W czwartek uchwalona została tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0., która zagwarantowała przedsiębiorcą brak konieczności składania wniosku o umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł z urzędu pracy. Weryfikacja spełnienia warunków do umorzenia ma być wyłącznie po stronie urzędów pracy.
Umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł
Zgodnie z Tarczą Antykryzysową 3.0. mikro-pożyczka miała być umarzana, jeśli przedsiębiorca przez 3 kolejne miesiące od dnia otrzymania pieniędzy będzie kontynuował działalność gospodarczą. Po upływie tego terminu dochodził drugi warunek, czyli złożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni od dnia spełnienia warunku nr 1.
Tarcza Antykryzysowa 4.0. znosi obowiązek składania wniosku o umorzenie pożyczki. Oznacza to, że jedynym warunkiem pozostało prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 kolejne miesiące od dnia otrzymania pożyczki.
Weryfikację spełnienia tego kryterium będzie przeprowadzał urząd pracy poprzez sprawdzanie statusu w CEIDG oraz KRS. Jeśli po upływie 3 miesięcy firma nie będzie zamknięta ani zawieszona to pożyczka zostanie umorzona automatycznie.
Podatek dochodowy od umorzonej pożyczki
Przypominamy również, że umorzenie mikro-pożyczki 5000 zł zgodnie z Tarczą Antykryzysową nie jest klasyfikowane jako przychód w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że umorzenie pożyczki będzie przychodem nieopodatkowanym.
Podsumowanie
Automatyczne umarzanie pożyczki bez składania wniosku to propozycja Rzecznika MŚP, którą oceniamy jak najbardziej na plus. W przypadku, gdyby przedsiębiorca nie złożył takiego wniosku musiałby pożyczkę zwrócić wraz z odsetkami.
Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!
Autor: RG
Więcej informacji pod numerem telefonu +48537726726 lub adresem email sekretariat@warido.com.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.