Jak wypełnić PIT-11 od pracownika do 26-go roku życia?

Jak wypełnić PIT-11 od pracownika do 26-go roku życia

Wyjątkowo duże zamieszanie jest w tym roku wokół składanych przez pracodawców deklaracji PIT-11, które dotyczą pracowników do 26-go roku życia. Skąd to zamieszanie? Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-11 za pracownika do 26-go roku życia? Zapraszamy do artykułu.

Czego dotyczy zamieszanie wokół deklaracji PIT-11 pracowników do 26-go roku życia?

Osoby do 26-go roku życia od 1 sierpnia 2019 roku są zwolnione z PIT. W związku z tym najnowsza wersja deklaracji PIT-11 to 25 i to ją należy uzupełnić do 31 stycznia 2020.

Pewna część przedsiębiorców już wysłała do urzędu skarbowego deklaracje swoich pracowników i jak się okazuje teraz muszą korygować przesłane dokumenty – w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie. Dlaczego?

Błędne podpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej ws. deklaracji PIT-11

Winowajcą całego zamieszania wokół deklaracji PIT-11 dotyczących pracowników do 26-go roku życia jest Krajowa Informacja Skarbowa. To ta instytucja przekazała błędne wskazówki dotyczące poprawnego wypełnienia deklaracji PIT-11, były one niespójne z wykładnią Ministerstwa Finansów.

Jak wypełnić prawidłowo PIT-11 od pracownika do 26-go roku życia?

Tutaj należy cofnąć się do momentu wchodzenia w życie przepisów zwalniających osoby do 26-go roku życia z podatku dochodowego. Gdy młody pracownik złożył odpowiednie oświadczenie, że spełnia warunki ulgi to pracodawca nie potrącał mu podatku dochodowego. W przeciwnym razie płatnicy potrącali podatek na bieżąco, bo przepisy im to nakazywały – w tej sytuacji pracownik powinien otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

W teorii wszystko jest proste, ale w praktyce należy przede wszystkim prawidłowo wypełnić deklarację PIT-11 takiego pracownika, a konkretnie część E i G w/w deklaracji.

I tutaj właśnie pojawia się rola KIS, która wskazywała, że płatnicy którzy potrącali zaliczki na podatek dochodowy (nie otrzymali oświadczenia od pracownika), powinni wpisać opodatkowane dochody w części G jako zwolnione, a w części E wykazać wyłącznie potrąconą zaliczkę.

Urzędy skarbowe, które sugerowały się interpretacją KIS, przyjmowały nieprawidłowo wypełnione deklaracje PIT-11, a płatnicy, którzy wypełnili je w inny sposób (jak się później okazało prawidłowy (uważali, że tego rodzaju przychody należy traktować jak opodatkowane i ujmować w części E)) zostali zmuszani do korygowania.

Konsekwencją tego będą musieli ponownie korygować skorygowane deklaracje do pierwotnej wersji.

Instrukcja Ministerstwa Finansów

W związku z całym zamieszaniem Ministerstwo Finansów opublikowało instrukcję poprawnego wypełniania deklaracji PIT-11 w przypadku pracowników do 26-go roku życia, gdzie wskazało, że w przypadku pracowników, którym składki były potrącane przez cały rok (nie dostarczyli odpowiedniego oświadczenia) należy uzupełnić wyłącznie część E, a część G pozostawić nieuzupełnioną.

Jeżeli posiadamy takie oświadczenie od pracownika to przychody za sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień wykazujemy w części G w pozycjach 86, 87 i 88.

Jakie mogą być konsekwencje niepoprawnie wysłanej deklaracji?

Konsekwencją nieskorygowania błędnie przesłanych deklaracji PIT-11 za pracowników do 26-go roku życia jest nieotrzymanie zwrotu podatku przez pracownika.

Newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej