fbpx

Indywidualna interpretacja podatkowa za 2000 zł

Indywidualna interpretacja podatkowa nowa ordynacja podatkowa za 2000 zł

W zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt o nowej ordynacji podatkowej mającej obowiązywać od 2021 roku, która przewiduje, że w wybranych przypadkach cena, którą będą musieli zapłacić przedsiębiorcy za otrzymanie indywidualnej interpretacji podatkowej wyniesie 2000 zł. W których przypadkach?

Interpretacje indywidualne dotyczące wyłącznie polskiego prawa podatkowego

Jeśli nasz wniosek o indywidualną interpretację nie będzie wymagał przeanalizowania prawa UE, to cena pozostanie bez zmian – będzie to 40 zł.

A co jeśli urzędnik będzie musiał dodatkowo zinterpretować prawo UE?

Indywidualne interpretacje podatkowe – przypadki “szczególne”

Projekt nowej ordynacji podatkowej zakłada, że jeżeli pracownik fiskusa będzie musiał zwiększyć nakład swojej pracy w trakcie przygotowywania dla nas indywidualnej interpretacji podatkowej w przypadkach wprost wskazanych w art. 562 paragraf 3 projektu nowej ordynacji to cena wyniesie 2000 zł. Jakie to przypadki?

Kiedy podatnik zapłaci 2000 zł za indywidualną interpretację?

Projekt nowej ordynacji (art. 562 par. 3) przewiduje, że opłata za interpretację indywidualną wyniesie 2000 zł w sytuacji, gdy:

– korzyść podatkowa u podatnika przekroczy lub może przekroczyć 500 tys. zł, lub

– w stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym pojawią się cechy i okoliczności działania podatnika, które będą wymagały oceny, czy sposób jego działania był sztuczny, lub

– przedmiotem zapytania będą transakcje zawierane między podmiotami powiązanymi, dotyczące transferu istotnych składników majątku, lub

– wniosek będzie dotyczył umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, innych umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej.

Opłatę trzeba będzie wnieść w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku.

Co ciekawe, Ministerstwo Finansów argumentuje słuszność tego projektu tym, że skoro nakład pracy jest większy to i cena musi być większa, a w przypadku kiedy korzyść jest większa niż 500 000 zł, to cena 2000 zł jest znikoma.

“…przepisów prawa Unii Europejskiej”

Nie trzeba się długo zastanawiać, by połączyć ustawę o VAT z dyrektywą VAT – z tego połączenia wynika, że indywidualne interpretacje podatkowe, które dotyczą VAT, będą kosztować 2000 zł.

Drugi podatek, który przychodzi na myśl to akcyza, która jest przecież oparta na przepisach europejskich – 2000 zł.

Prawo celne? Wspólnotowy Kodeks Celny – 2000 zł. 

Podsumowanie

Projekt nowej ordynacji podatkowej został już zatwierdzony przez rząd i teraz trafi do sejmu. Pozostaje więc mieć nadzieję, że treść projektu przed uchwaleniem zostanie zmieniona – w szczególności art. 562 par. 3.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Twojej firmy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.