Wyższe kary za za przestępstwo i wykroczenie skarbowe od 2021 roku

Wyższe kary za za przestępstwo i wykroczenie skarbowe od 2021 roku

Z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia od 2021 roku, które będzie wynosiło 2.800 zł brutto wzrośnie wysokość grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Najwyższa kara za przestępstwo wyniesie niemal 27 milionów złotych. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie wyniesie 280 złotych.

Wykroczenie a przestępstwo skarbowe

Kodeks Karny Skarbowy w art. 53 & 3 ustawy z dnia 10 września 1999 roku określa, że wykroczeniem skarbowym jest czyn zabroniony pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Przestępstwem skarbowym natomiast jest czyn zabroniony przed kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Zatem wartość graniczna pomiędzy wykroczeniem, a przestępstwem wyniesie w 2021 roku 14 tyś. złotych.

Kary za wykroczenia skarbowe

Karą za wykroczenia skarbowe jest kara grzywny i jest określona kwotowo. Kara grzywny może być wymierzona od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wymierzając karę grzywny lub nakładając ją mandatem karnym, uwzględnia się także stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe.

Kara grzywny zatem w 2021 roku może wynieść od 280 złotych do 56 tyś. złotych. Mandat karny nie będzie mógł być wyższy niż 5,4 tyś złotych. Maksymalna kara grzywny nałożona wyrokiem nakazowym wyniesie 28 tyś. złotych.

Kary za przestępstwa skarbowe

Przestępstwo skarbowe jest to czyn społecznie szkodliwy w stopniu większym niż znikomy.

Karami za przestępstwa skarbowe są :

– kara grzywny w stawkach dziennych

– kara ograniczenia wolności

– kara pozbawienia wolności.

Na podstawie art. 23 Kodeksu Karnego Skarbowego sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. Najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa 720. Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w wysokości nieprzekraczającej 200 stawek dziennych. W tym przypadku ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

Jeżeli najniższe wynagrodzenie zostanie określone na kwotę 2,800 złotych, w 2021 roku stawka dzienna wyniesie od 93,33 do 37 333,33 złotych. Kara grzywny nie będzie mogła być niższa niż 933,33 złotych. Maksymalna wysokość kary grzywny wyniesie zatem 26,88 mln złotych.

Newsletter

Zapraszamy Państwa do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Waszych firm!

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Jak obliczyć ulgę IP BOX?

Jak obliczyć ulgę IP BOX?

Polski Ład wprowadził wiele korzyści dla firm, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową. W dzisiejszym wpisie omówimy zasady funkcjonowania IP BOX oraz wskażemy, kto może starać się o przyznanie tej ulgi.

Czytaj więcej »
Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej