fbpx

NIP europejski – czym jest i dla kogo?

NIP europejski

Prowadząc swoją działalność gospodarczą w Polsce, która zaczyna się rozwijać, zdarza się, że polscy przedsiębiorcy wchodzą we współpracę z kontrahentami z zagranicy. Aby w odpowiedni sposób przeprowadzić rozliczenie podatkowe transakcji zagranicznych z krajami Unii Europejskiej lub spoza UE, podatnicy używają NIP europejski. Czym jest NIP europejski? Kiedy powinno się go używać? 

Czym jest NIP europejski? 


NIP europejski to specjalny NIP, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą zawierać transakcje na terenie Unii Europejskiej. NIP europejski daje możliwość poprawnego rozliczenia podatków. Obowiązkowe posiadanie NIP europejskiego dotyczy handlu towarami, jak i kupna oraz sprzedaży usług transgranicznych. 

NIP europejski w porównaniu do NIP-u otrzymanego podczas rejestrowaniu działalności gospodarczej, różni się tym, że dodatkowo na początku ma PL. Dzięki takiemu oznaczeniu można rozpoznać z jakiego kraju jest przedsiębiorca. NIP europejski składa się z przedrostka PL oraz 10 cyfr.  

Dla kogo jest NIP europejski? 


Jest on dla czynnych podatników VAT oraz przedsiębiorców, którzy posługują się zwolnieniem z VAT. Aby dokonać sprzedaży czy kupna z przedsiębiorcami z krajów Unii Europejskiej, należy założyć specjalny NIP-UE. Tylko ten identyfikator jest przeznaczony do operacji wewnątrzwspólnotowych. W przypadku dokonywania transakcji na terenie UE, ale nie posiadania specjalnego NIP-UE można mieć bardzo duże problemy np. z rozliczeniem podatku od towarów i usług VAT.
NIP europejski musi posiadać każdy czynny podatnik VAT oraz przedsiębiorca, który ma zwolnienie z VAT-u. Rejestracja NIP-u europejskiego musi nastąpić przed zawarciem transakcji.  

Jak zarejestrować NIP europejski? 


Wystarczy złożyć właściwy wniosek – formularz VAT-R z wypełnioną częścią C.3., która obejmuje transakcje wewnątrzwspólnotowe. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie skarbowym, w tym, w którym rozlicza się przedsiębiorca. Wniosek można przesłać pocztą tradycyjną, elektroniczną (w przypadku posiadania podpisu kwalifikowanego) lub złożyć osobiście. Ważną informacją jest fakt, że jeśli podatnik zwolniony z VAT dokona rejestracji jako podatnik VAT-UE, nie spowoduje to utraty zwolnienia. 

Czy NIP europejski jest “na zawsze”? 


Przedsiębiorca otrzymuje NIP europejski, kiedy wypełni i złoży wszystkie wymagane wnioski w celu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego. Istnieją sytuacje, które mogą doprowadzić do utraty NIP-u europejskiego przez przedsiębiorcę. Są to m.in.:  

  • gdy przez 6 kolejnych miesięcy przedsiębiorca składając plik JPK_V7M lub JPK_V7K, nie przedstawi sprzedaży lub nabycia towarów czy usług z kwotami podatku do odliczenia, 
  • gdy przez 3 kolejne miesiące, pomimo obowiązku, przedsiębiorca nie złożył informacji podsumowującej VAT-UE, 
  • przedsiębiorca został wykreślony z rejestru czynnych podatników VAT. 

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Pozostawiamy kontakt do nas i zapraszamy serdecznie do współpracy z naszym biurem.
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.