Samochód służbowy – zmiana ryczałtu

Samochód służbowy – od 1 stycznia 2022 roku ulegną zmianie stawki określające ryczałtowy przychód pracownika z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych. Ryczałt doliczany za korzystanie z firmowego samochodu nie będzie już zależał od pojemności silnika, ale od jego mocy.  

Stawki po zmianie 

250 zł miesięcznie będzie doliczane dla pracowników, którzy korzystają z pojazdów o mocy silnika do 60kW (81,6 KM), aut elektrycznych lub napędzanych wodorem, natomiast 400 zł będzie przeznaczone dla wszystkich pozostałych pojazdów. Zmiana ta nie daje żadnych korzyści podatnikom. Pojazdy używane przez firmy zazwyczaj mają większą moc średnio 100-150KM i są spalinowe. Wzrośnie przez to liczba zatrudnionych, dla których stawka miesięczna deklarowanego przychodu będzie wynosić 400 zł. Osoby te zapłacą wyższy podatek dochodowy.  

Likwidacja luki prawnej 

W założeniu zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu powstały, żeby zlikwidować lukę prawną. Dokładnie chodziło o art. 12 ust. 2a o PIT, który dotyczył przychodu uzyskanego przez pracowników w związku z korzystaniem z samochodów służbowych udostępnionych im przez pracodawców na potrzeby prywatne.  

 We wcześniejszych przepisach nie uwzględniono samochodów elektrycznych, a kryterium pojemności skokowej nie sprawdza się w takim przypadku, ponieważ takie samochody nie mają pojemności skokowej silnika. Dlatego od nowego roku poprzez nowelizację przepisów każdy pracownik korzystający z samochodu elektrycznego na potrzeby prywatne otrzyma 250 zł przychodu.  

Problem z hybrydami 

Ustawa nie obejmuje samochodów hybrydowych, które wyposażone są w dwa silniki i zazwyczaj ich łączna moc przekracza 60kW. W praktyce oznacza to, że pracownicy zapłacą większą stawkę ryczałtu. Nie zostało wprost zapisane czy należy brać po uwagę moc obu silników, czy tylko jednego. W ustawie o PIT jest mowa o liczbie pojedynczej, więc na ten czas do weryfikacji będzie brany pod uwagę wyłącznie silnik spalinowy.  

W górę składka i podatek  

Zwiększone będzie obciążenie nie tylko podatkowe, ale również publicznoprawne. Wielu pracowników przeskoczy do grupy, której naliczano 400 zł. Przychód będzie wyższy o 150 zł miesięcznie.  

Przychów doliczony w związku z prywatnym korzystaniem samochodu służbowego będzie stanowił podstawę naliczania składek na ubezpieczenia społeczne, a także co jest nowością nieodliczalnej od 2022 roku składki na ubezpieczenie zdrowotne.  

Będzie możliwa redukcja obciążeń 

Jeśli pojazd nie był wykorzystywany przez cały miesiąc kwotę ryczałtu wylicza się jako 1/30 z 150 zł lub 400 zł za każdy dzień korzystania w przypadku użycia do celów prywatnych przez część miesiąca.  

 

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej