Rejestracja do VAT a wirtualne biuro

Wirtualne biuro a rejestracja do VAT

Wirtualne biuro stanie na drodze rejestracji do VAT i ją uniemożliwi. Wskazuje na to najnowsze stanowisko NSA w tej sprawie (sygn. akt I FSK 1363/17) z dnia 13 listopada 2019r. O co chodziło w sprawie? Czy na wirtualnym biurze rejestracja do VAT będzie niemożliwa?

Czym jest wirtualne biuro?

Wirtualne biuro, inaczej e-biuro – usługa polegająca na pełnym outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności przedsiębiorstwa w danym miejscu. Umożliwia użytkownikom znaczną redukcję kosztów związanych z wynajmem lokalu i zatrudnieniem pracowników biurowych.

Rejestracja do VAT firmy z wirtualnym biurem

Spółka, która chce zostać zarejestrowana jako czynny podatnik VAT musi wysłać do urzędu skarbowego wypełnioną deklarację VAT-R, w której m.in. należy wskazać adres.

W sprawie o sygn. akt I FSK 1363/17 spółka tak właśnie uczyniła, jednak wpisany przez nią adres był jednym z adresów wirtualnych biur, a to było podstawą dla Naczelnika Urzędu Skarbowego by odmówić spółce rejestracji do VAT i VAT-UE.

Dlaczego firma posiadająca wirtualne biuro nie może zostać zarejestrowana do VAT?

Naczelnik urzędu skarbowego uzasadnił swoją decyzję tym, że pod wskazanym przez spółkę adresem nie ma możliwości wykonywania czynności dotyczących jej funkcjonowania.

WSA i NSA o braku możliwości rejestracji do VAT firmy z wirtualnym biurem

WSA w Krakowie przyznało rację Naczelnikowi urzędu skarbowego. Tego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, który dodatkowo uzasadnił swoją decyzję tym, że w zgłoszeniu rejestracyjnym podaje się adres siedziby spółki, a biuro wirtualne nim nie jest. Adresem siedziby spółki jest bowiem miejsce w którym ma siedzibę organ zarządzający.

Sędzia Janusz Zubrzycki zwrócił również uwagę, że wskazanie faktycznego adresu prowadzenia działalności jest istotne chociażby z punktu widzenia określenia właściwości miejscowej organów podatkowych.

Podsumowanie

Decyzja Naczelnika urzędu skarbowego, uznanie jego racji przez WSA i NSA wskazują na to, że spółka, która będzie chciała być zarejestrowana do VAT nie będzie mogła mieć wirtualnego biura, a przynajmniej rejestracja w takim przypadku będzie znacznie utrudniona. Mimo, że w Polsce nie ma prawa precedensowego to można uznać, że ten wyrok wyznaczy pewną linię postępowania organów.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej