“Dziękujemy za Twoje podatki” – nowa pieczątka urzędu skarbowego

dziękujemy za twoje podatki

“Dziękujemy za Twoje podatki” – takie sformułowanie ma pojawić się na nowych pieczątkach urzędów skarbowych, które użyte mają być po raz pierwszy przy deklaracjach PIT za rok 2019. Ile to wszystko będzie kosztować i skąd się wziął taki pomysł?

Gdzie trafią nowe pieczątki?

Nowe pieczątki mają trafić do 400 urzędów skarbowych w Polsce, czyli do 1205 okienek. Podatnicy składając roczne zeznanie podatkowe w wersji papierowej otrzymają już pieczątkę z podziękowaniem za ich podatki przekazane do budżetu państwa.

PIT wysłany elektronicznie bez podziękowania?

Nic bardziej mylnego. Podatnicy, którzy wyślą zeznanie podatkowe drogą elektroniczną mają zobaczyć adnotację “Dziękujemy za Twoje podatki” na ekranach ich urządzeń.

Skąd pomysł z wprowadzeniem tego rodzaju pieczątek?

Pieczątki są częścią akcji poprawiającej PR urzędów skarbowych. Podatnicy mają poczuć się jak obsługiwani klienci, a nie jakoby byli zmuszeni do przekazywania podatków na rzecz budżetu państwa.

Kampania ma również wzbudzić w podatnikach poczucie dokładania się do czegoś wielkiego, poprawiającego standard życia w Polsce.

Ile będą kosztować pieczątki?

Jedna pieczątka kosztować ma 30,00 zł, czyli całość oscylować ma w okolicach 36000,00 zł. W związku z tą kwotą pojawiła się spora ilość komentarzy osób, które krytycznie podchodzą do tego pomysłu i podważają zasadność tego wydatku.

Skrytykowana została również forma podziękowania, gdyż od kilku lat dąży się do elektronizacji w urzędach skarbowych i nagle pojawia się podziękowanie w formie pieczątki, którą jak wiemy można przybić jedynie na papierze.

Nawet pracownicy skarbówki krytykują pomysł przyznając rację powyższej krytyce i dodają, że spora część podatników dostarcza roczne zeznania podatkowe w wersji papierowej, ale… za pomocą poczty, więc i tak nie zobaczą pieczątki z podziękowaniem.

Czy skarbówka poprawi swój PR?

Ministerstwo Finansów argumentuje słuszność swojego pomysłu podobnymi rozwiązaniami w innych krajach, gdzie np. pracownicy urzędu skarbowego odwiedzają podatników, by wysłuchać ich sugestii odnośnie systemu podatkowego, a całe spotkanie odbywa się podczas wspólnego obiadu, za który płaci skarbówka. Taka forma jest powszechna w UGANDZIE.

W prawdzie nie jesteśmy ekspertami od ugandyjskiego prawa podatkowego, ale wydaje nam się że Uganda nie jest odpowiednim wzorcem do naśladowania dla państw środkowoeuropejskich – szczególnie jeśli chcemy wprowadzać cyfryzację 🙂 .

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Spis treści

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.