Czym jest ryczałt samochodowy i jakie są stawki w 2019 roku?

Ryczałt samochodowy 2019 rok

Jeżeli właściciel firmy używa własnego samochodu do celów firmowych lub jego pracownik dojeżdża np. do klientów własnym pojazdem to koszty z tym związane należy rozliczyć. Jakie są stawki ryczałtu samochodowego? Jakie są różnice w porównaniu z ubiegłym rokiem, tj. 2018? Czy kogoś jeszcze dotyczy kilometrówka?

Jakie przepisy obowiązują od 2019 roku?

Jeżeli przedsiębiorca w 2018 roku używał do celów służbowych prywatnego samochodu to prowadził tzw. kilometrówkę. W 2019 roku nie ma już tego obowiązku. Czy to dobrze? Nie do końca – może teraz odliczyć zaledwie 20% kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu.

A co z rozliczaniem pracownika?

Koszty poniesione przez pracownika w związku z użytkowaniem jego pojazdu do celów służbowych możemy w dalszym ciągu rozliczyć kilometrówką. Stawki, które obowiązują w 2019 roku są następujące:

– motorower – 0,1382 zł / km

– motocykl – 0,2302 zł / km

– samochód <900cm3 – 0,5214 zł / km

– samochód >900cm3 – 0,8358 zł / km

Należy pamiętać, że te koszty wlicza się w koszty uzyskania przychodu przez pracownika.

Ustawodawca dopuścił jednak możliwość rozliczenia pracownika w formie ryczałtu w przypadku tras lokalnych. Tutaj należy pamiętać, że ryczałt ten nie podlega składkom ZUS.

Jakie są stawki ryczałtu samochodowego?

Stawki ryczałtu samochodowego zależą od pojemności silnika, a limit kilometrów jest zależny od ilości ludzi zamieszkujących gminę, w której dany pracownik jest zatrudniony.

Kilometrówka czy ryczałt?

Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie kosztów poniesionych przez pracownika ryczałtem samochodowym to kilometrówka jest zbędna. Jeśli samochód będzie firmowy to również sam ryczałt wystarczy do rozliczenia tych kosztów. Różnica jest jednak taka (oprócz samych stawek), że kilometrówkę prowadzi osoba, która użytkuje samochód – np. pracownik, a ryczałt samochodowy jest regularnie rozliczany taką samą kwotą. Możemy też wybrać biuro rachunkowe, które nam doradzi.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »