Firma w Polsce – Spółka Cywilna

Księgowość dla firm z Wodzisławia Śląskiego Radlina i Rybnika

Instytucja spółki cywilnej jest formą zobowiązania prawnego kilku osób,

które podejmują wspólne działania celem osiągnięcia określonego celu gospodarczego. Aktem prawnym regulującym sposób działania spółki cywilnej jest ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Spółkę cywilną zakładają wspólnicy poprzez wniesienie wkładu w formie wartości majątkowych lub świadczenia usług. Za zobowiązania spółki, wspólnicy odpowiadają solidarnie. Wspólnikami spółki cywilnej mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne.

Najbardziej charakterystyczna cecha spółki cywilnej jest to, iż nie ma ona samodzielnego statusu przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcami są sami wspólnicy spółki cywilnej prowadzący własną działalności gospodarczą. Zatem to na każdym wspólniku ciąży obowiązek wpisu do odpowiedniego rejestru działalności gospodarczej. Wyjątek od reguły braku podmiotowości podatkowej spółki cywilnej jest to, iż jest ona podatnikiem podatku od towarów i usług.

Każdy z wspólników spółki cywilnej rozlicza się samodzielnie ze swoich dochodach czy to na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

ceny-transferowe-czas-na-sporzadzenie-dokumentacji

Ceny transferowe – czas na sporządzenie dokumentacji

Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022 upłynął 31 października. W obliczu nowych wyzwań i zmian legislacyjnych, jest to zadanie wymagające szczególnej uwagi. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie istoty i konsekwencji niezachowania terminu, a także wskazanie, jak nasze usługi doradztwa podatkowego online mogą pomóc w tej kwestii.

Czytaj więcej »
doradca-podatkowy-procedury-vat-marza-na-samochody-uzywane

Doradca podatkowy: Procedury VAT marża na samochody używane

Rynek samochodów używanych rozkwita, oferując przedsiębiorcom szansę na zysk, ale zarazem naświetlając potrzebę zrozumienia i zastosowania skomplikowanych przepisów podatkowych. Właściwa znajomość i zastosowanie procedury VAT marża może znacząco wpłynąć na rentowność transakcji. Niniejszy wpis ma na celu przybliżyć specyfikę tej procedury, odmiennej od standardowego opodatkowania, której stosowanie w branży motoryzacyjnej może stać się źródłem oszczędności podatkowych oraz zapewnić firmom przewagę konkurencyjną.

Czytaj więcej »