W Polsce od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (e-faktura) na zasadach dobrowolnych. Jest to kolejny etap wprowadzania innowacyjnych e-usług administracji. Celem jest zoptymalizowanie rozliczenia między firmami, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa przy procesie. Takie postępowanie jest fundamentalne dla sprawnego i właściwego identyfikowania oszustw podatkowych. Z racji otrzymania zgody Komisji Europejskiej po wyczekiwanej akceptacji przez Radę Unii Europejskiej, zostanie wprowadzone powszechne fakturowanie elektroniczne w Polsce.
Jakie korzyści daje e-faktura?
System KSeF to zmiana przebiegu odbioru oraz wystawiania faktur. Faktury ustrukturyzowane są przygotowywane zgodnie ze stworzonym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przekazywana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu do centralnej bazy KSeF, a następnie jest dostępna w systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta. Dla przedsiębiorców korzystanie z KSeF wiąże się z wieloma korzyściami m.in.:
-
- Brak duplikatu faktur – nie ma możliwość zniszczenia lub zatracenia faktury,
- wzrost bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług,
- udoskonalenie obrotu gospodarczego – wdrożenie jednego standardu faktury,
- automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników,
- symplifikacja rozliczania faktur ustrukturyzowanych korygujących,
- dane są automatycznie dostępne dla administracji w KSeF,
- wgląd w ścieżkę obiegu faktury,
- obniżenie kosztów – faktury są przechowywane i archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat,
- wystawianie faktur ustrukturyzowanych daje prawo podatnikowi do zwrotu VAT w skróconym terminie z 60 do 40 dni,
- jeden stały format faktury z danymi ułożonymi w porządku określonym we wzorze faktury,
- wzrost szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń – wpływa to korzystnie na automatyzację procesów księgowych.
Jak uzyskać dostęp do e-faktur?
Dostęp do systemu otrzymuje się po uwierzytelnieniu podmiotów za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub Podpisu Zaufanego – bezpośrednio w systemie. Przedsiębiorcy, którzy nie są osobami fizycznymi i nie posiadają pieczęci kwalifikowanej, mają możliwość otrzymania dostępu za pomocą złożenia zawiadomienia o nadaniu uprawnień do korzystania z KSeF u naczelnika urzędu skarbowego. Dzięki temu zostaje mianowana osoba fizyczna do zarządzania uprawnieniami elektronicznie w systemie.
Docelowy system e-faktur
Jest to etap cyfryzacji usług administracji oraz transformacji cyfrowej Polski.
Ministerstwo Finansów pracuje nad koncepcją biznesową oraz prawną docelowego KSeF. Głównym założeniem jest maksymalne wykorzystanie potencjału KSeF w fakturowaniu w zakresie udzielonej Polsce zgody przez instytucje UE.
Użytkowanie z opcjonalnego KSeF wpłynie na podniesienie komfortu przedsiębiorcy w przypadku, gdy zostanie wprowadzony model docelowy.
Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Facebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.