Obowiązkowa e-faktura – Komisja Europejska wydała zgodę

e-faktura

W Polsce od 1 stycznia 2022 r.  przedsiębiorcy mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (e-faktura) na zasadach dobrowolnych. Jest to kolejny etap wprowadzania innowacyjnych e-usług administracji. Celem jest zoptymalizowanie rozliczenia między firmami, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa przy procesie. Takie postępowanie jest fundamentalne dla sprawnego i właściwego identyfikowania oszustw podatkowych. Z racji otrzymania zgody Komisji Europejskiej po wyczekiwanej akceptacji przez Radę Unii Europejskiej, zostanie wprowadzone powszechne fakturowanie elektroniczne w Polsce. 

Jakie korzyści daje e-faktura? 


System KSeF to zmiana przebiegu odbioru oraz wystawiania faktur. Faktury ustrukturyzowane są przygotowywane zgodnie ze stworzonym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przekazywana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu do centralnej bazy KSeF, a następnie jest dostępna w systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta. Dla przedsiębiorców korzystanie z KSeF wiąże się z wieloma korzyściami m.in.: 

  • Brak duplikatu faktur – nie ma możliwość zniszczenia lub zatracenia faktury, 
  • wzrost bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług, 
  • udoskonalenie obrotu gospodarczego – wdrożenie jednego standardu faktury, 
  • automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników, 
  • symplifikacja rozliczania faktur ustrukturyzowanych korygujących, 
  • dane są automatycznie dostępne dla administracji w KSeF, 
  • wgląd w ścieżkę obiegu faktury, 
  • obniżenie kosztów – faktury są przechowywane i archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat,  
  • wystawianie faktur ustrukturyzowanych daje prawo podatnikowi do zwrotu VAT w skróconym terminie z 60 do 40 dni, 
  • jeden stały format faktury z danymi ułożonymi w porządku określonym we wzorze faktury,  
  • wzrost szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń – wpływa to korzystnie na automatyzację procesów księgowych. 

 

Jak uzyskać dostęp do e-faktur? 


Dostęp do systemu otrzymuje się po uwierzytelnieniu podmiotów za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub Podpisu Zaufanego – bezpośrednio w systemie. Przedsiębiorcy, którzy nie są osobami fizycznymi i nie posiadają pieczęci kwalifikowanej, mają możliwość otrzymania dostępu za pomocą złożenia zawiadomienia o nadaniu uprawnień do korzystania z KSeF u naczelnika urzędu skarbowego. Dzięki temu zostaje mianowana osoba fizyczna do zarządzania uprawnieniami elektronicznie w systemie.  

 

Docelowy system e-faktur 

Jest to etap cyfryzacji usług administracji oraz transformacji cyfrowej Polski.
Ministerstwo Finansów pracuje nad koncepcją biznesową oraz prawną docelowego KSeF. Głównym założeniem jest maksymalne wykorzystanie potencjału KSeF w fakturowaniu w zakresie udzielonej Polsce zgody przez instytucje UE. 

Użytkowanie z opcjonalnego KSeF wpłynie na podniesienie komfortu przedsiębiorcy w przypadku, gdy zostanie wprowadzony model docelowy. 

 

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej