O wirtualnych kasach pisaliśmy już jak były jeszcze na etapie projektu, a dzisiaj są już równorzędnym narzędziem z tradycyjnymi kasami i kasami fiskalnymi online. Dla których branż jako pierwszych przewidziane zostało te rozwiązanie? Od kiedy będzie można używać wirtualnych kas fiskalnych?
Kto może używać wirtualnej kasy fiskalnej?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29.05.2020r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących
mających postać oprogramowania kas wirtualnych mogą używać przedsiębiorcy do takich czynności jak:
– usług przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego,
– usług wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0),
– usług związanych z przeprowadzkami, świadczonych na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0),
– usług transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0),
– usług transportu drogowego pasażerskiego, rozkładowego, międzymiastowego, ogólnodostępnego (PKWiU 49.39.11.0),
– usług transportu pasażerskiego, kolejkami linowymi naziemnymi, kolejkami linowymi i wyciągami narciarskimi (PKWiU 49.39.20.0),
– usług hotelarskich i podobnych usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU 55.10),
– usług restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych (PKWiU 56.10),
– usług przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 56.21),
– usług przygotowywania i podawania napojów (PKWiU 56.30),
– sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych,
Źródło: DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 30 maja 2020 r. Poz. 965 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 maja 2020 r.
Podkreślamy, że jest to tylko kilka wybranych przez nas pozycji, które wydają nam się dotyczyć największych grup przedsiębiorców. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią rozporządzenia.
Od kiedy można używać wirtualnych kas fiskalnych?
Wirtualnych kas fiskalnych od 1 czerwca 2020 roku używać mogą firmy świadczące :
– usługi transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego wycieczkowcami obejmującego transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne usługi (PKWiU 50.10.12.0);
– usług transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego wycieczkowcami obejmującego transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne usługi (PKWiU 50.30.12.0);
– usług przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) (PKWiU 56.21).
Od 1 lipca 2020 roku wirtualnych kas fiskalnych będą mogli używać przedsiębiorcy do wszystkich czynności, które zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.05.2020r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Przykładowe czynności wypisaliśmy w pierwszej części artykułu.
Jak zacząć używać wirtualnej kasy fiskalnej?
Przede wszystkim musimy posiadać wirtualną kasę rejestrującą, która będzie spełniała wymogi opisane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Zagadnienia techniczne są w prawdzie po stronie producenta, jednak naszym obowiązkiem jest upewnić się, że dana kasa posiada odpowiednie uprawnienia, a także odpowiednio ją skonfigurować.
Musimy również posiadać Informację o zasadach ewidencji, która jest załącznikiem nr 3 do w.w. rozporządzenia oraz zastosować się do §8 pkt 3 i 4, który brzmi następująco:
3. Podatnik jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania.
4. Osoba, o której mowa w ust. 3, przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji składa podatnikowi oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji.
Podsumowanie
Wirtualne kasy fiskalne to duże udogodnienie dla przedsiębiorców. Usługi, których sprzedaż będzie mogła być rejestrowana za pomocą tych kas nie zostały wybrane przypadkowo – to w nich m.in. przedsiębiorcy mieli problem z używaniem tradycyjnych kas fiskalnych chociażby ze względów praktycznych.
Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!
Źródła:
1. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
2. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie grupy podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.