Zaliczenie w koszty samochodu służbowego prezesa spółki

Najem samochodu służbowego w koszty - co trzeba mieć w trakcie kontroli skarbowej

Czy bycie w firmie Dyrektorem Zarządzającym na całą Polskę to wystarczający dowód dla Fiskusa, że firmowy samochód był niezbędny do wywiązywania się z obowiązków prezesa spółki, a wydatki związane z jego użytkowaniem można zaliczyć do kosztów podatkowych? Nie. Skarbówka wyrzuciła z kosztów podatkowych wydatki przeznaczone na najem samochodu służbowego dla prezesa, uzasadniając to brakiem wystarczających argumentów po stronie podatnika opowiadających się za tym, że pojazd był rzeczywiście potrzebny spółce. Sprawa oczywiście trafiła do WSA. Co trzeba posiadać, zdaniem Dyrektora IAS, by można było zaliczyć w koszty najem samochodu służbowego?

Seria niekorzystnych dla podatnika interpretacji przepisów podatkowych przez organy podatkowe

Pisaliśmy ostatnio o rozliczaniu zakupu usług niematerialnych i konsekwencjach nie posiadania wystarczających dowodów na to, że miały one miejsce.

Pojawił się również artykuł o niekorzystnej dla podatnika interpretacji przepisów podatkowych związanych z momentem powstania obowiązku podatkowego w branży budowlanej i ostatecznym korzystnym dla niego rozstrzygnięciu w TSUE (zachęcamy do zapoznania się z wyrokiem, gdyż sprawa jest z dnia 02.05.2019 rok).

Teraz Fiskus dopatrzył się braku zasadności zaliczenia wydatków na najem samochodu służbowego dla prezesa firmy i domagał się od podatnika udowodnienia, że samochód był prezesowi rzeczywiście potrzebny.

Jakie dowody przedstawiła spółka?

Spółka przedłożyła skarbówce fakturę za najem samochodu i dokumenty potwierdzające zapłatę tej faktury.

Nie wystarczyło to jednak by przekonać Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, który pozbawił spółkę możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Dyrektor IAS jednocześnie stwierdził, że do prawidłowego udokumentowania wydatków na czynsz najmu samochodów osobowych nie jest konieczna ewidencja przebiegu pojazdu (kilometrówki). Użytkownicy samochodów służbowych prowadzący tą ewidencję nie zostali jednak pozbawieni prawa do zaliczeń w koszty najmu samochodu służbowego. Czy nie brzmi to jak zaprzeczenie samemu sobie przez Dyrektora IAS? Naszym zdaniem brzmi to wręcz absurdalnie.

 

Przypominamy również, że zgodnie z obowiązującym prawem nie ma już potrzeby prowadzenia kilometrówki, która została zastąpiona procentowym podziałem kosztów samochodów – na część podlegającą i niepodlegającą zaliczeniu do kosztów.

Czy spółka ma szanse otrzymać korzystny wyrok w WSA?

Naszym zdaniem tak, gdyż nie można wymagać od podatnika prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i przedstawienia jej w postępowaniu podatkowym w sytuacji, kiedy nie jest to jego obowiązkiem i jak sam Dyrektor IAS stwierdził – nie jest to konieczne do prawidłowego udokumentowania wydatków na czynsz najmu samochodu.

Podsumowanie

W interpretacjach przepisów podatkowych Fiskusa co raz częściej pojawiają się kontrowersje, a przysłowie “przezorny zawsze ubezpieczony” (ang.”better safe than sorry”) może zacząć funkcjonować co raz częściej w trakcie rozmów o przepisach podatkowych. Zachęcamy więc do korzystania z usług doradztwa podatkowego i bycia spokojnym o swoje podatki.

Zapraszamy również do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »