fbpx

Wypłaty ,,pod stołem” i zatrudnienie ,,na czarno” – kto poniesie konsekwencje?

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracodawca ma obowiązek podpisać umowę z pracownikiem przed rozpoczęciem pierwszego dnia pracy, jednak dobrze wiemy, że nie zawsze tak to wygląda i pracownik zatrudniany jest ,,na czarno”.  Podobnie jak z ,,wypłatą pod stołem’’ – pracodawca umawia się z pracownikiem, że część wynagrodzenia zostanie przekazana w gotówce, bez rozliczania i ewidencjonowania. To rozwiązanie dla pracodawcy jest korzystne, ale dla pracownika już mniej.  

Fiskus wprowadza nowe rozwiązania podatkowe i składkowe, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Jeśli zostaną ujawnione okoliczności, z których wynika, że pracownik jest zatrudniony nielegalnie bądź otrzymuje część wynagrodzenia ,,pod stołem’’, konsekwencje poniesie pracodawca.  

Przychód u pracodawcy 

Pracodawca, który zatrudnia ,,na czarno’’ będzie musiał odliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia. Pracownik nie zapłaci podatku od wynagrodzenia pobieranego na czarno, natomiast pracodawca zostanie obciążony w zakresie podatku dochodowego.  

Wynagrodzenie za pracę na czarno będzie wyłączone z kosztów 

Konsekwencje po stronie kosztów uzyskania przychodów również poniesie pracodawca. Wyłączone mają być: 

  • różnica między wynagrodzeniem faktycznie wypłaconym, a wynagrodzeniem oficjalnym, 
  • składki na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia i od części nieujawnionego wynagrodzenia. 

Składki ubezpieczeniowe – obciążenie pracodawcy 

Jeżeli zostanie zatwierdzony przypadek nielegalnego zatrudnienia lub podstawy wymiaru składek zostaną zaniżone (składki emerytalne, rentowe i chorobowe) wtedy w całości z własnych środków opłacane są one przez pracodawcę.  

Pracownik 

Pracownik, który zostanie nielegalnie zatrudniony nie straci prawa do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnych (składki będą pokrywane w całości przez pracodawcę), co więcej nielegalne przychody, które nie zostały ujawnione będą zwolnione z PIT.  

 Pełna ochrona dla osób zatrudnionych może budzić wiele wątpliwości. Pójście na taki układ wynika z porozumienia stron, a więc zarówno pracownik jak i pracodawca wyrażają na to zgodę. Czy na pewno więc odpowiedzialność powinna ponosić tylko jedna strona?

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »
badanie-bilansu-w-spolce-z-o-o-podstawowe-informacje

Badanie bilansu w spółce z o.o. – podstawowe informacje

Jednym z kluczowych obowiązków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest coroczne sporządzanie sprawozdania finansowego, w którym bilans odgrywa istotną rolę. W niektórych przypadkach konieczne jest także zlecenie biegłemu rewidentowi przeprowadzenia badania sprawozdania przed jego zatwierdzeniem.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.