fbpx

Odliczenia od PIT – Ulga termomodernizacyjna

ulga termomodernizacyjna

Zbliżają się roczne rozliczenia podatku PIT za rok 2020 i warto wiedzieć, czy jakieś, a jeśli tak to które ulgi podatkowe, a także odliczenia od podatku PIT nam przysługują. Zapraszamy do naszego artykułu, w którym opisujemy ulgę, która obowiązuje od zeszłego roku – ulgę termomodernizacyjną.

Ulga termomodernizacyjna – podstawowe informacje

Odliczenia od podatku PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej można dokonać w pełnej kwocie wydatku. Odliczeniu podlega zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2018 r. Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2489). wykaz wygląda następująco:

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Ulga ta nie dotyczy właścicieli mieszkań w blokach, a także właścicieli lokali komercyjnych w budynkach innych niż mieszkalne jednorodzinne.

Budynek mieszkalny jednorodzinny – definicja

Z definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego dostępnego na Wikipedii wynika, że jest to:

Budynek mieszkalny jednorodzinny (domek jednorodzinny, willa, dom jednorodzinny wolnostojący, dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej, bliźniak) – budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Przeznaczenie takiego budynku na cele inne niż mieszkaniowe nie pozbawia właściciela prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna a wynajem budynku

Ulga termomodernizacyjna przysługuje również w przypadku wynajmowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego innej osobie. Oczywiście wówczas tylko właściciel może skorzystać z w/w ulgi, gdyż lokator (najemca) nie posiada prawa własności.

Ulga termomodernizacyjna a modernizacja budynków przynależnych, np. garażu

Ulga termomodernizacyjna nie przysługuje w przypadku modernizacji termicznej budynków typu garaże, stodoły itp., jeżeli nie stanowią one jednej bryły z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Oznacza to, że muszą być one scalone z tym budynkiem.

Kwota do odliczenia – brutto czy netto?

Przedsiębiorcy, którzy są właścicielami budynków, które spełniają w/w wymogi, mają możliwość odliczenia wyłącznie kwoty netto (VAT nie podlega odliczeniu od podatku PIT), natomiast osoby fizycznie nieprowadzące działalności gospodarczej mogą odliczyć pełną kwotę – brutto.

Ulga termomodernizacyjna a amortyzacja nieruchomości

Jeśli przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych (zalicza budynek do kosztów podatkowych), a termomodernizacja zwiększy wartość budynku to opisywania ulga nie przysługuje. Jeśli natomiast odpisy nie są dokonywane to nie ma przeszkód, żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Gdzie należy wykazać ulgę?

Ulgę należy wykazać w deklaracji PIT (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. Jeśli kwota ulgi przewyższa dochody to i tak należy ją wykazać w pełnej wartości. Nadwyżka może być rozliczana w kolejnych latach (maksymalnie 6 lat).

Jaki jest limit ulgi termomodernizacyjnej?

Na jednego podatnika został nałożony limit w wysokości 53000 zł brutto (netto dla podatników VAT czynnych). Jeśli małżonkowie są współwłaścicielami to limit jest podwajany.

Newsletter

Zachęcamy Państwa do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach podatkowych.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.