Wypłaty ,,pod stołem” i zatrudnienie ,,na czarno” – kto poniesie konsekwencje?

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracodawca ma obowiązek podpisać umowę z pracownikiem przed rozpoczęciem pierwszego dnia pracy, jednak dobrze wiemy, że nie zawsze tak to wygląda i pracownik zatrudniany jest ,,na czarno”.  Podobnie jak z ,,wypłatą pod stołem’’ – pracodawca umawia się z pracownikiem, że część wynagrodzenia zostanie przekazana w gotówce, bez rozliczania i ewidencjonowania. To rozwiązanie dla pracodawcy jest korzystne, ale dla pracownika już mniej.  

Fiskus wprowadza nowe rozwiązania podatkowe i składkowe, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Jeśli zostaną ujawnione okoliczności, z których wynika, że pracownik jest zatrudniony nielegalnie bądź otrzymuje część wynagrodzenia ,,pod stołem’’, konsekwencje poniesie pracodawca.  

Przychód u pracodawcy 

Pracodawca, który zatrudnia ,,na czarno’’ będzie musiał odliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia. Pracownik nie zapłaci podatku od wynagrodzenia pobieranego na czarno, natomiast pracodawca zostanie obciążony w zakresie podatku dochodowego.  

Wynagrodzenie za pracę na czarno będzie wyłączone z kosztów 

Konsekwencje po stronie kosztów uzyskania przychodów również poniesie pracodawca. Wyłączone mają być: 

  • różnica między wynagrodzeniem faktycznie wypłaconym, a wynagrodzeniem oficjalnym, 
  • składki na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia i od części nieujawnionego wynagrodzenia. 

Składki ubezpieczeniowe – obciążenie pracodawcy 

Jeżeli zostanie zatwierdzony przypadek nielegalnego zatrudnienia lub podstawy wymiaru składek zostaną zaniżone (składki emerytalne, rentowe i chorobowe) wtedy w całości z własnych środków opłacane są one przez pracodawcę.  

Pracownik 

Pracownik, który zostanie nielegalnie zatrudniony nie straci prawa do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnych (składki będą pokrywane w całości przez pracodawcę), co więcej nielegalne przychody, które nie zostały ujawnione będą zwolnione z PIT.  

 Pełna ochrona dla osób zatrudnionych może budzić wiele wątpliwości. Pójście na taki układ wynika z porozumienia stron, a więc zarówno pracownik jak i pracodawca wyrażają na to zgodę. Czy na pewno więc odpowiedzialność powinna ponosić tylko jedna strona?

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej