Firma w Polsce – Spółka Cywilna

Księgowość dla firm z Wodzisławia Śląskiego Radlina i Rybnika

Instytucja spółki cywilnej jest formą zobowiązania prawnego kilku osób,

które podejmują wspólne działania celem osiągnięcia określonego celu gospodarczego. Aktem prawnym regulującym sposób działania spółki cywilnej jest ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.

Spółkę cywilną zakładają wspólnicy poprzez wniesienie wkładu w formie wartości majątkowych lub świadczenia usług. Za zobowiązania spółki, wspólnicy odpowiadają solidarnie. Wspólnikami spółki cywilnej mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne.

Najbardziej charakterystyczna cecha spółki cywilnej jest to, iż nie ma ona samodzielnego statusu przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcami są sami wspólnicy spółki cywilnej prowadzący własną działalności gospodarczą. Zatem to na każdym wspólniku ciąży obowiązek wpisu do odpowiedniego rejestru działalności gospodarczej. Wyjątek od reguły braku podmiotowości podatkowej spółki cywilnej jest to, iż jest ona podatnikiem podatku od towarów i usług.

Każdy z wspólników spółki cywilnej rozlicza się samodzielnie ze swoich dochodach czy to na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej