Odliczenie darowizny od podatku – jak działa ulga na darowiznę?

ulga podatkowa na darowiznę

Jako naród w ostatnim czasie zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od codziennych wyborów, decyzji, poglądów stanęliśmy razem i w jednomyślności bez podziałów w ekspresowym tempie zaczęliśmy działać i pomagać uchodźcą jak i całej Ukrainie. Niezależnie od tego czy ktoś jest przedsiębiorca czy osobą pracującą na etat – każdy z nas chciał dołożyć cegiełkę pomocy w tym jakże przedziwnym czasie, przekazując różnego rodzaju darowizny zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej.
Warto zdobyć wiedzę, jakim sposobem rozliczyć przekazane darowizny zarówno na gruncie VAT i PIT oraz jakie są dostępne ulgi podatkowe dla wspierających Ukrainę.  

Wysokość odliczenia oraz system działania  

Płatnik podatków ma szansę odliczyć kwotę darowizny w momencie, gdy nie przekracza pułapu 6% wartości dochodu lub przychodu, który został uzyskany w danym roku podatkowym. 

Metoda odliczenia przekazanej przez nas darowizny jest uwarunkowana wybraną formą opodatkowania. Suma darowizny może być odliczona od dochodu lub przychodu. Odliczenie od dochodu będzie możliwe, gdy płatnik rozlicza się na zasadach ogólnych, a od przychodu, wtedy, gdy płatnik jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. 

W przypadku ewentualnej kontroli podatkowej, bardzo ważne jest, aby posiadać odpowiednią dokumentację, która potwierdzi przekazanie darowizny na określony cel.  

Jakie podmioty nie mogą odliczyć ulgi na darowiznę?  

  • Osoby fizyczne, 
  • samorządy zawodowe, 
  • partie polityczne, 
  • związki zawodowe, 
  • organizacje pracodawców, 
  • fundacje, które zostały utworzone przez parte polityczne,  
  • osoby prawne, 
  • jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami. 

Rodzaje darowizn: 

  • rzeczowa – jak na przykład ubrania, środki higieny, żywność itp. Warto zaopatrzyć się w dokumentację, która będzie dowodem ukazującym dane, które identyfikują donatora, a także wartość ofiarowanej darowizny razem z oświadczeniem osoby, która została obdarowana, że ją przyjęła.  
  • pieniężna – należy zachować dowód wpłaty, jeśli wpłata została dokonana inną metodą niż przelewem tradycyjnym np. BLIK, wtedy trzeba mieć potwierdzenie od odbiorcy, że darowizna została otrzymana.  

Z jakiej deklaracji należy skorzystać?  


Należy posłużyć się deklaracją: PIT-28, PIT-36, PIT-37, a do deklaracji trzeba dołączyć druk PIT/O, gdzie zostaną umieszczone informacje o przekazanej darowiźnie oraz dane odbiorcy.  

Jakie są warunki, aby podatnik mógł odliczyć darowiznę od dochodu lub przychodu? 

  • Darowizna została przekazana na cele, które zostały określone jako sfera zadań publicznych,  
  • darowizna została przekazana organizacjom pozarządowym, 
  • darowizna została przekazana równoważnym organizacjom, które zostały opisane w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele.

Reasumując, z odliczenia mogą posłużyć się podatnicy, którzy przekazali darowiznę na cele pożytku publicznego, a także rozliczają się na zasadach ogólnych, lub są podatnikami zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. 

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej