Wyjątkowo duże zamieszanie jest w tym roku wokół składanych przez pracodawców deklaracji PIT-11, które dotyczą pracowników do 26-go roku życia. Skąd to zamieszanie? Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-11 za pracownika do 26-go roku życia? Zapraszamy do artykułu.
Czego dotyczy zamieszanie wokół deklaracji PIT-11 pracowników do 26-go roku życia?
Osoby do 26-go roku życia od 1 sierpnia 2019 roku są zwolnione z PIT. W związku z tym najnowsza wersja deklaracji PIT-11 to 25 i to ją należy uzupełnić do 31 stycznia 2020.
Pewna część przedsiębiorców już wysłała do urzędu skarbowego deklaracje swoich pracowników i jak się okazuje teraz muszą korygować przesłane dokumenty – w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie. Dlaczego?
Błędne podpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej ws. deklaracji PIT-11
Winowajcą całego zamieszania wokół deklaracji PIT-11 dotyczących pracowników do 26-go roku życia jest Krajowa Informacja Skarbowa. To ta instytucja przekazała błędne wskazówki dotyczące poprawnego wypełnienia deklaracji PIT-11, były one niespójne z wykładnią Ministerstwa Finansów.
Jak wypełnić prawidłowo PIT-11 od pracownika do 26-go roku życia?
Tutaj należy cofnąć się do momentu wchodzenia w życie przepisów zwalniających osoby do 26-go roku życia z podatku dochodowego. Gdy młody pracownik złożył odpowiednie oświadczenie, że spełnia warunki ulgi to pracodawca nie potrącał mu podatku dochodowego. W przeciwnym razie płatnicy potrącali podatek na bieżąco, bo przepisy im to nakazywały – w tej sytuacji pracownik powinien otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.
W teorii wszystko jest proste, ale w praktyce należy przede wszystkim prawidłowo wypełnić deklarację PIT-11 takiego pracownika, a konkretnie część E i G w/w deklaracji.
I tutaj właśnie pojawia się rola KIS, która wskazywała, że płatnicy którzy potrącali zaliczki na podatek dochodowy (nie otrzymali oświadczenia od pracownika), powinni wpisać opodatkowane dochody w części G jako zwolnione, a w części E wykazać wyłącznie potrąconą zaliczkę.
Urzędy skarbowe, które sugerowały się interpretacją KIS, przyjmowały nieprawidłowo wypełnione deklaracje PIT-11, a płatnicy, którzy wypełnili je w inny sposób (jak się później okazało prawidłowy (uważali, że tego rodzaju przychody należy traktować jak opodatkowane i ujmować w części E)) zostali zmuszani do korygowania.
Konsekwencją tego będą musieli ponownie korygować skorygowane deklaracje do pierwotnej wersji.
Instrukcja Ministerstwa Finansów
W związku z całym zamieszaniem Ministerstwo Finansów opublikowało instrukcję poprawnego wypełniania deklaracji PIT-11 w przypadku pracowników do 26-go roku życia, gdzie wskazało, że w przypadku pracowników, którym składki były potrącane przez cały rok (nie dostarczyli odpowiedniego oświadczenia) należy uzupełnić wyłącznie część E, a część G pozostawić nieuzupełnioną.
Jeżeli posiadamy takie oświadczenie od pracownika to przychody za sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień wykazujemy w części G w pozycjach 86, 87 i 88.
Jakie mogą być konsekwencje niepoprawnie wysłanej deklaracji?
Konsekwencją nieskorygowania błędnie przesłanych deklaracji PIT-11 za pracowników do 26-go roku życia jest nieotrzymanie zwrotu podatku przez pracownika.
Newsletter
Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.