Zmiana stawek VAT od 1 lutego

zmiana stawek VAT

Od 1 lutego 2022 roku na pół roku zostanie obniżony podatek VAT, na niektóre produkty.

Drukarki fiskalne są zaprogramowane tak, by tylko raz można było zmienić stawki VAT na poszczególne produkty. W momencie, gdy będzie trzeba przywrócić poprzednie stawki, drukarski fiskalne się zablokują. Czy dojdzie do paraliżu tysięcy sklepów?

Niższe stawki od 1 lutego 2022 roku

Projekt Rządu przewiduje obniżenie stawek VAT, dla niektórych kategorii towarów. Towary objęte dziś 5% stawką, które są wymienione w Załączniku nr 10 (produkty spożywcze) do ustawy o VAT, będą miały stawkę 0%. Pozostałe zmiany obejmują obniżenie do 5% stawki VAT na energię elektryczną i cieplną, a także objęcie 8% stawką paliw takich jak olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyna silnikowa, gaz skroplony LPG. Na przedsiębiorców zostanie nałożony obowiązek zamieszczania przy kasie rejestrującej informacji o obniżeniu stawek VAT na wskazane towary.

Kasy fiskalne nieprzygotowane na obniżenie stawek VAT?


Urządzenia fiskalne blokują się automatycznie przy zmianie stawek VAT z niższej na wyższą, wynika to z przepisów o tzw. schodku dochodowym, które mają na celu zapobieganie nadużyciom VAT. Kiedy skończy się tarcza antyinflacyjna i będzie trzeba przywrócić poprzednie stawki VAT, drukarka fiskalna nie przepuści takiej transakcji.

Jak zmienić stawkę VAT w kasie fiskalnej? Ręczna zmiana produktów albo reset pamięci RAM


Istnieją dwie możliwości, aby uniknąć problemu blokowania kas:

  • Pierwszy sposób to zmiana nazwy produktu. Zmieniając nazwę towaru należy dodać znak lub symbol np.: literę, cyfrę, przecinek, kropkę czy ukośnik, w przypadku drukarek fiskalnych online można zastosować również znak % w nazwie towaru. Wystarczy np. do nazwy ,,chleb zwykły’’ dopisać kropkę ,,chleb zwykły.’’.

W takiej sytuacji pozycja zaprogramuje się jako nowa na urządzeniu fiskalnym i blokada przy podwyższeniu stawki 31 lipca 2022 roku nie wystąpi. Metoda ta oznacza jednak ręczną zmianę setek, jeśli nie tysięcy produktów, w zależności od wielkości sklepu.

Warto również pamiętać, że przy zmianie nazw drukarki fiskalne posiadają ograniczoną liczbę znaków możliwych do zaprogramowania np.: 40, więc jeżeli towary w programie mają 50 znaków, wtedy należy zmienić nazwę w zakresie tych pierwszych 40 znaków, aby urządzenia zauważyły zmianę.

  • Druga metoda to zresetowanie pamięci RAM urządzenia. Taką operację mogą jednak przeprowadzić tylko autoryzowane serwisy producentów drukarek fiskalnych. Oznacza to, że będzie trzeba wysłać urządzenie do serwisu, a to generuje kolejny problem, ponieważ w czasie, kiedy urządzenie będzie w serwisie sklep nie będzie miał drukarki fiskalnej, a więc nie będzie mógł prowadzić sprzedaży. Należy również pamiętać, że tą operację w jednym czasie będzie musiało przeprowadzić wiele punktów handlowo-usługowych. Może to skończyć się handlowym paraliżem.

Warto przemyśleć sobie zatem, jak ruszyć z nowymi stawkami od 1 lutego.

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej