fbpx

Jaka będzie płaca minimalna w 2020 roku?

Jaka będzie płaca minimalna w 2020 roku

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało nową stawkę płacy minimalnej w 2020 roku. Ile będą minimalnie zarabiać Polacy w 2020 roku? Czy Rada Ministrów przystanie na zaproponowaną kwotę?

Wzrost płacy minimalnej

29 maja 2019 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało nową stawkę płacy minimalnej, która miałaby obowiązywać w 2020 roku – 2450,00 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa może wynieść 16,00 zł brutto za każdą przepracowaną godzinę.

Jaka jest płaca minimalna w 2019 roku?

Przypominamy, że aktualna płaca minimalna wynosi 2250,00 zł brutto, czyli o 200,00 zł mniej niż proponuje rząd na rok 2020. Minimalna stawka godzinowa to 13,70 zł brutto.

Jaki jest wzrost płacy minimalnej przez ostatnie 20 lat?

Czy jest to propozycja uzasadniona ekonomicznie?

Organizacja Przedsiębiorców RP zajmuje negatywne stanowisko w tej sprawie i podkreśla, że:

Ustawowa wysokość wynagrodzenia ma wpływ na całą gospodarkę, a nie tylko na relację pracownik – pracodawca. Wzrost płacy minimalnej oznacza m.in. wzrost wysokości kar za przestępstwa karnoskarbowe. Ponadto wysoki poziom płacy minimalnej przyczyni się do zwiększenia już dużej presji płacowej, która jest wyzwaniem dla pracodawców.

Zdaniem pracodawców płaca minimalna powinna wzrosnąć maksymalnie o 137,00 zł brutto. Uzasadniają to prognozowanym wskaźnikiem produktywności na poziomie 3,7%, a także inflacją na poziomie 2,4%. Płaca minimalna wyniosłaby wówczas 2387,00 zł.

Podsumowanie

Poprzednie lata pokazują, że płaca minimalna w Polsce regularnie wzrasta. Warto zauważyć jednak, że wzrost o 200,00 zł brutto przez ostatnich 20 lat nie wystąpił – czy Rada Ministrów przystanie na propozycję Minister Elżbiety Rafalskiej?

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.