Numer PKD – jak go wybrać?

Numer PKD, jak wybrać numer PKD

PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to ugrupowanie wszystkich kategorii działalności jakie wykonują firmy. Główną funkcją PKD jest działanie statystyczne oraz informacyjne. Dzięki temu można ustalić, ile i jakich firm operuje w danej branży. W Polsce PKD jest obowiązkowe od 2008 roku. Jej klasyfikacja jest odzwierciedleniem klasyfikacji w innych krajach Unii Europejskiej. Podczas rejestracji firmy, przedsiębiorca jest zobligowany do wybrania głównego rodzaju działalności, a także pozostałych, które będzie realizować firma dzięki swojej działalności. Ilość kodów PKD jest dowolna.  

Kod PKD składa się z 5 znaków. Każdy znak określa pewien element, m.in.: 

  • Sekcja – do wyboru mamy 21 szerokich działów oznaczonych różnymi literami. 
  • Dział – dwucyfrowy kod numeryczny, wskazuje jeden z 88 różnych rodzajów działalności. 
  • Grupa – kod trzycyfrowy obejmujący 272 rodzaje działalności określone na podstawie między innymi procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, odbiorców usługi i jej charakteru. 
  • Klasa – czterocyfrowy kod określający jeden z 615 rodzajów działalności. 
  • Podklasa – element używany wyłącznie w stosunku do działalności typowych dla polskiej gospodarki.

Podział rodzajów działalności gospodarczej według kodów: 

  • Sekcja A – Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, 
  • Sekcja B – Górnictwo i wydobywanie, 
  • Sekcja C – Przetwórstwo przemysłowe, 
  • Sekcja D – Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych, 
  • Sekcja E – Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją, 
  • Sekcja F – Budownictwo, 
  • Sekcja G – Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle, 
  • Sekcja H – Transport i gospodarka magazynowa, 
  • Sekcja I – Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, 
  • Sekcja J – Informacja i komunikacja, 
  • Sekcja K – Działalność finansowa i ubezpieczeniowa, 
  • Sekcja L – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości, 
  • Sekcja M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, 
  • Sekcja N – Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca, 
  • Sekcja O – Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne, 
  • Sekcja P – Edukacja, 
  • Sekcja Q – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna, 
  • Sekcja R – Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, 
  • Sekcja S – Pozostała działalność usługowa, 
  • Sekcja T – Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników; gospodarstwa domowe produkujące wyroby i świadczące usługi na własne potrzeby, 
  • Sekcja U – Organizacje i zespoły eksterytorialne.

Jak ustalić numer PKD? 


Wszyscy przedsiębiorcy są zobligowani do ustalenia numeru PKD dla swojej działalności. Dzięki PKD w łatwy sposób można ustalić czym zajmuje się dany przedsiębiorca. Ustalenie kodu nie zawsze jest takie proste, dlatego warto wspomóc się wyszukiwarką PKD, która pomoże we właściwy sposób zakwalifikować wykonywane usługi przez przedsiębiorcę do dobrego kodu. W sytuacji, w której wyszukiwarka nie dopasowała kodu do prowadzonej działalności – można złożyć wniosek o nadanie numeru PKD do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wniosek wraz z dokładnym opisem działalności może być wysłany pocztą lub e-mailem. Pismo rozpatrywany jest w terminie 30 dni, a w przypadku bardziej skomplikowanych spraw – nawet do 60 dni. 

Jak sprawdzić PKD firmy?  


Jeśli chcielibyśmy sprawdzić PKD istniejącej już firmy, wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i za pomocą wyszukiwarki znaleźć interesującą nas firmę. Przedsiębiorstwo można znaleźć po numerze NIP, REGON czy nazwie firmy.  

Myślisz o założenie swojej działalności? Nie wiesz od czego zacząć? Napisz do nas – pomożemy Ci ze wszystkimi formalnościami i sprawimy, że cały proces założenia firmy będzie początkiem Twojej nowej biznesowej drogi życiowej.  

Zapraszamy do zapisu do naszego newsletter’a.

Pozostawiamy kontakt do nas i zapraszamy serdecznie do współpracy z naszym biurem.
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.