Wycena biura rachunkowego

wycena biura rachunkowego

Jak wycenić biuro rachunkowe?

Wycena Biura rachunkowego zależy od wielu czynników. Jednym z czynników jest indeks stosowany przez niektórych jako podstawowy KPI (Key Performance Indicator) w biurze rachunkowym, a mianowicie suma wynagrodzeń dzielona przez sumę przychodu. Tutaj warto zwrócić uwagę na rzetelność prowadzonych ksiąg ponieważ wiele biur nie wypłaca wynagrodzeń w pełni “ozusowanych” i o ile nie ocenia się tej praktyki moralnie w normalnym toku prowadzenia działalności to w przypadku sprzedaży należy ująć do tego KPI realne koszty wynagrodzeń takie jakie byłyby ponoszone w dużym przedsiębiorstwie.

Kto kupuje biuro rachunkowe?

Nabywcą biura rachunkowego może być sąsiad, korporacja, ale także duża firma księgowa z okolicy, która jest zainteresowana ekspansją. Od zainteresowania do nabycia na pewno minie kilka spotkań, bo wstępne oferty muszą być często z obydwu stron transakcji dyskutowane, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że nasze biuro to nie firma na giełdzie, gdzie jest zarząd, struktury i pełna płynność giełdowa, ale nasze osobiste zaangażowanie i praca. W takiej sytuacji należy to uwzględnić w wycenie i na pewno świadomy kupujący to zrobi.

Metody wyceny biur rachunkowych

Biura rachunkowe to typowe firmy bazujące na know-how i organizacji pracy, a nie na majątku. Nie mamy tutaj maszyn, hal, nieruchomości czy też potężnej floty samochodowej. Mamy wiedzę i klientów. W takich sytuacjach najrozsądniejszymi metodami jest metoda DCF (Discounted Cash Flow) kombinowana metodą porównawczą. DCF (zdyskontowane przepływy pieniężne) dają nam wstępnie informację, jaką wartość w przyszłości wolnych środków pieniężnych wygeneruje nam nasz biznes. Metoda porównawcza to metoda stosowana by określić kapitalizację na podstawie giełdy (Newconnect lub GPW). Na tych giełdach mamy kilka biur księgowych i porównując różnego rodzaju wskaźniki możemy zaprognozować swoją wartość. W metodzie porównawczej ważne jest, by do porównania użyć podmiotu o podobnej skali.

Jak oferować biuro rachunkowe?

Oferta biura powinna zawierać po podpisaniu umowy NDA (o poufności) tabelę z listą firm (bez nazw) określających bardzo wstępnie formę księgowości, ilość dokumentów sprzedażowych, ilość zakupowych oraz ilość pracowników, a także uzyskiwaną cenę za obsługę takiej firmy. Firma kupująca może z tego obliczyć swoją cenę i widzieć, czy Wasza oferta jest pod czy nad cennikiem biura kupującego. Jeśli chciałbyś uzyskać taką tabelę od nas wypełnij poniższy formularz. Zajmujemy się zarówno doradztwem jak i samodzielną akwizycją biur rachunkowych.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej