“Dziękujemy za Twoje podatki” – nowa pieczątka urzędu skarbowego

dziękujemy za twoje podatki

“Dziękujemy za Twoje podatki” – takie sformułowanie ma pojawić się na nowych pieczątkach urzędów skarbowych, które użyte mają być po raz pierwszy przy deklaracjach PIT za rok 2019. Ile to wszystko będzie kosztować i skąd się wziął taki pomysł?

Gdzie trafią nowe pieczątki?

Nowe pieczątki mają trafić do 400 urzędów skarbowych w Polsce, czyli do 1205 okienek. Podatnicy składając roczne zeznanie podatkowe w wersji papierowej otrzymają już pieczątkę z podziękowaniem za ich podatki przekazane do budżetu państwa.

PIT wysłany elektronicznie bez podziękowania?

Nic bardziej mylnego. Podatnicy, którzy wyślą zeznanie podatkowe drogą elektroniczną mają zobaczyć adnotację “Dziękujemy za Twoje podatki” na ekranach ich urządzeń.

Skąd pomysł z wprowadzeniem tego rodzaju pieczątek?

Pieczątki są częścią akcji poprawiającej PR urzędów skarbowych. Podatnicy mają poczuć się jak obsługiwani klienci, a nie jakoby byli zmuszeni do przekazywania podatków na rzecz budżetu państwa.

Kampania ma również wzbudzić w podatnikach poczucie dokładania się do czegoś wielkiego, poprawiającego standard życia w Polsce.

Ile będą kosztować pieczątki?

Jedna pieczątka kosztować ma 30,00 zł, czyli całość oscylować ma w okolicach 36000,00 zł. W związku z tą kwotą pojawiła się spora ilość komentarzy osób, które krytycznie podchodzą do tego pomysłu i podważają zasadność tego wydatku.

Skrytykowana została również forma podziękowania, gdyż od kilku lat dąży się do elektronizacji w urzędach skarbowych i nagle pojawia się podziękowanie w formie pieczątki, którą jak wiemy można przybić jedynie na papierze.

Nawet pracownicy skarbówki krytykują pomysł przyznając rację powyższej krytyce i dodają, że spora część podatników dostarcza roczne zeznania podatkowe w wersji papierowej, ale… za pomocą poczty, więc i tak nie zobaczą pieczątki z podziękowaniem.

Czy skarbówka poprawi swój PR?

Ministerstwo Finansów argumentuje słuszność swojego pomysłu podobnymi rozwiązaniami w innych krajach, gdzie np. pracownicy urzędu skarbowego odwiedzają podatników, by wysłuchać ich sugestii odnośnie systemu podatkowego, a całe spotkanie odbywa się podczas wspólnego obiadu, za który płaci skarbówka. Taka forma jest powszechna w UGANDZIE.

W prawdzie nie jesteśmy ekspertami od ugandyjskiego prawa podatkowego, ale wydaje nam się że Uganda nie jest odpowiednim wzorcem do naśladowania dla państw środkowoeuropejskich – szczególnie jeśli chcemy wprowadzać cyfryzację 🙂 .

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Spis treści

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »
obsluga-kadrowo-placowa-wlasny-dzial-czy-outsourcing

Obsługa kadrowo-płacowa: Własny dział czy outsourcing?

Każda organizacja, bez względu na wielkość i rodzaj umów z pracownikami, musi skonfrontować się z kompleksowością obsługi kadrowo-płacowej. Proces ten staje się koniecznością już przy zatrudnianiu choćby jednego pracownika i niezależnie od tego, czy działamy w modelu mikroprzedsiębiorstwa czy też prowadzimy firmę zatrudniającą setki osób.

Czytaj więcej »