Urlop pracowniczy – obowiązki pracodawcy

urlop pracownika - prawa i obowiązki pracodawcy

Sezon urlopowy w pełni, więc warto odświeżyć sobie przepisy regulujące urlop pracowniczy. Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracownika w zakresie jego urlopu? Jakie prawa przysługują pracownikowi, a jakie pracodawcy?

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?

Ilość dni urlopu pracownika zależna jest od stażu pracy oraz od wykształcenia. Jeśli pracownik ma staż pracy krótszy niż 10 lat to przysługuje mu 20 dni urlopu, powyżej 10 lat należy się mu 26 dni urlopu.

Ile lat zalicza się do stażu pracy przy naliczaniu wymiaru urlopu dla ukończenia poszczególnych szkół?

Ilość lat jakie możemy zaliczyć do wymiaru urlopu zależna jest od rodzaju ukończonej szkoły. Przy ukończeniu szkoły zawodowej lub zasadniczej zawodowej do wyliczenia wymiaru urlopu zaliczyć można do 3 lat, dla średniej szkoły zawodowej nie więcej niż 5 lat, dla szkoły ogólnokształcącej 4 lata, dla szkoły policealnej 6 lat, dla szkoły wyższej 8 lat.

Do kiedy pracownik musi wybrać zaległy urlop?

W przypadku, gdy pracownik w danym roku kalendarzowym nie wybierze przysługującego mu urlopu, jego urlop przechodzi na kolejny rok. Według kodeksu pracy pracownik musi rozpocząć wybieranie zaległego urlopu najpóźniej do 30 września następnego roku. Pracownik może rozpocząć wybieranie zaległego urlopu 30 września, w takim przypadku cały zaległy urlop musi wybrać ciągiem.

Jakie są zmiany w urlopach w związku z koronawirusem?

W związku z pandemią koronawirusa w Polsce została wprowadzona tarcza antykryzysowa. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami i tarczą antykryzysową 4.0 pracodawca może udzielić pracownikowi zaległego urlopu bez uzyskania zgody pracownika w terminie przez siebie wskazanym w wymiarze do trzydziestu dni.

Czy pracodawca musi udzielić pracownikowi 14 dni urlopu w jednym ciągu?

Pracodawca na wniosek pracownika o udzielenie mu 14 dni urlopu w ciągu musi wyrazić zgodę. Natomiast jeśli pracownik nie chce wybierać urlopu w ciągu przez 14 dni tylko chce sobie ten urlop podzielić to ma taką możliwość. Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy nieprzerwany przez okres 14 dni, natomiast to pracownik decyduje, czy na taki urlop chce się udać. Udzielenie pracownikowi urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni w ciągu na wniosek pracownika jest obowiązkowe.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop bezpłatny?

Pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop bezpłatny. Urlop bezpłatny może zostać udzielony pracownikowi tylko i wyłącznie w związku z wnioskiem pracownika o jego udzielenie.

Czas trwania urlopu bezpłatnego nie jest ograniczony, zależy od ustaleń pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Okres przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym zaliczany jest jako przerwa w pracy i w tym okresie nie przysługują pracownikowi uprawnienia pracownicze.

Jeśli jesteś zainteresowany usługami kadrowymi skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością przedstawimy naszą ofertę.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej