Podatek PIT – ulga na dzieci (prorodzinna)

ulga na dzieci prorodzinna 2020

Rodzice, którzy wychowują dzieci mają możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej (na dzieci), czyli zapłacenia niższego podatku dochodowego za rok 2019r. Na które dzieci przysługuje ulga prorodzinna? Jak skorzystać z ulgi na dzieci? Jaka jest wysokość ulgi na dzieci? Zapraszamy do treści naszego artykułu.

Komu przysługuje prorodzinna ulga podatkowa?

Ulga prorodzinna zwana też na dzieci przysługuje rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym wychowującym jedno lub więcej dzieci.

Na które dzieci przysługuje ulga w podatku dochodowym?

Ulga ta, przysługuje na dzieci:

– małoletnie,

– bez względu na wiek, jeśli w 2019 r. otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;

– do ukończeniu 25 roku życia, jeśli studiują w Polsce lub za granicą, a ich roczne dochody nie przekroczyły 3089 zł (z wyjątkiem renty rodzinnej).

Jaka jest wysokość ulgi prorodzinnej (na dzieci)
w 2020 roku (za rok 2019)?

Jeżeli ulga prorodzinna nas dotyczy, to rozliczając podatek dochodowy za rok 2019 mamy możliwość odliczenia od podatku:

– 92,67 zł miesięcznie na pierwsze dziecko (rocznie 1 112,04 zł);

– 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko (rocznie 1 112,04 zł);

– 166,67 zł na trzecie dziecko (rocznie 2 000,04 zł);

– 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko (rocznie 2 700 zł).

Dziecko urodzone w trakcie roku podatkowego – za jaki okres ulga prorodzinna?

Ulga na dzieci przysługuje za każdy miesiąc sprawowania władzy rodzicielskiej, także niepełny.

Oznacza to, że jeśli dziecko urodziło się w trakcie roku podatkowego, np. w marcu, to ulga przysługuje za 10 miesięcy, czyli z marcem włącznie.

Jaki jest limit zarobków przy uldze na dzieci?

Limit dochodów występuje wyłącznie w przypadku jednego dziecka i wynosi 112000 zł łącznie na oboje rodziców – nie ma tutaj znaczenia czy PIT jest składany razem czy na oddzielnych formularzach. Rodzic samotnie wychowujący dziecko ma ten sam limit – 112000 zł. Rodzic z pary pozamałżeńskiej może indywidualnie skorzystać z ulgi, jeśli jego dochody nie przekroczą 56 tys. zł.

Podsumowanie

Podobnie jak w przypadku ulgi termomodernizacyjnej ulgę na dzieci wykazuje się w PIT-O i następnie w deklaracji PIT.

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej