Postępowanie karno-skarbowe

postepowanie-karno-skarbowe

Spis treści

Aktualizacja treści z dnia 18.12.2023 r.

Postępowanie karno-skarbowe, jak każde postępowanie karne, nakłada na strony określone prawa, ale i obowiązki. Dotyczy to również obowiązków organu prowadzącego postępowanie, w szczególności w zakresie obowiązku udostępnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Wszczęto postępowanie karno-skarbowe – co dalej?

Kontrole prowadzone przez organy podatkowe lub celno-skarbowe niejednokrotnie skutkują wszczęciem postępowania karno–skarbowego. Często główną motywacją wszczęcia postępowania karno–skarbowego jest zawieszenie terminu przedawnienia przestępstwa lub wykroczenia karno–skarbowego. W takich wypadkach wielokrotnie postępowania są następnie umarzane lub zawieszanie. Nie zmienia to jednak faktu iż w każdym postępowaniu organ je prowadzący winien wypełniać prawnie przewidziane obowiązki, w szczególności w zakresie udowodnienia wystąpienia znamion przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Co udowodnić musi organ w trakcie postępowania karno-skarbowego?

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego odpowiedzialność karno – skarbową ponosi wyłącznie osoba, której udowodnione zostanie, iż jej działanie wypełnia znamiona przestępstwa lub wykroczenia karno -skarbowego. Powyższy obowiązek dowodowy spoczywa na oskarżycielu, a nie oskarżonym. Zatem oskarżony nie musi udowadniać swojej niewinności. Praktyka często jednak odbiega od ustawowych zasad dowodowych. Stąd też istotnym jest, aby już na samy początku postępowania podejrzany aktywnie brał udział w czynnościach i postępowania karno – karbowym. Prawidłowo zebrany, pełny materiał dowodowy może działać na korzyść oskarżonego w toku postępowania prowadzonego już przez sądem.

Jak podejrzany może gromadzić materiał dowodowy w trakcie postępowania karno-skarbowego?

Podejrzany, ale i oskarżony w toku postępowania sądowego, ma prawo w każdym czasie złożyć wnioski o przeprowadzenie dowodów na swoją obronę. Każde podnoszone twierdzenie musi być udowodnione dowodem znajdującym się w aktach sprawy. Przepisy kodeksu karnego skarbowego nie przewidują zamkniętego katalogu możliwych do przeprowadzenia dowodów. Dowodem mogą być zarówno dokumenty, jak i dowody osobowe (w szczególności zeznania świadków lub opinie biegłych sądowych). Dowodem może wszystko co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy i wykazania niewinności. Należy pamiętać, że wyjaśnienia złożone przez podejrzanego, albo później oskarżonego, są takim samym dowodem jak dowód z dokumentu lub zeznań świadka. Podejrzany nie jest jednak zobowiązany do składania wyjaśnień i może odmówić udzielenia odpowiedzi na zadawane mu pytania. Powyższa postawa może jednak zostać oceniona przez organ prowadzący postępowanie, a następnie przez sąd orzekający w sprawie.

Obrońca w postępowaniu karno-skarbowym

Sprawy karno–skarbowe są jednym z najbardziej skomplikowanych rodzajem spraw karnych, gdyż ich skuteczne prowadzenie wymaga wiedzy i doświadczenia z zakresu prawa karnego, skarbowego oraz niejednokrotnie administracyjnego. Podejrzany lub później oskarżony uprawniony jest do skorzystania ze wsparcia profesjonalnego obrońcy. Upoważnienie do obrony może zostać udzielone na każdym etapie postępowania oraz może przybrać formę pisemnego pełnomocnictwa do obrony lub zostać udzielone ustnie do protokołu prowadzonej czynności. Od momentu udzielenia pełnomocnictwa obrońca może uczestniczyć w każdej czynności procesowej oraz powinien być informowany o każdej planowanej czynności w sprawie. Udział obrońcy nie wyłącza jednak osobisty udział podejrzanego w czynnościach postępowania.

Ze względu na rozległy i wielowątkowy charakter postępowania karno – skarbowego szczególnie ważnym jest aktywny udział podejrzanego już od samego początku postępowania, jak również uzyskanie profesjonalnego wsparcia przy egzekwowaniu swoich praw w toku postępowania oraz skutecznym zwalczaniu stawianych zarzutów.

Znaczenie aktywnego udziału w postępowaniu karno-skarbowym

Aktywny udział podejrzanego w postępowaniu karno-skarbowym ma kluczowe znaczenie dla skutecznej obrony. Zgromadzenie i przedstawienie odpowiednich dowodów, zarówno na etapie dochodzenia, jak i procesu sądowego, może znacząco wpłynąć na wynik sprawy. To, jak podejrzany angażuje się w postępowanie i w jaki sposób wykorzystuje przysługujące mu prawa, może mieć decydujący wpływ na jego ostateczny rezultat.

Rola i znaczenie pełnomocnictwa do obrony

Pełnomocnictwo do obrony w postępowaniu karno-skarbowym umożliwia podejrzanemu lub oskarżonemu skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Obrońca, będący ekspertem w dziedzinie prawa karnego i skarbowego, może skutecznie reprezentować interesy klienta, doradzać w kwestiach prawnych oraz pomagać w przygotowaniu i przedstawieniu dowodów. Współpraca z doświadczonym obrońcą zwiększa szanse na pomyślne zakończenie postępowania.

Oferta Warido

Jeśli staniesz przed wyzwaniem postępowania karno-skarbowego, nie jesteś sam. Nasze biuro rachunkowe oferuje profesjonalną pomoc prawną w zakresie obrony w postępowaniach karno-skarbowych. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu możemy skutecznie wspierać Cię na każdym etapie postępowania.

Pomożemy Ci zrozumieć Twoje prawa, przygotować niezbędne dowody oraz reprezentować Cię przed organami ścigania i sądami.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.