fbpx

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z koronawirusem

tarcza antykryzysowa pakiet osłonowy dla firm

Pakiet osłonowy dla firm został zapowiedziany przez Ministerstwo Rozwoju w zeszłym tygodniu. Dzisiaj tj. 18.03.2020r. zostały przedstawione nowe szczegóły specustaw składających się na ten pakiet nazywany również tarczą antykryzysową, która ma wprowadzić serię ulg, odroczeń i umorzeń dla polskich przedsiębiorców oraz dla osób przez nich zatrudnianych. Polscy przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na przesunięcie terminów podatkowych, a także późniejszą zapłatę składek ZUS w związku z koronawirusem  oraz dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Łączne obciążenie budżetu państwa w związku z tarczą antykryzysową ma wynieść 212 mld zł. O ile zostają przesunięte terminy podatkowe? Co wprowadza pakiet osłonowy dla firm?

Pakiet osłonowy dla firm – zapowiedziane zmiany

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o planowanych ulgach i ułatwieniach dla przedsiębiorców, które miały zostać wprowadzone przez pakiet osłonowy dla firm. Były tam propozycje takie jak ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, poprawa płynności finansowej firm, ochrona i wsparcie rynku pracy. Co finalnie zostało wprowadzone w pakiecie osłonowym dla firm (tarczy antykryzysowej)?

Co wprowadza tarcza antykryzysowa?

Zapowiedziana specustawa wprowadzająca tarczę antykryzysową ma opierać się na 5 filarach i zapewnić przedsiębiorcom następujące zmiany w przepisach:

Filar I – bezpieczeństwo pracowników i ochrona miejsc pracy

Wartość filaru ma oscylować w okolicach 30 mld zł i zapewnić:

– wakacje kredytowe
– wakacje od obowiązków administracyjnych
– ochronę konsumentów i pożyczkobiorców
– dofinansowanie elastycznego zatrudnienia
– przesunięcie płatności za media
– finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych (Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych będą mogli skorzystać ze świadczenia miesięcznego w kwocie około 2 tys. zł. brutto) i samo-zatrudnionych
– dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które opiekują się dzieckiem do 8 roku życia na okres 14 dni
– wydłużenie elastycznego czasu pracy
– dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Premier Mateusz Morawiecki ujawnił kilka szczegółów, które mają zostać wprowadzone w związku z tym filarem:

Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wysokości wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej. Osoby samo-zatrudnione, czy prowadzące działalność gospodarczą, też otrzymają pewien bufor. Chcemy, żeby te przedsiębiorstwa mogły odbudować swój portfel zamówień, zleceń, usługi. Takim osobom będziemy mogli wypłacić środki do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia – powiedział premier.

Pojawiła się również deklaracja, że zasiłek opiekuńczy może zostać przedłużony na kolejne dwa tygodnie, jeśli przedłużony zostanie okres zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków.

Filar II – finansowanie przedsiębiorstw

Wartość tego filaru to 72,3 mld zł. Filar ma gwarantować:

– automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych
– rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku
– politykę drugiej szansy
– odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat
– brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych
– finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR – gwarancje, kredyty, kapitał, ubezpieczenia i dopłaty
– finansowanie leasingu dla firm transportowych
– pożyczkę 5 000 zł dla mikrofirm.

Filar III – ochrona zdrowia

Filar numer III dotyczy ochrony zdrowia. Jego wartość to 7,5 mld zł, na co składa się:

– finansowanie działań związanych z walką z SARS-CoV-2
– rozwój infolinii pacjenta
– dofinansowanie infrastruktury służby zdrowia
– dodatkowe finansowanie cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej.

Filar IV – wzmocnienie systemu finansowego

Wartość tego filaru to 70,3 mld zł i ma zapewnić:

– pakiet regulacyjny KNF i MF
– pakiet płynnościowy NBP.

Filar V – inwestycje publiczne

Filar piąty dotyczy inwestycji publicznych. Wartość – 30 mld zł. Zakres:

– utworzenie Funduszu Inwestycji Publicznych
– infrastrukturę
– modernizację szkół i szpitali
– transformację energetyczna
– cyfryzację
– biotechnologię i farmację
– inne działania antykryzysowe

Podsumowanie

Polscy przedsiębiorcy i ich pracownicy w związku z epidemią koronawirusa znajdują się w trudnej sytuacji. Pakiet osłonowy dla firm (tarcza antykryzysowa) ma chociaż w pewnym stopniu złagodzić skutki pandemii. Niestety nie znamy na ten moment treści specustaw, które zgodnie z zapowiedzią Prezydenta Andrzeja Dudy mają zostać przygotowane do końca tego tygodnia.

Wsparcie ze strony biura rachunkowego

Jako biuro rachunkowe WARIDO wspieramy naszych klientów bieżącą informacją, a także dzięki obsłudze zdalnej zapewniamy, że z naszej strony nie powstaną żadne opóźnienia w bieżącej księgowości, a także wysyłce deklaracji podatkowych. Zainteresowanych przedsiębiorców współpracą z naszym biurem zapraszamy do kontaktu pod adresem email Newsletter’a, w którym dwa razy w tygodniu publikujemy m.in. najważniejsze zmiany w przepisach podatkowych.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.