Czy split payment trzeba stosować w przypadku usług budowlanych podzielonych na etapy realizacji?

CZY SPLIT PAYMENT TRZEBA STOSOWAĆ W PRZYPADKU USŁUG BUDOWLANYCH PODZIELONYCH NA ETAPY REALIZACJI

Czy split payment trzeba stosować w przypadku usług budowlanych podzielonych na etapy realizacji? To pytanie budzi wątpliwości w branży budowlanej, więc niemalże miesiąc po wejściu w życie nowych przepisów wprowadzających split payment, Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w tej sprawie.

Split payment – usługi budowlane

Usługi budowlane wymienione zostały w Załączniku numer 15 do ustawy o VAT. W uproszczeniu oznacza to, że jeżeli wartość brutto faktury przewyższa 15 000 PLN lub skumulowana wartość danych usług budowlanych w ramach jednego projektu przewyższa 15 000 PLN to zleceniodawca ma obowiązek zapłaty za pomocą mechanizmu podzielonej płatności (split payment).

Split Payment a usługi budowlane podzielone na etapy

W branży budowlanej zrodziło się więc pytanie, czy jeżeli dana usługa budowlana została podzielona na etapy realizacji, a wartość pojedynczego etapu nie przewyższa kwoty 15 000 PLN to czy powstaje obowiązek zapłaty przez split payment jeżeli w umowie jest zapis o podzieleniu w ten sposób płatności za te usługi?

Czy split payment trzeba stosować w przypadku usług budowlanych podzielonych na etapy realizacji?

Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w tej sprawie tłumacząc, że odpowiedź na powyższe pytanie powinna być zawarta w umowie na daną usługę budowlaną.

Oznacza to, że jeżeli w umowie wskażemy, że płatności zostaną podzielone analogicznie do podziału realizacji usługi budowlanej (etapów) to nie ma obowiązku płatności w split payment, jeżeli wartość faktury za realizację pojedynczego etapu nie przekroczy kwoty 15 000 PLN brutto.

Podsumowanie

Problem branży budowlanej odnośnie podziału realizacji danego projektu na etapy i powstania lub braku powstania z tego tytułu obowiązku split payment wydaje się być rozwiązany – należy jednak pamiętać, żeby w umowie zawrzeć zapis o podziale płatności za każdy etap realizacji usługi budowlanej.

Zapraszamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej