fbpx

Obowiązkowa e-faktura – Komisja Europejska wydała zgodę

e-faktura

W Polsce od 1 stycznia 2022 r.  przedsiębiorcy mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (e-faktura) na zasadach dobrowolnych. Jest to kolejny etap wprowadzania innowacyjnych e-usług administracji. Celem jest zoptymalizowanie rozliczenia między firmami, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa przy procesie. Takie postępowanie jest fundamentalne dla sprawnego i właściwego identyfikowania oszustw podatkowych. Z racji otrzymania zgody Komisji Europejskiej po wyczekiwanej akceptacji przez Radę Unii Europejskiej, zostanie wprowadzone powszechne fakturowanie elektroniczne w Polsce. 

Jakie korzyści daje e-faktura? 


System KSeF to zmiana przebiegu odbioru oraz wystawiania faktur. Faktury ustrukturyzowane są przygotowywane zgodnie ze stworzonym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przekazywana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu do centralnej bazy KSeF, a następnie jest dostępna w systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta. Dla przedsiębiorców korzystanie z KSeF wiąże się z wieloma korzyściami m.in.: 

  • Brak duplikatu faktur – nie ma możliwość zniszczenia lub zatracenia faktury, 
  • wzrost bezpieczeństwa podatkowego nabywców towarów lub usług, 
  • udoskonalenie obrotu gospodarczego – wdrożenie jednego standardu faktury, 
  • automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników, 
  • symplifikacja rozliczania faktur ustrukturyzowanych korygujących, 
  • dane są automatycznie dostępne dla administracji w KSeF, 
  • wgląd w ścieżkę obiegu faktury, 
  • obniżenie kosztów – faktury są przechowywane i archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat,  
  • wystawianie faktur ustrukturyzowanych daje prawo podatnikowi do zwrotu VAT w skróconym terminie z 60 do 40 dni, 
  • jeden stały format faktury z danymi ułożonymi w porządku określonym we wzorze faktury,  
  • wzrost szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemnych rozliczeń – wpływa to korzystnie na automatyzację procesów księgowych. 

 

Jak uzyskać dostęp do e-faktur? 


Dostęp do systemu otrzymuje się po uwierzytelnieniu podmiotów za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub Podpisu Zaufanego – bezpośrednio w systemie. Przedsiębiorcy, którzy nie są osobami fizycznymi i nie posiadają pieczęci kwalifikowanej, mają możliwość otrzymania dostępu za pomocą złożenia zawiadomienia o nadaniu uprawnień do korzystania z KSeF u naczelnika urzędu skarbowego. Dzięki temu zostaje mianowana osoba fizyczna do zarządzania uprawnieniami elektronicznie w systemie.  

 

Docelowy system e-faktur 

Jest to etap cyfryzacji usług administracji oraz transformacji cyfrowej Polski.
Ministerstwo Finansów pracuje nad koncepcją biznesową oraz prawną docelowego KSeF. Głównym założeniem jest maksymalne wykorzystanie potencjału KSeF w fakturowaniu w zakresie udzielonej Polsce zgody przez instytucje UE. 

Użytkowanie z opcjonalnego KSeF wpłynie na podniesienie komfortu przedsiębiorcy w przypadku, gdy zostanie wprowadzony model docelowy. 

 

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.