Zaznacz stronę

W zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt o nowej ordynacji podatkowej mającej obowiązywać od 2021 roku, która przewiduje, że w wybranych przypadkach cena, którą będą musieli zapłacić przedsiębiorcy za otrzymanie indywidualnej interpretacji podatkowej wyniesie 2000 zł. W których przypadkach?

Interpretacje indywidualne dotyczące wyłącznie polskiego prawa podatkowego

Jeśli nasz wniosek o indywidualną interpretację nie będzie wymagał przeanalizowania prawa UE, to cena pozostanie bez zmian – będzie to 40 zł.

A co jeśli urzędnik będzie musiał dodatkowo zinterpretować prawo UE?

Indywidualne interpretacje podatkowe – przypadki „szczególne”

Projekt nowej ordynacji podatkowej zakłada, że jeżeli pracownik fiskusa będzie musiał zwiększyć nakład swojej pracy w trakcie przygotowywania dla nas indywidualnej interpretacji podatkowej w przypadkach wprost wskazanych w art. 562 paragraf 3 projektu nowej ordynacji to cena wyniesie 2000 zł. Jakie to przypadki?

Kiedy podatnik zapłaci 2000 zł za indywidualną interpretację?

Projekt nowej ordynacji (art. 562 par. 3) przewiduje, że opłata za interpretację indywidualną wyniesie 2000 zł w sytuacji, gdy:

– korzyść podatkowa u podatnika przekroczy lub może przekroczyć 500 tys. zł, lub

– w stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym pojawią się cechy i okoliczności działania podatnika, które będą wymagały oceny, czy sposób jego działania był sztuczny, lub

– przedmiotem zapytania będą transakcje zawierane między podmiotami powiązanymi, dotyczące transferu istotnych składników majątku, lub

– wniosek będzie dotyczył umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, innych umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej.

Opłatę trzeba będzie wnieść w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku.

Co ciekawe, Ministerstwo Finansów argumentuje słuszność tego projektu tym, że skoro nakład pracy jest większy to i cena musi być większa, a w przypadku kiedy korzyść jest większa niż 500 000 zł, to cena 2000 zł jest znikoma.

„…przepisów prawa Unii Europejskiej”

Nie trzeba się długo zastanawiać, by połączyć ustawę o VAT z dyrektywą VAT – z tego połączenia wynika, że indywidualne interpretacje podatkowe, które dotyczą VAT, będą kosztować 2000 zł.

Drugi podatek, który przychodzi na myśl to akcyza, która jest przecież oparta na przepisach europejskich – 2000 zł.

Prawo celne? Wspólnotowy Kodeks Celny – 2000 zł. 

Podsumowanie

Projekt nowej ordynacji podatkowej został już zatwierdzony przez rząd i teraz trafi do sejmu. Pozostaje więc mieć nadzieję, że treść projektu przed uchwaleniem zostanie zmieniona – w szczególności art. 562 par. 3.

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco w najważniejszych kwestiach dotyczących Twojej firmy!

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now ButtonZadzwoń teraz!