Zaznacz stronę

„Dziękujemy za Twoje podatki” – takie sformułowanie ma pojawić się na nowych pieczątkach urzędów skarbowych, które użyte mają być po raz pierwszy przy deklaracjach PIT za rok 2019. Ile to wszystko będzie kosztować i skąd się wziął taki pomysł?

Gdzie trafią nowe pieczątki?

Nowe pieczątki mają trafić do 400 urzędów skarbowych w Polsce, czyli do 1205 okienek. Podatnicy składając roczne zeznanie podatkowe w wersji papierowej otrzymają już pieczątkę z podziękowaniem za ich podatki przekazane do budżetu państwa.

PIT wysłany elektronicznie bez podziękowania?

Nic bardziej mylnego. Podatnicy, którzy wyślą zeznanie podatkowe drogą elektroniczną mają zobaczyć adnotację „Dziękujemy za Twoje podatki” na ekranach ich urządzeń.

Skąd pomysł z wprowadzeniem tego rodzaju pieczątek?

Pieczątki są częścią akcji poprawiającej PR urzędów skarbowych. Podatnicy mają poczuć się jak obsługiwani klienci, a nie jakoby byli zmuszeni do przekazywania podatków na rzecz budżetu państwa.

Kampania ma również wzbudzić w podatnikach poczucie dokładania się do czegoś wielkiego, poprawiającego standard życia w Polsce.

Ile będą kosztować pieczątki?

Jedna pieczątka kosztować ma 30,00 zł, czyli całość oscylować ma w okolicach 36000,00 zł. W związku z tą kwotą pojawiła się spora ilość komentarzy osób, które krytycznie podchodzą do tego pomysłu i podważają zasadność tego wydatku.

Skrytykowana została również forma podziękowania, gdyż od kilku lat dąży się do elektronizacji w urzędach skarbowych i nagle pojawia się podziękowanie w formie pieczątki, którą jak wiemy można przybić jedynie na papierze.

Nawet pracownicy skarbówki krytykują pomysł przyznając rację powyższej krytyce i dodają, że spora część podatników dostarcza roczne zeznania podatkowe w wersji papierowej, ale… za pomocą poczty, więc i tak nie zobaczą pieczątki z podziękowaniem.

Czy skarbówka poprawi swój PR?

Ministerstwo Finansów argumentuje słuszność swojego pomysłu podobnymi rozwiązaniami w innych krajach, gdzie np. pracownicy urzędu skarbowego odwiedzają podatników, by wysłuchać ich sugestii odnośnie systemu podatkowego, a całe spotkanie odbywa się podczas wspólnego obiadu, za który płaci skarbówka. Taka forma jest powszechna w UGANDZIE.

W prawdzie nie jesteśmy ekspertami od ugandyjskiego prawa podatkowego, ale wydaje nam się że Uganda nie jest odpowiednim wzorcem do naśladowania dla państw środkowoeuropejskich – szczególnie jeśli chcemy wprowadzać cyfryzację 🙂 .

Newsletter

Zachęcamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button