Numer PESEL dla Ukraińców – jakie daje możliwości?

Numer PESEL

Uchodźcom z Ukrainy znacznie ułatwi funkcjonowanie w naszym Państwie, gdy ich dane zostaną wprowadzone do rejestru PESEL, a tym samym zostanie potwierdzona ich tożsamość.

Uchodźcy z Ukrainy mają możliwość składania wniosków w dowolnym urzędzie gminy lub miasta, a następnie uzyskują poświadczenie o nadaniu numeru PESEL. Otrzymują wtedy także dostęp do profilu zaufanego.

Jakie świadczenia uzyskują Ukraińcy dzięki numeru PESEL?

closequestionmicro]

  1. Potwierdzenie tożsamości
  2. Świadczenia rodzinne
  3. Jednorazowa pomoc finansowa
  4. Dostęp do edukacji
  5. Pomocny w procesie poszukiwania pracy

Potwierdzenie tożsamości

Numer PESEL jest praktycznie potrzebny do wszystkiego. To dzięki niemu jesteśmy wstanie założyć konto w banku czy skorzystać z placówki ochrony zdrowia. Często uchodźcy trafiający do Polski nie posiadają swoich dokumentów ukraińskich. Dzięki wdrożeniu danych do rejestru PESEL, tożsamość zostanie potwierdzona, a uchodźcy nie będą musieli czekać na wydanie dokumentów w ukraińskich placówkach konsularnych. Rolę dokumentu tożsamości będzie mogła pełnić aplikacja mObywatel.

Świadczenia rodzinne

Jeśli nasi goście ze wschodniej granicy chcą skorzystać ze świadczeń rodzinnych, wychowawczych, Dobry Start, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy dofinansowania pobytu w placówkach dziecięcych to niezbędne jest posiadanie nadanego numeru PESEL.

Jednorazowa pomoc finansowa

Jedynie uchodźcy z numerem PESEL mają szanse na składanie wniosku o jednorazową pomoc finansową, która wynosi 300 zł. Jest to pomoc, którą warto przeznaczyć na zakup żywności, odzieży, obuwia czy środków higieny osobistej.

Dostęp do edukacji

Otrzymanie numeru PESEL udostępnia wstęp do edukacji oraz publicznego systemu ochrony zdrowia.

Pomocny w procesie poszukiwania pracy

Posiadanie numeru PESEL przez osobę, która poszukuje pracy daje informację pracodawcy, że uchodźca spełnia wymogi specustawy. Oczywiście numer PESEL nie jest warunkiem koniecznym, aby osoby z Ukrainy mogły podjąć pracę, jednak zdecydowanie może pomóc niż zaszkodzić.

Numer PESEL zdecydowanie usprawni podjęte działania uchodźców z Ukrainy w kontakcie z polskimi urzędnikami. Nadanie numeru PESEL nie oddziałuje na przemieszczanie się pomiędzy krajami, oczywiście do tego podróżujący muszą mieć niezbędne dokumenty.

Aktualizacja 2023/2024

W odpowiedzi na liczne wyzwania, z którymi borykają się obywatele Ukrainy przybywający do Polski w poszukiwaniu schronienia przed konfliktem na swojej ojczystej ziemi, polski system administracyjny podjął konkretne kroki w celu ich wsparcia. Od momentu wybuchu konfliktu w Ukrainie w 2022 roku, Polska zapewniła uchodźcom nie tylko doraźną pomoc humanitarną, ale również systemową integrację z polskim społeczeństwem. Nadanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy stanowi kluczowy element tego procesu, otwierając drzwi do szeregu usług i uprawnień.

Aktualizacje dotyczące procesu integracji i wsparcia udzielanego obywatelom Ukrainy w Polsce w 2023/2024 roku mogą obejmować:

1. Zwiększona liczba uproszczonych procedur: W celu dalszego ułatwienia procesu integracji, rząd Polski może zdecydować się na wprowadzenie dodatkowych uproszczeń w procedurach administracyjnych, co pozwoli na jeszcze szybsze i wydajniejsze przyznawanie numeru PESEL.

2. Rozszerzone wsparcie finansowe i socjalne: Oprócz jednorazowej pomocy finansowej, możliwe jest wprowadzenie dalszych form wsparcia finansowego oraz programów integracyjnych skierowanych do dorosłych i dzieci, w tym lekcji języka polskiego, szkoleń zawodowych, a także wsparcia psychologicznego.

3. Integracja na rynku pracy: Polskie ministerstwo pracy i polityki społecznej może zintensyfikować swoje działania na rzecz integracji uchodźców na rynku pracy, w tym poprzez rozwijanie programów stażowych, kursów kwalifikacyjnych oraz współpracę z pracodawcami w celu eliminacji barier zatrudnienia.

4. Optymalizacja systemu edukacji: System edukacyjny w Polsce może dostosować się do nowej rzeczywistości poprzez włączanie dzieci uchodźców do polskich szkół, rozwijając specjalne programy adaptacyjne oraz zapewniając dodatkowe zasoby pedagogiczne.

5. Dostęp do opieki zdrowotnej: Zapewnienie pełnego dostępu do opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy jest priorytetem, co może objawiać się zwiększeniem liczby ośrodków zdrowia, które oferują specjalistyczną pomoc medyczną, w tym psychologiczną.

6. Cyfryzacja usług: Aplikacja mObywatel, będąca cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnych dokumentów, może zostać rozbudowana o dodatkowe funkcje ułatwiające uchodźcom dostęp do usług publicznych oraz integrację z systemami administracyjnymi.

7. Współpraca międzynarodowa: Polska może nadal działać w ścisłej współpracy z Unią Europejską oraz innymi organizacjami międzynarodowymi w celu zapewnienia koordynowanego wsparcia dla uchodźców oraz wypracowania długoterminowych rozwiązań problemu uchodźstwa.

Warto również podkreślić, że nadanie numeru PESEL nie wpływa na status prawny uchodźców w Polsce; nadal wymagane są odpowiednie dokumenty umożliwiające legalny pobyt i przemieszczanie się pomiędzy krajami. Numer PESEL jest narzędziem ułatwiającym dostęp do usług i jest świadectwem solidarności społeczeństwa polskiego z narodem ukraińskim.

Skorzystaj z naszych usług! 

Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich Klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do kontaktu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami. 

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »
obsluga-kadrowo-placowa-wlasny-dzial-czy-outsourcing

Obsługa kadrowo-płacowa: Własny dział czy outsourcing?

Każda organizacja, bez względu na wielkość i rodzaj umów z pracownikami, musi skonfrontować się z kompleksowością obsługi kadrowo-płacowej. Proces ten staje się koniecznością już przy zatrudnianiu choćby jednego pracownika i niezależnie od tego, czy działamy w modelu mikroprzedsiębiorstwa czy też prowadzimy firmę zatrudniającą setki osób.

Czytaj więcej »