Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny, więc działy marketingowe w wielu firmach rozpoczną kampanie voucher’owe. Istotne jednak jest, by tego typu promocje były skonsultowane z działami księgowymi czy też biurem rachunkowym, gdyż moment powstania przychodu, a także moment powstania obowiązku podatkowego VAT w tym przypadku nie są wcale sprawą oczywistą. Jak więc rozliczyć promocyjny voucher? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, a kiedy przychód?
Voucher
Z definicji voucher’a wynika, że nie jest to usługa, rzecz czy też prawo majątkowe, a pewnego rodzaju dokument, który nadaje jego posiadaczowi prawo do nabycia towaru / usługi w określonym terminie na promocyjnych warunkach.
Wydany voucher a moment powstania przychodu?
Przez przychód rozumie się kwoty należne, nawet te, które nie zostały faktycznie otrzymane, a w ustawie o PIT art. 14 ust. 1c czytamy, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Z definicji voucher’a wynika, że nie jest on rzeczą, prawem majątkowym ani usługą, więc w momencie wydania voucher’a nie powstaje przychód.
Przychód powstanie dopiero w momencie realizacji, czyli wydania towaru, wykonania usługi lub…
Niewykorzystany voucher
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 12 grudnia 2013 sygn. ILPB1/415-1029/13-2/AP stwierdził, że jeśli voucher nie zostanie wykorzystany przed datą utraty jego ważności to podatnik ma obowiązek wykazania przychodu w wysokości niewykorzystanej przez klienta, na ostatni dzień okresu rozliczeniowego.
Voucher a podatek VAT
Zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje w momencie dostarczenia towaru lub wykonania usługi.
Jeżeli sprzedawca przed wykonaniem usługi otrzymał od nabywcy całość lub część zapłaty to w tym momencie powstaje obowiązek podatkowy VAT. Oczywiście, jeżeli jest to część zapłaty to kwota VAT jest proporcjonalnej wielkości co zapłacona część całości, którą oblicza się metodą “w stu”.
Oznacza to, że wpłata środków związana z nabyciem voucher’a powoduje powstanie obowiązku podatkowego VAT u sprzedającego.
Przykład
Prowadząc gabinet masażu sprzedaliśmy w dniu 5 listopada 2019 voucher ważny do 31 grudnia 2019 o wartości 100,00 PLN na masaż warty 250,00 PLN.
W powyższej sytuacji w dniu 5 listopada powstaje obowiązek podatkowy VAT od kwoty 100,00 PLN (brutto). Jeżeli powyższy voucher nie zostanie wykorzystany do dnia 31 grudnia 2019, to w tym dniu dopiero powstanie przychód na kwotę 100,00 PLN (wartość niewykorzystanego voucher’a) opodatkowany podatkiem dochodowym.
Podsumowanie
Planując akcje voucher’owe należy bezwzględnie poinformować o tym osoby zajmujące się księgowością w Państwa firmach, gdyż jest to bardzo istotne dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego VAT, a także wyliczenia podatku dochodowego.
Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.