Numer PESEL dla Ukraińców – jakie daje możliwości?

Numer PESEL

Uchodźcom z Ukrainy znacznie ułatwi funkcjonowanie w naszym Państwie, gdy ich dane zostaną wprowadzone do rejestru PESEL, a tym samym zostanie potwierdzona ich tożsamość.

Uchodźcy z Ukrainy mają możliwość składania wniosków w dowolnym urzędzie gminy lub miasta, a następnie uzyskują poświadczenie o nadaniu numeru PESEL. Otrzymują wtedy także dostęp do profilu zaufanego.

Jakie świadczenia uzyskują Ukraińcy dzięki numeru PESEL?

closequestionmicro]

  1. Potwierdzenie tożsamości
  2. Świadczenia rodzinne
  3. Jednorazowa pomoc finansowa
  4. Dostęp do edukacji
  5. Pomocny w procesie poszukiwania pracy

Potwierdzenie tożsamości

Numer PESEL jest praktycznie potrzebny do wszystkiego. To dzięki niemu jesteśmy wstanie założyć konto w banku czy skorzystać z placówki ochrony zdrowia. Często uchodźcy trafiający do Polski nie posiadają swoich dokumentów ukraińskich. Dzięki wdrożeniu danych do rejestru PESEL, tożsamość zostanie potwierdzona, a uchodźcy nie będą musieli czekać na wydanie dokumentów w ukraińskich placówkach konsularnych. Rolę dokumentu tożsamości będzie mogła pełnić aplikacja mObywatel.

Świadczenia rodzinne

Jeśli nasi goście ze wschodniej granicy chcą skorzystać ze świadczeń rodzinnych, wychowawczych, Dobry Start, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy dofinansowania pobytu w placówkach dziecięcych to niezbędne jest posiadanie nadanego numeru PESEL.

Jednorazowa pomoc finansowa

Jedynie uchodźcy z numerem PESEL mają szanse na składanie wniosku o jednorazową pomoc finansową, która wynosi 300 zł. Jest to pomoc, którą warto przeznaczyć na zakup żywności, odzieży, obuwia czy środków higieny osobistej.

Dostęp do edukacji

Otrzymanie numeru PESEL udostępnia wstęp do edukacji oraz publicznego systemu ochrony zdrowia.

Pomocny w procesie poszukiwania pracy

Posiadanie numeru PESEL przez osobę, która poszukuje pracy daje informację pracodawcy, że uchodźca spełnia wymogi specustawy. Oczywiście numer PESEL nie jest warunkiem koniecznym, aby osoby z Ukrainy mogły podjąć pracę, jednak zdecydowanie może pomóc niż zaszkodzić.

Numer PESEL zdecydowanie usprawni podjęte działania uchodźców z Ukrainy w kontakcie z polskimi urzędnikami. Nadanie numeru PESEL nie oddziałuje na przemieszczanie się pomiędzy krajami, oczywiście do tego podróżujący muszą mieć niezbędne dokumenty.

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej