Zaznacz stronę

Z dniem 01.02.2020r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Jest to pierwszy przypadek, w którym państwo członkowskie rezygnuje z członkostwa. Jakie będą skutki podatkowe Brexitu dla Polski?

Od kiedy w Polsce odczuwalne będą skutki podatkowe Brexitu?

Od 01.02.2020r. rozpoczął się okres przejściowy, który potrwa 11 miesięcy. W trakcie okresu przejściowego polscy podatnicy nie odczują żadnych skutków Brexitu, czyli:

– WDT dla wywozu towarów handlowych do Wielkiej Brytanii – nie trzeba składać zgłoszeń celnych;

– brak kontyngentów i innych dodatkowych barier w handlu;

– brak opłaty celnej;

– obowiązują dotychczasowe przepisy w zakresie VAT i akcyzy;

– dowód osobisty wystarcza by podróżować do Wielkiej Brytanii;

– zmianie nie ulegną aktualne zasady wykonywania transportu drogowego i lotniczego między UE a Wielką Brytanią;

– dalsze wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych dla przedstawicieli zawodów regulowanych.

Po co został wprowadzony okres przejściowy?

Okres przejściowy, który potrwa do końca 2020 roku ma zapewnić wystarczający czas na przygotowanie się do nowych warunków handlowych, których negocjacje mają dopiero się rozpocząć. Jeżeli do końca roku 2020 nie uda się wypracować nowych warunków pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią to okres przejściowy ma zostać wydłużony o 12 lub 24 miesiące.

Jest to również czas dla przedsiębiorców, by negocjować indywidualne warunki współpracy z brytyjskimi kontrahentami, a także przygotować odpowiednie dokumenty potrzebne do dokonywania transakcji z brytyjskimi przedsiębiorcami.

Jakie działania należy podjąć w związku z Brexitem do końca 2020 roku?

Podstawowym działaniem, które powinien wykonać polski przedsiębiorca do 31.12.2020r. jest złożenie wniosku o nadanie numeru EORI, który jest niezbędny do dokonywania transakcji sprzedaży z podmiotami spoza Unii Europejskiej.

Jak uzyskać numer EORI?

Proces uzyskania numeru EORI przedstawiony został na stronie Krajowej Administracji Skarbowej: https://puesc.gov.pl/eori .

Nasi doradcy podatkowi chętnie pomogą Państwu w uporaniu się z wszystkimi formalnościami związanymi z poprawnym wypełnieniem wniosku i uzyskaniu numeru EORI.

Newsletter

Zachęcamy Państwa do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button