fbpx

Odliczenie darowizny od podatku – jak działa ulga na darowiznę?

ulga podatkowa na darowiznę

Spis treści

Aktualizacja treści z dnia 17.05.2024.

Jako naród w ostatnim czasie zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od codziennych wyborów, decyzji, poglądów stanęliśmy razem i w jednomyślności bez podziałów w ekspresowym tempie zaczęliśmy działać i pomagać uchodźcą jak i całej Ukrainie. Niezależnie od tego czy ktoś jest przedsiębiorca czy osobą pracującą na etat – każdy z nas chciał dołożyć cegiełkę pomocy w tym jakże przedziwnym czasie, przekazując różnego rodzaju darowizny zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej.

Warto zdobyć wiedzę, jakim sposobem rozliczyć przekazane darowizny zarówno na gruncie VAT i PIT oraz jakie są dostępne ulgi podatkowe dla wspierających Ukrainę.  

Wysokość odliczenia oraz system działania  

Płatnik podatków ma szansę odliczyć kwotę darowizny w momencie, gdy nie przekracza pułapu 6% wartości dochodu lub przychodu, który został uzyskany w danym roku podatkowym. 

Metoda odliczenia przekazanej przez nas darowizny jest uwarunkowana wybraną formą opodatkowania. Suma darowizny może być odliczona od dochodu lub przychodu. Odliczenie od dochodu będzie możliwe, gdy płatnik rozlicza się na zasadach ogólnych, a od przychodu, wtedy, gdy płatnik jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. 

W przypadku ewentualnej kontroli podatkowej, bardzo ważne jest, aby posiadać odpowiednią dokumentację, która potwierdzi przekazanie darowizny na określony cel.  

Jakie podmioty nie mogą odliczyć ulgi na darowiznę?  

  • osoby fizyczne, 
  • samorządy zawodowe, 
  • partie polityczne, 
  • związki zawodowe, 
  • organizacje pracodawców, 
  • fundacje, które zostały utworzone przez parte polityczne,  
  • osoby prawne, 
  • jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami. 

Rodzaje darowizn: 

 • rzeczowa – jak na przykład ubrania, środki higieny, żywność itp. Warto zaopatrzyć się w dokumentację, która będzie dowodem ukazującym dane, które identyfikują donatora, a także wartość ofiarowanej darowizny razem z oświadczeniem osoby, która została obdarowana, że ją przyjęła.  
 • pieniężna – należy zachować dowód wpłaty, jeśli wpłata została dokonana inną metodą niż przelewem tradycyjnym np. BLIK, wtedy trzeba mieć potwierdzenie od odbiorcy, że darowizna została otrzymana.  

Z jakiej deklaracji należy skorzystać?  


Należy posłużyć się deklaracją: PIT-28, PIT-36, PIT-37, a do deklaracji trzeba dołączyć druk PIT/O, gdzie zostaną umieszczone informacje o przekazanej darowiźnie oraz dane odbiorcy.  

Jakie są warunki, aby podatnik mógł odliczyć darowiznę od dochodu lub przychodu? 

  • Darowizna została przekazana na cele, które zostały określone jako sfera zadań publicznych,  
  • darowizna została przekazana organizacjom pozarządowym, 
  • darowizna została przekazana równoważnym organizacjom, które zostały opisane w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele.

Reasumując, z odliczenia mogą posłużyć się podatnicy, którzy przekazali darowiznę na cele pożytku publicznego, a także rozliczają się na zasadach ogólnych, lub są podatnikami zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. 

Przekazanie darowizny a korzyści podatkowe

Pomoc uchodźcom i wsparcie Ukrainy nie tylko stanowią wyraz solidarności i człowieczeństwa, ale również mogą przynieść korzyści podatkowe dla darczyńców. Wiedza na temat rozliczeń darowizn i ulg podatkowych może być nieoceniona zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy chcą w sposób świadomy i korzystny dla siebie wspierać działania humanitarne.

Ulgi podatkowe i darowizny na cele pożytku publicznego

W przypadku darowizn na cele pożytku publicznego, podatnicy mogą skorzystać z licznych ulg podatkowych. Oprócz standardowych odliczeń, państwo oferuje dodatkowe korzyści dla tych, którzy aktywnie wspierają organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty. Aby skorzystać z tych ulg, ważne jest, aby darowizna była odpowiednio udokumentowana i przekazana na cele określone jako zadania publiczne. Taka dokumentacja nie tylko ułatwia ewentualne kontrole podatkowe, ale również zapewnia przejrzystość i uczciwość działań darczyńcy.

Przyszłość darowizn i wsparcia humanitarnego

Patrząc w przyszłość, można spodziewać się, że rola darowizn i wsparcia humanitarnego będzie rosła. W obliczu globalnych kryzysów, takich jak wojny, klęski żywiołowe czy pandemie, pomoc międzynarodowa staje się niezbędna. Państwa i organizacje międzynarodowe będą nadal zachęcać do przekazywania darowizn poprzez korzystne przepisy podatkowe, a także przez kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości na temat potrzeb humanitarnych.

Podsumowanie

Podsumowując, przekazanie darowizn na cele pożytku publicznego jest nie tylko aktem dobroci, ale także świadomym działaniem, które może przynieść korzyści podatkowe. Dzięki odpowiedniemu dokumentowaniu darowizn oraz znajomości przepisów podatkowych, darczyńcy mogą skutecznie wspierać potrzebujących, jednocześnie optymalizując swoje rozliczenia podatkowe. Zachęcamy do zapoznania się z przepisami dotyczącymi darowizn i skorzystania z dostępnych ulg podatkowych, aby pomoc mogła być jeszcze bardziej efektywna.

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.