Zaznacz stronę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która miała wprowadzić e-PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Za sprawą nowelizacji termin wprowadzenia Twój e-PIT dla przedsiębiorców zostaje przesunięty. Na kiedy?

Usługa Twój e-PIT

W 2019 roku osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej miały możliwość rozliczenia podatku dochodowego przez internet. Urząd skarbowy wypełniał wstępnie deklarację podatkową, a podatnik musiał ją tylko zweryfikować i zatwierdzić (podpisać ePUAP).

Twój e-PIT dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów obiecywało, że od 15 lutego 2020 roku również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą mogły rozliczyć podatek dochodowy przez internet, czyli wysłać PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-28. Nowelizacja ustawy pozbawiła przedsiębiorców nadziei, że tak się stanie.

Komunikat Kancelarii Prezydenta

Kancelaria Prezydenta po podpisaniu nowelizacji ustawy opublikowała następujący komunikat:

Ponieważ w ocenie resortu finansów dochowanie powyższego terminu nie jest możliwe, w drodze niniejszej ustawy zawężono zakres usługi polegającej na udostępnieniu przez organy administracji skarbowej wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Usługa ta nie będzie miała zastosowania do deklaracji podatkowych: PIT-28S, PIT-36S i PIT-36LS składanych przez podatników będących przedsiębiorstwem w spadku oraz do zeznań podatkowych zawartych w formularzu PIT-36L

Od kiedy Twój e-PIT dla pozostałych podatników

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej będą mogły od 15 lutego 2020 roku logować się do usługi Twój e-PIT i za jej pośrednictwem indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci, rozliczyć się. Będą mogły również przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

W innej naszej publikacji można przeczytaj o uldze termomodernizacyjnej, a tutaj o uldze na dzieci.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy będą musieli jeszcze poczekać na rozliczanie podatku dochodowego via internet. Pozostałe osoby fizyczne mogą to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia. Jeśli nie zmieszczą się w tym terminie to ich deklaracje rozliczeniowe zostaną automatycznie wysłane do urzędu skarbowego.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button