Czy obowiązek wysłania deklaracji JPK_VAT dotyczy także Twojej firmy?

obowiązek wysłania deklaracji JPK_VAT obowiązek wysłania deklaracji JPK_VAT

Od 1 stycznia 2018 roku już wszyscy przedsiębiorcy VAT-owcy, będą objęci obowiązkiem przekazywania Urzędom Skarbowym danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego.

 

obowiązek wysłania deklaracji JPK_VAT obowiązek wysłania deklaracji JPK_VAT

 

Deklaracja JPK_VAT to zestawienie informacji o transakcjach za dany okres. Obowiązek prowadzenia ewidencji VAT wynika z art. 109 Ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, podatnicy, za wyjątkiem podatników zwolnionych od podatku są zobowiązani prowadzić ewidencję składającą się z danych niezbędnych do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. W szczególności są to dane niezbędne do określenia wysokości kwoty podatku należnego, przedmiotu i podstawy opodatkowania, kwoty podatku należnego i naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego oraz kwot podatku podlegającej wpłacie do fiskusa lub zwrotowi z tego urzędu. Ewidencja uwzględnia również informacje przydatne przy identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent może być sprawdzony na potrzeby VAT. Wszystkie te dane pobierane są z systemów księgowych i służą wygenerowaniu pliku Deklaracji JPK_VAT, który należy przesłać do 25. dnia danego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Mikroprzedsiębiorcy, a JPK

Zmiany dotykają również mikroprzedsiębiorstwa, które będą musiały przesyłać Urzędowi Skarbowemu pliki w ramach JPK od 1 stycznia 2018 roku. Przede wszystkim będzie to ewidencja zakupu i sprzedaży czyli JPK_VAT. Podatnicy będą przekazywać dane organom skarbowym do 25. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Wiele wątpliwości budzi obowiązek przesyłania deklaracji JPK co miesiąc w przypadku podatników rozliczających się z Urzędami kwartalnie. Podatnicy Ci w dalszym ciągu będą mogli składać deklarację VAT co trzy miesiące, ale JPK_VAT będą musieli przesyłać co miesiąc. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszyscy przedsiębiorcy, nawet Ci mali zdążyli przygotować się do nadchodzących zmian, bo nowe przepisy zmuszają ich do ewidencji rejestrów VAT na bieżąco – mówi Pan dr inż. Aleksander Wala – Prezes Zarządu, firmy księgowo-doradczej Warido Accounting sp. z o.o. .

Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie nowych regulacji dotyczących wprowadzenia JPK oraz jak sobie z tym poradzić, zapraszamy do kontaktu wysyłając zapytanie na biuro@warido.com lub telefonicznie pod numerem +48 32 476 67 77 .

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej