fbpx

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Spis treści

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października 2023 r. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Ceny transferowe – co to?

Ceny transferowe to ceny, po jakich towary i usługi są transakcjonowane pomiędzy podmiotami powiązanymi. Dokumentacja cen transferowych jest narzędziem pozwalającym wykazać, że ceny te zostały ustalone na warunkach rynkowych.

Przez odpowiednie ustalenie cen w transakcjach między podmiotami powiązanymi, firmy mogą optymalizować swoje obciążenia podatkowe, przenosząc dochody do krajów o niższym opodatkowaniu. Jest to zgodne z prawem, o ile ceny te odpowiadają wartości rynkowej, co sprawia, że zrozumienie i właściwe stosowanie cen transferowych jest kluczowe dla globalnego planowania podatkowego.

Dokumentacja cen transferowych

Sporządzenie i zachowanie dokumentacji cen transferowych ma istotne znaczenie w przypadku kontroli podatkowych. Pozwala to na obronę zastosowanych cen przed organami podatkowymi.

Podmioty, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym powinny sporządzić dokumentację cen transferowych za rok 2022 do 31 października.

W obecnym roku podatnicy muszą mierzyć się z nowymi wymaganiami dokumentacyjnymi oraz krótszymi terminami. Oprócz standardowej dokumentacji, wymagane są dodatkowe analizy i szczegółowe informacje.

ZOBACZ TEŻ:

Cena transferowa – ryzyko związane z niezachowaniem terminu

Nieprzygotowanie dokumentacji cen transferowych w terminie może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym zobowiązań podatkowych, odsetek karnych, a nawet sankcji karno-skarbowych.

W związku ze zmianami gospodarczymi, takimi jak COVID-19 czy zmiany na rynkach międzynarodowych, konieczne może być przeprowadzenie aktualizacji analiz porównawczych, co jest dodatkowym wyzwaniem.

Jak doradca podatkowy może pomóc?

Doradca podatkowy / doradca podatkowy online może pomóc w zrozumieniu wymogów, sporządzeniu wymaganej dokumentacji oraz w zapewnieniu, że wszystkie dane są aktualne i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Profesjonalne doradztwo podatkowe pomaga w uniknięciu ryzyka związanego z niezachowaniem terminów i błędami w dokumentacji, co ma poważne znaczenie dla bezpieczeństwa finansowego firmy.


Oferta Warido

Zbliżający się termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych to ostatni dzwonek dla wielu przedsiębiorstw. Aby uniknąć ryzyka i zapewnić zgodność z prawem, skorzystaj z usług – biuro rachunkowe WARIDO.

Nasz zespół doświadczonych doradców podatkowych jest gotowy, by wesprzeć Twoją firmę w tym zadaniu.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nam.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.