Spis treści
Aktualizacja treści z dnia 03.01.2024 r.
Coraz częściej firmy częstują świeżymi owocami swoich pracowników w trakcie pracy. Zgodnie z wyrokiem z dnia 17 lipca 2019 roku sygn. akt I SA/Łd 217/19 nie będzie już można odliczyć VAT z faktury zakupu owoców, jeśli będą one przeznaczone na spożycie przez pracowników. Dlaczego?
Odliczenie VAT z zakupu świeżych owoców dla pracowników
WSA w Łodzi orzekł 17 lipca 2019 roku, że wydatki na owoce dla pracowników realizują ich osobiste cele i nie są to koszty związane z prowadzoną działalnością. Sąd stwierdził, że firma przecież mogła dać ekwiwalent dodatku do wynagrodzenia pracownikom zamiast owoców. Jest to oczywiście ekonomicznie nieuzasadnione, gdyż wówczas wzrosłyby również składki ZUS, a sam ekwiwalent byłby o wiele większy niż kilka owoców zjadanych przez pracownika.
Dlaczego zakup owoców realizuje osobiste cele pracowników?
Na to pytanie nie odpowiemy, bo nie wiemy. Wiemy natomiast dlaczego tak w rzeczywistości nie jest:
– pracownik poczęstowany owocami ma większą satysfakcję ze swojej pracy,
– orzeźwiające owoce wspierają wydajność pracy pracownika,
– doceniając pracownika poprawiamy relacje na linii pracownik – pracodawca,
– owoce poprawiają odporność pracowników – zmniejszamy szanse na problemy kadrowe ze względu na sezonowe choroby,
– promujemy zdrowy tryb życia jako pracodawca
– oferując pozapłacowe benefity jesteśmy bardziej atrakcyjnym pracodawcą.
Podobne jest również zdanie ekspertów na temat decyzji łódzkiego WSA.
Podatek dochodowy a zakup owoców dla pracowników
Brak możliwości odliczenia podatku VAT od zakupionych owoców dla pracowników nie oznacza jednak braku możliwości pomniejszenia podatku dochodowego. Tutaj stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest jakby odwrotne:
Wydatki na zakup artykułów spożywczych takich jak: owoce, warzywa, pieczywo, serki, przyprawy, napoje owocowe czy jogurty z przeznaczeniem dla pracowników są przejawem i wyrazem starań spółki o stan zdrowia, kondycji fizycznej i samopoczucia jej pracowników. Poniesione wydatki mogą w dalszej perspektywie przyczyniać się do poprawy atmosfery wśród pracowników, do zwiększania ich motywacji do pracy i w konsekwencji do wzrostu wydajności, a zatem mogą przełożyć się na uzyskiwane przez spółkę przychody.
Kiedy można odliczyć VAT od zakupionych owoców?
VAT od zakupionych owoców można odliczyć w sytuacji kiedy owoce są zakupione w celu konsumpcji na spotkaniu z kontrahentem lub służbowych spotkaniach z pracownikami.
Decyzja WSA w Łodzi wywołała wiele dyskusji na temat odliczania VAT od zakupu owoców dla pracowników. Ta kwestia ma znaczenie nie tylko podatkowe, ale również wpływa na kulturę organizacyjną i dobrostan pracowników.
Zalety zapewnienia owoców dla pracowników
- Poprawa satysfakcji pracowników: Owoce w miejscu pracy mogą znacząco wpłynąć na zadowolenie pracowników, co przekłada się na lepsze relacje między pracownikiem a pracodawcą.
- Wsparcie wydajności pracy: Regularne spożywanie owoców przyczynia się do lepszej kondycji i wydajności pracowników, co może mieć pozytywny wpływ na ogólną produktywność firmy.
- Promocja zdrowego stylu życia: Dostarczanie świeżych owoców promuje zdrowy tryb życia, co jest korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy.
Ograniczenia w odliczaniu VAT od zakupu owoców
Wyrok WSA w Łodzi pokazuje, że odliczenie VAT od zakupu owoców dla pracowników może być ograniczone, jeśli zostanie uznane, że wydatek ten służy realizacji celów osobistych pracowników. Warto zatem rozważyć inne opcje, które mogą być korzystniejsze podatkowo.
Zgodnie z interpretacjami Krajowej Informacji Skarbowej, wydatki na owoce dla pracowników mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Jest to związane z faktem, że takie wydatki mogą przyczynić się do poprawy warunków pracy, a co za tym idzie – do wzrostu wydajności i przychodów firmy.
Kiedy możliwe jest odliczenie VAT od zakupionych owoców?
Odliczenie VAT jest możliwe, gdy owoce są zakupione w celu konsumpcji podczas spotkań służbowych, zarówno z kontrahentami, jak i pracownikami. W takim przypadku wydatki te są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą firmy.
Podsumowanie
Choć odliczenie VAT od zakupu owoców dla pracowników może być ograniczone, warto rozważyć korzyści płynące z zapewnienia takich produktów w miejscu pracy. Warto również pamiętać o możliwości zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym.
Oferta Wario
Nasze biuro rachunkowe może pomóc w znalezieniu optymalnych rozwiązań podatkowych, dostosowanych do specyfiki Twojej działalności.
Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.