Jaki podział udziałów wybrać w spółce z o.o.?

Jaki podział udziałów wybrać w spółce z o o

Zakładając spółkę z o.o. jesteśmy zobligowani do wpłaty kapitału zakładowego w wysokości minimum 5000 PLN. Proporcjonalnie do wielkości wpłat wspólnicy otrzymują udziały w spółce z o.o. Jaki podział udziałów wybrać w spółce z o.o.?

Na co ma wpływ proporcja udziałów w spółce z o.o.?

Posiadając udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymujemy dywidendy proporcjonalnie do ilości udziałów. Stosunek udziałów ma także wpływ na głosowania zarządu. Na posiedzeniu zarządu, żeby przegłosować daną uchwałę potrzebujemy bezwzględnej większości głosów. Oznacza to, że potrzebujemy, by udziałowcy, którzy posiadają łącznie ponad 50% (udziałów) zagłosowali na “tak”.
Istnieją także takie przypadki, w których, by wygrać głosowanie będziemy potrzebowali większości kwalifikowanej jest to więcej niż 50%(udziałów). O takich przypadkach ustawodawca pisze między innymi w Art. 246. § 1.:

Uchwały dotyczące zmiany umowy spółki, rozwiązania spółki lub zbycia przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części zapadają większością dwóch trzecich głosów. Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki wymaga większości trzech czwartych głosów. Umowa spółki może ustanowić surowsze warunki powzięcia tych uchwał.

A także w Art. 96 § 2.:

Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki może nastąpić tylko z ważnych powodów uchwałą powziętą większością trzech czwartych głosów w obecności co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby partnerów. Umowa spółki może przewidywać surowsze wymogi powzięcia uchwały.

Jak wyglądają składki ZUS dla udziałowców spółki z o.o.?


Co do zasady, gdy jesteśmy niezatrudnionym na umowę o pracę wspólnikiem wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialności, nie podlegamy obowiązkowi opłaceniu ZUS. Jednakże, należy uważać, żeby proporcja udziałów pomiędzy jednym a drugim wspólnikiem nie wynosiła 99% do 1 % lub podobnie skrajnych liczb. Ponieważ możemy wtedy zostać oskarżeni o iluzoryczną dysproporcję udziałów. Co będzie skutkowało obowiązkiem opłacania składek ZUS. Uważa się więc, że bezpieczną proporcją dla spółki z o.o. jest 90% do 10%. Mając 100% udziałów w spółce z o.o. jesteśmy w świetle ZUS traktowani jako jednoosobowa działalność gospodarcza i jesteśmy zmuszeni do płacenia składek ZUS.

Wniosek

Wybierając podział udziałów w spółce musimy przemyśleć w jaki sposób rozdzielimy udziały. Jeśli nie będziemy mieli kwalifikowanej większości w spółce nie będziemy w pełni odpowiedzialni za autonomię naszej firmy. Będziemy musieli brać pod uwagę zdanie innych udziałowców. Dlatego zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością musimy przemyśleć ten aspekt i zdecydować się na najkorzystniejszą dla nas opcję.

Nasze biuro rachunkowe w ramach usługi założenia spółki z o.o. może pomóc ustalić jaki podział udziałów w Twojej spółce będzie najlepszy. W związku z powyższym pozostawiamy kontakt do nas i serdecznie zapraszamy do współpracy!

Email: sekretariat@warido.com
Tel: +48537726726
Wycena usług księgowych

Źródło: Dz. U. 2000 Nr 94 poz. 1037 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej