Faktura uproszczona a paragon z NIP-em

Faktura uproszczona a paragon z NIP-em

Obowiązek uwzględniania NIP-u nabywcy na paragonach, które mają na celu udokumentowanie sprzedaży na rzecz drugiego podmiotu, który również prowadzi swoją działalność gospodarczą, sprawiło pojawienie się dużej ilości pytań, a także wątpliwości sprzedawców jak i nabywców. Przedsiębiorcy mają trudność z otrzymaniem faktury do kwoty 450 zł. Niektórzy przedsiębiorcy powołują się na ustawę o VAT w odniesieniu do zakupów o niskiej wartości, czyli nieprzekraczających wartości 450 zł. Sprzedawcy wystawiają jedynie paragon z NIP-em, który jest fakturą uproszczoną. Opierając się na rozporządzeniu Ministra Finansów, które dotyczy prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, można wyciągnąć wnioski, że taki dokument nie jest wstanie być podstawą do zaksięgowania kosztu w PKPiR. Jednak czy tak jest naprawdę?


Czym jest faktura uproszczona o której mowa jest w ustawie o VAT? 


Jest to jeden z rodzajów faktur VAT. Posiada ona mniej danych niż faktura VAT standardowa. Jedynie NIP nabywcy musi znaleźć się na fakturze uproszczonej. Paragon z NIP-em nabywcy na kwotę, która nie przekracza 450 zł zawiera wszystkie potrzebne dane do uznania go za fakturę uproszczoną. Faktur uproszczonych nie wolno używać w celach dokumentowania określonych rodzajów transakcji, jak np. sprzedaż wysyłkowa czy WDT.

Elementy, które powinny znajdować się na fakturze uproszczonej 

  • NIP nabywcy, 
  • dane sprzedawcy oraz jego NIP, 
  • daty wystawienia faktury i sprzedaży, 
  • kolejny numer faktury, 
  • nazwę towaru lub usługi, 
  • kwotę należności ogółem, 
  • kwotę ewentualnego rabatu, 
  • Informacje, które pozwolą określić kwotę podatku VAT dla poszczególnych stawek podatku.

Czy paragon z NIP-em upoważnia do odliczenia VAT? 


Sprzedawca, który jest podatnikiem VAT ma możliwość wystawienia faktury VAT do paragonu dla innego podatnika VAT, tylko w sytuacji, gdy paragon zawiera NIP nabywcy. Paragon, który posiada NIP nabywcy do kwoty 450 zł jest fakturą uproszczoną, w tym przypadku nie ma przeciwwskazań do odliczenia na tej podstawie podatku VAT od dokonanych zakupów. Mimo to, rozporządzenie Ministra Finansów, które dotyczy podatkowej księgi przychodów i rozchodów zezwala na ewidencjonowanie tylko szczególnych rodzajów kosztów za pomocą paragonów (materiały biurowe i środki czystości).

Minister Finansów a faktura uproszczona 

Z powodu wielu niejasności, które dotyczyły faktury uproszczonej Minister Finansów wydał komunikaty, które brzmią następująco: “Paragon do kwoty 450 zł brutto z NIP-em nabywcy stanowi fakturę uproszczoną, równoważną ze zwykłą fakturą. W przypadku takich paragonów, aby potwierdzić zakup, nabywca nie musi dodatkowo występować o zwykłą fakturę” oraz “„Faktura uproszczona jest traktowana jak zwykła faktura, która zawiera pełne dane nabywcy. Podatnik może więc w szczególności skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jak również zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów”. 

Reasumując, ze względu na nieliczne niejasności faktura uproszczona na początku nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzrost jej popularności nastąpił, gdy został narzucony obowiązek zawierania NIP-u nabywcy na paragonie, jeśli zakupy dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki temu przykazowi przedsiębiorcy zaczęli korzystać z uproszczonej faktury.  

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Indywidualną wycenę naszych usług można uzyskać wypełniając krótki i prosty formularz wyceny znajdujący się w zakładce „Wycena usług„. Zapraszamy!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej