Zaznacz stronę

Około 30-40% przedsiębiorców zarejestrowało się już do BDO – baza danych odpadowych, a ostateczny termin mija 1 stycznia 2020 roku. Kary za brak rejestracji sięgają miliona złotych. Kogo dotyczy BDO? Czy sama rejestracja do bazy danych odpadowych wystarczy by uniknąć kary?

Czym jest BDO (baza danych odpadowych)?

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) jest systemem informatycznym, utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Integralną częścią BDO jest Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który został uruchomiony 24 stycznia 2018 r. Od 1 stycznia 2020 r. planowane jest uruchomienie kolejnych modułów systemu tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości.

Uruchomienie wskazanej funkcjonalności BDO umożliwi kompleksowe gromadzenie i zarządzanie informacjami dotyczącymi gospodarki odpadami oraz zapewni podmiotom w pełni elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych. – możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska.

Kogo dotyczy baza danych odpadowych?

BDO dotyczy znaczną większość przedsiębiorców, m.in.: szpitale, warsztaty samochodowe, drukarnie, sklepy oferujące „foliówki”, zakłady fotograficzne, firmy transportujące odpady lub działające w branży odpadowej.

Sprawdzić czy musimy składać wniosek rejestrowy możemy tutaj:

https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/

Do BDO zarejestrować można się na stronie Ministerstwa Środowiska: 

https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/wniosek-rejestrowy/

Jak będzie funkcjonować BDO?

Wszystko ma odbywać się elektronicznie – zarówno ewidencja odpadów jak i system służący do jej przekazywania. Ustawodawca chce, by cała historia odpadów była do sprawdzenia, więc przedsiębiorcy będą musieli wprowadzać do BDO kartę przekazania odpadów wraz ze wskazaniem firmy odbierającej odpady.

Baza danych odpadowych będzie dostępna online, co zdaniem niektórych może zwiększyć liczbę donosów pomiędzy konkurentami.

Jakie grożą kary za niezastosowanie się do nowych przepisów?

Za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do rejestru lub nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością grozi kara do miliona zł. Oznacza to, że numer z bazy danych odpadowych należy umieszczać na swoich fakturach i paragonach.

Podsumowanie

Baza danych odpadowych jest kolejnym obowiązkiem nałożonym na przedsiębiorców, a kara za brak rejestracji lub za brak umieszczania numeru na fakturach i paragonach jest niebagatelna.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco. Pozwoli to Państwu zmniejszyć ryzyko popełnienia kosztownych błędów lub dokonania zaniedbań wobec nowo-wchodzących przepisów.

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button