Dwa mikrorachunki podatkowe – który wybrać?

dwa mikrorachunki podatkowe - który wybrać

Od 1 stycznia 2020 roku przelewu do urzędu skarbowego można dokonać wyłącznie na indywidualny mikrorachunek podatkowy, który należy samodzielnie wygenerować na stronie ministerstwa – o tym jak to zrobić pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Już na samym początku funkcjonowania tego rozwiązania pojawił się problem wśród przedsiębiorców posiadających zarówno PESEL jak i NIP – dlaczego?

Dwa mikrorachunki podatkowe – który wybrać?

Przedsiębiorcy posiadający PESEL i NIP mają możliwość wygenerowania dwóch mikrorachunków podatkowych. Ordynacja podatkowa jednak nie określa, na który powinni dokonać wpłaty.

Skąd więc osoby posiadające dwa mikrorachunki podatkowe mają wiedzieć, na który dokonywać przelewów?

Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników

To właśnie do tej ustawy odsyłają urzędnicy Krajowej Informacji Skarbowej, która ich zdaniem określa, który numer identyfikacji podatkowej ma w danym przypadku pierwszeństwo. Jednocześnie informują, że osoby, które wybiorą zły mikrorachunek nie popełnią żadnego przestępstwa, a ich przelew zostanie przeksięgowany na właściwe konto.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają zarówno NIP oraz PESEL powinni używać mikrorachunku wygenerowanego na podstawie numeru NIP.

Przelew do urzędu skarbowego w Bydgoszczy

Sporo zamieszania pojawiło się wokół urzędu skarbowego, do którego kierowane są przelewy. Wszystkie przelewy trafiają do urzędu skarbowego w Bydgoszczy, który został wybrany do rozliczania indywidualnych mikrorachunków podatkowych. Nie ma więc podstaw do obaw, że nasza płatność trafiła do całkiem innego urzędu skarbowego aniżeli do tego, do którego przynależymy.

Podsumowanie

Krajowa Informacja Skarbowa stara się rozwiewać wątpliwości pojawiające się wokół nowych przepisów związanych z dokonywaniem przelewów na indywidualne mikrorachunki podatkowe. Jako że ordynacja podatkowa nie wyjaśnia tych kwestii pozostaje stosować się do zaleceń KIS.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej