Voucher – jak go rozliczać?

jak rozliczyć voucher

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny, więc działy marketingowe w wielu firmach rozpoczną kampanie voucher’owe. Istotne jednak jest, by tego typu promocje były skonsultowane z działami księgowymi czy też biurem rachunkowym, gdyż moment powstania przychodu, a także moment powstania obowiązku podatkowego VAT w tym przypadku nie są wcale sprawą oczywistą. Jak więc rozliczyć promocyjny voucher? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, a kiedy przychód?

Voucher

Z definicji voucher’a wynika, że nie jest to usługa, rzecz czy też prawo majątkowe, a pewnego rodzaju dokument, który nadaje jego posiadaczowi prawo do nabycia towaru / usługi w określonym terminie na promocyjnych warunkach.

Wydany voucher a moment powstania przychodu?

Przez przychód rozumie się kwoty należne, nawet te, które nie zostały faktycznie otrzymane, a w ustawie o PIT art. 14 ust. 1c czytamy, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Z definicji voucher’a wynika, że nie jest on rzeczą, prawem majątkowym ani usługą, więc w momencie wydania voucher’a nie powstaje przychód.

Przychód powstanie dopiero w momencie realizacji, czyli wydania towaru, wykonania usługi lub…

Niewykorzystany voucher

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 12 grudnia 2013 sygn. ILPB1/415-1029/13-2/AP stwierdził, że jeśli voucher nie zostanie wykorzystany przed datą utraty jego ważności to podatnik ma obowiązek wykazania przychodu w wysokości niewykorzystanej przez klienta, na ostatni dzień okresu rozliczeniowego.

Voucher a podatek VAT

Zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje w momencie dostarczenia towaru lub wykonania usługi.

Jeżeli sprzedawca przed wykonaniem usługi otrzymał od nabywcy całość lub część zapłaty to w tym momencie powstaje obowiązek podatkowy VAT. Oczywiście, jeżeli jest to część zapłaty to kwota VAT jest proporcjonalnej wielkości co zapłacona część całości, którą oblicza się metodą “w stu”.

Oznacza to, że wpłata środków związana z nabyciem voucher’a powoduje powstanie obowiązku podatkowego VAT u sprzedającego.

Przykład

Prowadząc gabinet masażu sprzedaliśmy w dniu 5 listopada 2019 voucher ważny do 31 grudnia 2019 o wartości 100,00 PLN na masaż warty 250,00 PLN.

W powyższej sytuacji w dniu 5 listopada powstaje obowiązek podatkowy VAT od kwoty 100,00 PLN (brutto). Jeżeli powyższy voucher nie zostanie wykorzystany do dnia 31 grudnia 2019, to w tym dniu dopiero powstanie przychód na kwotę 100,00 PLN (wartość niewykorzystanego voucher’a) opodatkowany podatkiem dochodowym.

Podsumowanie

Planując akcje voucher’owe należy bezwzględnie poinformować o tym osoby zajmujące się księgowością w Państwa firmach, gdyż jest to bardzo istotne dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego VAT, a także wyliczenia podatku dochodowego.

Zapraszamy do zapisania się do naszego Newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej