Polski Ład – zmiany w podatku liniowym

Polski ład został uchwalony przez Sejm. Ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta. Liniowcy znacząco odczują zmiany, ponieważ ich obciążenia podatkowe mocno wzrosną za sprawą zmian w zasadach rozliczania składki zdrowotnej. Polski ład likwiduje jedną z opcji opodatkowania, czyli kartę podatkową co nie zostawia dużego wyboru pomiędzy formami opodatkowania dla przedsiębiorców.  

1 stycznia 2022 roku mają wejść w życie zmiany, które pogorszą warunki funkcjonowania firm. 

Zmiany, które czekają przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 roku 

Składka zdrowotna ma wynosić 4,9% od dochodu i nie będzie możliwości jej odliczenia, przez co faktyczne obciążenia zwiększą się do 23,9%. Osoby korzystające z podatku liniowego nie będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która zostanie podniesiona z 8 tyś. zł. do 30 tyś. zł. ani nie będą mogły rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Taki podatek nie będzie się już opłacał, dlatego liczba osób, które rozliczają się w formie podatku liniowego będzie spadać.  

Zmiana formy opodatkowania? 

Od stycznia 2022 roku osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą staną przed wyborem sposobu opodatkowania. Do wyboru będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy, który jak się okazuje przestaje być opłacalny. Dla niektórych jednoosobowych działalności gospodarczych np. programistów korzystne może okazać się przejście na ryczałt ewidencjonowany, ponieważ jest przewidziane przejście na niższą stawkę 12%. Polski ład likwiduje kartę podatkową dla nowych osób, a składka zdrowotna nie będzie podlegać już odliczeniu na zasadach ogólnych.  

Spółka – dobry pomysł dla podatku liniowego? 

Spółka, która jest małym podatnikiem może być opodatkowana 9% podatkiem dochodowym. Jeśli jednak nastąpi wpłata dywidendy, wtedy dochodzi do ponownego opodatkowania według stawki 19%. Opodatkowanie wyniesie 26,29% (podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek od dywidend). Warto rozważyć przekształcenie działalności w spółkę, jednak trzeba zacząć działać już teraz. Można również przejść na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i wtedy trzeba złożyć oświadczenie do urzędu skarbowego z początkiem 2022 roku. Oświadczenie można złożyć do 20 dnia następnego miesiąca, po którym wystawiono pierwszą fakturę lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychów miał miejsce w grudniu.  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.