Jakie są skutki podatkowe Brexitu?

jakie są skutki podatkowe brexitu

Z dniem 01.02.2020r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Jest to pierwszy przypadek, w którym państwo członkowskie rezygnuje z członkostwa. Jakie będą skutki podatkowe Brexitu dla Polski?

Od kiedy w Polsce odczuwalne będą skutki podatkowe Brexitu?

Od 01.02.2020r. rozpoczął się okres przejściowy, który potrwa 11 miesięcy. W trakcie okresu przejściowego polscy podatnicy nie odczują żadnych skutków Brexitu, czyli:

– WDT dla wywozu towarów handlowych do Wielkiej Brytanii – nie trzeba składać zgłoszeń celnych;

– brak kontyngentów i innych dodatkowych barier w handlu;

– brak opłaty celnej;

– obowiązują dotychczasowe przepisy w zakresie VAT i akcyzy;

– dowód osobisty wystarcza by podróżować do Wielkiej Brytanii;

– zmianie nie ulegną aktualne zasady wykonywania transportu drogowego i lotniczego między UE a Wielką Brytanią;

– dalsze wzajemne uznawanie kwalifikacji zawodowych dla przedstawicieli zawodów regulowanych.

Po co został wprowadzony okres przejściowy?

Okres przejściowy, który potrwa do końca 2020 roku ma zapewnić wystarczający czas na przygotowanie się do nowych warunków handlowych, których negocjacje mają dopiero się rozpocząć. Jeżeli do końca roku 2020 nie uda się wypracować nowych warunków pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią to okres przejściowy ma zostać wydłużony o 12 lub 24 miesiące.

Jest to również czas dla przedsiębiorców, by negocjować indywidualne warunki współpracy z brytyjskimi kontrahentami, a także przygotować odpowiednie dokumenty potrzebne do dokonywania transakcji z brytyjskimi przedsiębiorcami.

Jakie działania należy podjąć w związku z Brexitem do końca 2020 roku?

Podstawowym działaniem, które powinien wykonać polski przedsiębiorca do 31.12.2020r. jest złożenie wniosku o nadanie numeru EORI, który jest niezbędny do dokonywania transakcji sprzedaży z podmiotami spoza Unii Europejskiej.

Jak uzyskać numer EORI?

Proces uzyskania numeru EORI przedstawiony został na stronie Krajowej Administracji Skarbowej: https://puesc.gov.pl/eori .

Nasi doradcy podatkowi chętnie pomogą Państwu w uporaniu się z wszystkimi formalnościami związanymi z poprawnym wypełnieniem wniosku i uzyskaniu numeru EORI.

Newsletter

Zachęcamy Państwa do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej