fbpx

Polski Ład – modele przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Polski Ład został przypieczętowany przez Sejm i niesie ogromne zmiany dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy szukają nowych rozwiązań i coraz więcej z nich decyduje się na przekształcenie formy swojej działalności w spółkę. Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o.? 

 

3 modele przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej 

  • przekształcenie w jednoosobową spółkę z o.o., która może ulec dalszym przekształceniom 
  • wniesienie całego przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności dla nowej spółki – sp.  o.o. lub spółki komandytowej  
  • stopniowe wygaszanie jednoosobowej działalności na rzecz nowo powstałej spółki. 

Jednoosobowa spółka z o.o. 

Osoba fizyczna wpisana do CEIDG może przekształcić formę prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Przekształcenie staje się skuteczne z datą wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Rozwiązanie to ma zalety i zostało wyrażone w regulacji Kodeksu Spółek Handlowych. Nie wpływa na istniejące umowy zawarte przez przedsiębiorcę, przez co nie jest konieczne zawieranie umów ponownie lub ich aneksowanie. Co więcej, kontrahent nie musi wyrażać zgody na wejście spółki z o.o. w prawa przekształconego przedsiębiorcy. Nie zmienia tego nawet zastrzeżenie w umowie zakazu tzw. cesji.  

Dotychczasowe uprawnienia administracyjno-prawne (koncesje, zezwolenia, ulgi) przechodzą automatycznie na spółkę. Ważne jest również, że wspólnik spółki nie odpowiada za zobowiązania spółki, jest ona ograniczona do wysokości wniesionego kapitału zakładowego. Należy jednak pamiętać, że w jednoosobowej spółce występuje jeden wspólnik i zostaje on również powołany na jedynego członka zarządu i tym samym ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.  

Wniesienie przedsiębiorstwa jako wkładu 

Przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych takich jak: urządzenia, maszyny, nieruchomości i inne oraz składników niematerialnych: koncesje, zezwolenia, decyzje administracyjne. Składniki te tworzą całość i mogą zostać wniesione do nowo utworzonej spółki w drodze jednej czynności prawnej jako wkład niepieniężny inaczej zwany aportem. Przedsiębiorca, który działa w formie JDG staje się wspólnikiem nowej spółki, a wysokość jego wkładu stanowi odpowiednik wartości przenoszonego przedsiębiorstwa.  

W przypadku, gdy składniki majątku przedsiębiorcy przechodzą na nową spółkę jako całość, nie dochodzi do sukcesji uniwersalnej to znaczy, że spółka nie nabywa praw i obowiązków, które przysługują przedsiębiorcy zorganizowanemu jako JDG. Niezbędne jest ponownie wystąpienie o ich wydanie. Dochodzi wtedy do czasowego ograniczenia przedsięwzięć wymagających posiadania zezwoleń czy koncesji.  

Z chwilą zawarcia umowy przeniesienia przedmiotu aportu do spółki następuje przekształcenie. Wymagana jest forma pisemna z notarialnie poświadczonymi podpisami. Ważna jest także kwestia przejścia praw i obowiązków, które wynikają z umów zawartych przez przedsiębiorcę. W wyniku przekształcenia ulegają one rozszczepieniu. Prawa, które przysługują przedsiębiorcy przechodzą na nowo utworzoną spółkę. Obowiązki przechodzą na spółkę z zastrzeżeniem wymogu uzyskania akceptacji drugiej strony umowy.  

Wygaszenie jednoosobowej działalności gospodarczej  

To rozwiązanie jest najbardziej pracochłonne. Przy jego zastosowaniu nie dochodzi do automatycznego przejęcia wszystkich praw i obowiązków przedsiębiorcy. 

Spółka, która powstała musi wszystkie umowy z dotychczasowymi kontrahentami zawrzeć na nowo, a przedsiębiorca musi te dotychczasowe umowy rozwiązać. Można uprościć tą procedurę dokonując zmiany podmiotowej w zakresie każdej z umów za pośrednictwem umowy cesji. Wszystkie decyzje administracyjne, w tym koncesje i zezwolenia nie przechodzą na nowo utworzoną spółkę. Trzeba wystąpić z wnioskiem o ich wydanie.  

Dokonana czynność zostanie zakwalifikowana jako sprzedaż przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, kupujący, czyli spółka, będzie zobowiązany do zapłacenia podatku od towarów i usług (VAT) w wysokości 23%. Każda transakcja sprzedaży składnika majątku również będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, nawet jeśli przedsiębiorcy przy jego zakupie nie przysługiwało prawo do jego odliczenia. Nowo utworzona spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem od jednoosobowej działalności gospodarczej składników majątkowych.  

Jaką formę przekształcenia wybrać? 

Procedura przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę jest procesem złożonym. Należy dokładnie przeanalizować indywidualną sytuację gospodarczą i finansową przedsiębiorstwa. Pomoże to w wyborze najlepszej formy dla przeprowadzenia procesu.  

W obecnych czasach przekształcenie przedsiębiorstwa, które się rozwija w spółkę prawa handlowego jest opłacalne. Mimo, że na początku koszty są spore, plusy płynące z dokonanych zmian znacząco je przewyższą. Ważne również w biznesie jest bezpieczeństwo, dlatego w procesie przekształcania zalecane jest skorzystanie z porad i usług profesjonalisty.  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

ujemna-marza-w-uslugach-turystyki

Ujemna marża w usługach turystyki

Prowadzisz biuro turystyczne i zdarza się, że musisz dokładać do interesu? Takie sytuacje mają miejsce, gdy np. wycieczkę wykupi niespodziewanie mało osób i jej całościowy koszt będzie wyższy niż pozyskane środki. Na szczęście ustawa o VAT daje Ci furtkę w postaci uwzględnienia marży ujemnej przy rozliczaniu VAT. Dzięki temu nie zapłacisz podatku za usługi, które przyniosły Ci stratę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest marża ujemna w turystyce i jak pomoże Ci zachować płynność finansową.

Czytaj więcej »
umorzenie-zaleglosci-zus-jak-zlozyc-wniosek

Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnej pomocy lekarskiej w przychodniach i szpitalach. Jest niezbędne do darmowego korzystania ze wszystkich świadczeń z NFZ.

Prowadzisz działalność gospodarczą, a ktoś z Twojej rodziny nie jest ubezpieczony? Możesz go zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wiąże się to z koniecznością opłacania podwójnej składki. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kogo z rodziny możesz dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Czytaj więcej »
zaswiadczenie-o-przychodzie-a-zasilek-przedemerytalny

Urlop po ukończeniu studiów – ile dni się należy?

Zatrudniasz pracownika, który jednocześnie studiuje i wkrótce zakończy edukację? Pamiętaj, żeby po ukończeniu studiów wyższych doliczyć mu odpowiedni staż pracy, a co za tym idzie – dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z Twoich podstawowych obowiązków jako pracodawcy. Za brak prawidłowego rozliczenia urlopu (czyli braku uwzględnienia dodatkowych dni, które przysługują absolwentowi), możesz dostać karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Czytaj więcej »
alimenty-a-rozliczenie-podatkowe

Alimenty a rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe alimentów często rodzi wątpliwości u podatników. Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie, jak alimenty powinny być traktowane w kontekście opodatkowania oraz jak właściwie je wykazać w zeznaniu rocznym.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.