fbpx

Numer PKD – jak go wybrać?

Numer PKD, jak wybrać numer PKD

PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to ugrupowanie wszystkich kategorii działalności jakie wykonują firmy. Główną funkcją PKD jest działanie statystyczne oraz informacyjne. Dzięki temu można ustalić, ile i jakich firm operuje w danej branży. W Polsce PKD jest obowiązkowe od 2008 roku. Jej klasyfikacja jest odzwierciedleniem klasyfikacji w innych krajach Unii Europejskiej. Podczas rejestracji firmy, przedsiębiorca jest zobligowany do wybrania głównego rodzaju działalności, a także pozostałych, które będzie realizować firma dzięki swojej działalności. Ilość kodów PKD jest dowolna.  

Kod PKD składa się z 5 znaków. Każdy znak określa pewien element, m.in.: 

 • Sekcja – do wyboru mamy 21 szerokich działów oznaczonych różnymi literami. 
 • Dział – dwucyfrowy kod numeryczny, wskazuje jeden z 88 różnych rodzajów działalności. 
 • Grupa – kod trzycyfrowy obejmujący 272 rodzaje działalności określone na podstawie między innymi procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, odbiorców usługi i jej charakteru. 
 • Klasa – czterocyfrowy kod określający jeden z 615 rodzajów działalności. 
 • Podklasa – element używany wyłącznie w stosunku do działalności typowych dla polskiej gospodarki.

Podział rodzajów działalności gospodarczej według kodów: 

 • Sekcja A – Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, 
 • Sekcja B – Górnictwo i wydobywanie, 
 • Sekcja C – Przetwórstwo przemysłowe, 
 • Sekcja D – Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych, 
 • Sekcja E – Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją, 
 • Sekcja F – Budownictwo, 
 • Sekcja G – Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle, 
 • Sekcja H – Transport i gospodarka magazynowa, 
 • Sekcja I – Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, 
 • Sekcja J – Informacja i komunikacja, 
 • Sekcja K – Działalność finansowa i ubezpieczeniowa, 
 • Sekcja L – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, 
 • Sekcja M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, 
 • Sekcja N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca, 
 • Sekcja O – Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne, 
 • Sekcja P – Edukacja, 
 • Sekcja Q – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna, 
 • Sekcja R – Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, 
 • Sekcja S – Pozostała działalność usługowa, 
 • Sekcja T – Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby, 
 • Sekcja U – Organizacje i zespoły eksterytorialne.

Jak ustalić numer PKD? 


Wszyscy przedsiębiorcy są zobligowani do ustalenia numeru PKD dla swojej działalności. Dzięki PKD w łatwy sposób można ustalić czym zajmuje się dany przedsiębiorca. Ustalenie kodu nie zawsze jest takie proste, dlatego warto wspomóc się wyszukiwarką PKD, która pomoże we właściwy sposób zakwalifikować wykonywane usługi przez przedsiębiorcę do dobrego kodu. W sytuacji, w której wyszukiwarka nie dopasowała kodu do prowadzonej działalności – można złożyć wniosek o nadanie numeru PKD do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wniosek wraz z dokładnym opisem działalności może być wysłany pocztą lub e-mailem. Pismo rozpatrywany jest w terminie 30 dni, a w przypadku bardziej skomplikowanych spraw – nawet do 60 dni. 

Jak sprawdzić PKD firmy?  


Jeśli chcielibyśmy sprawdzić PKD istniejącej już firmy, wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i za pomocą wyszukiwarki znaleźć interesującą nas firmę. Przedsiębiorstwo można znaleźć po numerze NIP, REGON czy nazwie firmy.  

Myślisz o założenie swojej działalności? Nie wiesz od czego zacząć? Napisz do nas – pomożemy Ci ze wszystkimi formalnościami i sprawimy, że cały proces założenia firmy będzie początkiem Twojej nowej biznesowej drogi życiowej.  

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Pozostawiamy kontakt do nas i zapraszamy serdecznie do współpracy z naszym biurem.
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.