Wynajem mieszkania – zapłać w terminie lub nie skorzystasz z ryczałtu

Wynajem mieszkania - zapłać w terminie lub nie skorzystasz z ryczałtu. Prawo do ryczałtu

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, a zapłacisz podatek za późno – stracisz prawo do ryczałtu. Od 2019 roku wynajmujący mieszkania nie muszą składać oświadczenia o wyborze ryczałtu, ale muszą pamiętać o terminie wpłaty podatku – jeśli wpłacą podatek za późno to stracą prawo do ryczałtu w danym roku.

Przedstawienie przypadku

W marcu 2019 roku podatniczka posiadająca lokal mieszkalny w bloku, który postanowiła wynająć w maju 2019 roku za 600 PLN. W związku z niewiedzą o nie zgłosiła tego faktu do Urzędu Skarbowego. Po upływie czasu zorientowała się o popełnieniu błędu i w marcu 2020 roku, złożyła deklarację PIT-28 oraz dokonała wpłaty według stawki ryczałtu (8,5%) za okres od maja do grudnia. Następnie dokonała osobnej wpłaty za styczeń i luty 2020 roku. Po wysłaniu PIT-28 podatniczka została wezwana do Urzędu Skarbowego, gdzie poinformowano ją, że błędnie wypełniła deklaracje PIT-28, ponieważ powinna wypełnić PIT-36 i zapłacić podatek na podstawie zasad ogólnych. Podatniczka nie zgadzała się z decyzją Urzędu Skarbowego. Dlatego postanowiła wystąpić o interpretację. (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.483.2020. 3.MM)

Odpowiedź Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poinformował podatniczkę, że decyzja Urzędu Skarbowego była słuszna i że będzie mogła rozliczyć się w formie ryczałtu jedynie za 2020 rok. Cytując Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

“Wnioskodawczyni dokonując w marcu 2020 r. wpłaty na ryczałt z tytułu przychodów uzyskanych od maja 2019 r. do grudnia 2019 r. nie dokonała skutecznego wyboru opodatkowania w formie ryczałtu za rok 2019.”

Zgodnie z art.9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku za równoznaczne z wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok uznaję się dokonanie pierwszej w roku wpłaty na ryczałt. 
Dlatego też podatniczka nie może skorzystać z ryczałtu za rok 2019 natomiast za rok 2020 tak. 

Do kiedy należy wpłacać ryczałt?

Ryczałt za dany miesiąc należy wpłacić do dnia 20 następnego miesiąca czyli np. ryczałt za marzec należy wpłacić do 20 kwietnia natomiast za grudzień trzeba wysłać przed upływem terminu złożenia zeznania (w 2020 roku był to 02.03.2020).

Kto może korzystać z ryczałtu?

Z ryczałtu mogą skorzystać osoby prywatnie bez działalności gospodarczej. Istnieją dwie stawki ryczałtu 8,5 i 12,5% – po przekroczeniu progu 100 000 zł w ciągu roku kalendarzowego. Alternatywą dla ryczałtu są zasady ogólne, podatnik wtedy płaci 17% podatku do kwoty 85 528 zł. Jeżeli podatnik osiągnie większy dochód niż 85 528 zł to nadwyżkę należy opodatkować stawką 32%. Na pierwszy rzut oka jest to dużo gorsza opcja, ale jeżeli korzystamy z tego sposobu opodatkowania to możemy odliczać koszty ( m.in.. wydatki na remont przeprowadzony w trakcie, odsetki od kredytu hipotecznego, odpisy amortyzacyjne) od przychodów i opodatkować tylko różnice między przychodami a kosztami które powstały. Przed wyborem sposobu opodatkowania należy przeprowadzić symulację i wybrać odpowiednią dla nas opcję.

Jak opłacić ryczałt?

Od początku roku (2020) zmienił się sposób opłacania ryczałtu. Wcześniej trzeba było wysłać pieniądze na rachunek Urzędu Skarbowego. Od tego roku wpłaty powinny być dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy tzw. mikrorachunek podatkowy.

Jeżeli zainteresował Cie artykuł zapraszamy do zapisanie się do naszego Newslettera, aby reguarnie otrzymać nasze artykuły. 
Pozostawiamy również kontakt do nas i zapraszamy serdecznie do współpracy z naszym biurem.
Email:sekretariat@warido.com
Tel:(+48) 537 726 726
Wycena usług księgowych: WYCENA

 

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.