Zaznacz stronę

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, a zapłacisz podatek za późno – stracisz prawo do ryczałtu. Od 2019 roku wynajmujący mieszkania nie muszą składać oświadczenia o wyborze ryczałtu, ale muszą pamiętać o terminie wpłaty podatku – jeśli wpłacą podatek za późno to stracą prawo do ryczałtu w danym roku.

Przedstawienie przypadku

W marcu 2019 roku podatniczka posiadająca lokal mieszkalny w bloku, który postanowiła wynająć w maju 2019 roku za 600 PLN. W związku z niewiedzą o nie zgłosiła tego faktu do Urzędu Skarbowego. Po upływie czasu zorientowała się o popełnieniu błędu i w marcu 2020 roku, złożyła deklarację PIT-28 oraz dokonała wpłaty według stawki ryczałtu (8,5%) za okres od maja do grudnia. Następnie dokonała osobnej wpłaty za styczeń i luty 2020 roku. Po wysłaniu PIT-28 podatniczka została wezwana do Urzędu Skarbowego, gdzie poinformowano ją, że błędnie wypełniła deklaracje PIT-28, ponieważ powinna wypełnić PIT-36 i zapłacić podatek na podstawie zasad ogólnych. Podatniczka nie zgadzała się z decyzją Urzędu Skarbowego. Dlatego postanowiła wystąpić o interpretację. (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.483.2020. 3.MM)

Odpowiedź Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poinformował podatniczkę, że decyzja Urzędu Skarbowego była słuszna i że będzie mogła rozliczyć się w formie ryczałtu jedynie za 2020 rok. Cytując Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

“Wnioskodawczyni dokonując w marcu 2020 r. wpłaty na ryczałt z tytułu przychodów uzyskanych od maja 2019 r. do grudnia 2019 r. nie dokonała skutecznego wyboru opodatkowania w formie ryczałtu za rok 2019.”

Zgodnie z art.9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku za równoznaczne z wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok uznaję się dokonanie pierwszej w roku wpłaty na ryczałt. 
Dlatego też podatniczka nie może skorzystać z ryczałtu za rok 2019 natomiast za rok 2020 tak. 

Do kiedy należy wpłacać ryczałt?

Ryczałt za dany miesiąc należy wpłacić do dnia 20 następnego miesiąca czyli np. ryczałt za marzec należy wpłacić do 20 kwietnia natomiast za grudzień trzeba wysłać przed upływem terminu złożenia zeznania (w 2020 roku był to 02.03.2020).

Kto może korzystać z ryczałtu?

Z ryczałtu mogą skorzystać osoby prywatnie bez działalności gospodarczej. Istnieją dwie stawki ryczałtu 8,5 i 12,5% – po przekroczeniu progu 100 000 zł w ciągu roku kalendarzowego. Alternatywą dla ryczałtu są zasady ogólne, podatnik wtedy płaci 17% podatku do kwoty 85 528 zł. Jeżeli podatnik osiągnie większy dochód niż 85 528 zł to nadwyżkę należy opodatkować stawką 32%. Na pierwszy rzut oka jest to dużo gorsza opcja, ale jeżeli korzystamy z tego sposobu opodatkowania to możemy odliczać koszty ( m.in.. wydatki na remont przeprowadzony w trakcie, odsetki od kredytu hipotecznego, odpisy amortyzacyjne) od przychodów i opodatkować tylko różnice między przychodami a kosztami które powstały. Przed wyborem sposobu opodatkowania należy przeprowadzić symulację i wybrać odpowiednią dla nas opcję.

Jak opłacić ryczałt?

Od początku roku (2020) zmienił się sposób opłacania ryczałtu. Wcześniej trzeba było wysłać pieniądze na rachunek Urzędu Skarbowego. Od tego roku wpłaty powinny być dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy tzw. mikrorachunek podatkowy.

Jeżeli zainteresował Cie artykuł zapraszamy do zapisanie się do naszego Newslettera, aby reguarnie otrzymać nasze artykuły. 
Pozostawiamy również kontakt do nas i zapraszamy serdecznie do współpracy z naszym biurem.
Email:sekretariat@warido.com
Tel:+48 32 4766777
Wycena usług księgowych: WYCENA

 

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button