Zaznacz stronę

Opłacenie składek ZUS przed końcem roku

Niwelując skutki wejścia w życie Nowego Ładu mamy dla przedsiębiorców ciekawe rozwiązanie, by chociaż w pierwszym miesiącu nie odczuć zbytnio negatywnych efektów nowych przepisów. Chodzi konkretnie o termin zapłaty składki zdrowotnej za grudzień 2021r.

Termin zapłaty składek ZUS

Do 10. dnia kolejnego miesiąca opłaty składek ZUS dokonują osoby fizyczne, które opłacają składki wyłącznie za siebie, a do 15. dnia kolejnego miesiąca pozostali płatnicy składek. Przepisy jednak nie zabraniają zapłaty składek ZUS wcześniej, ani nie nakazują zapłaty ich w ostatnim możliwym dniu. Jakie możliwości nam to daje? No właśnie takie, że składki ZUS za grudzień, a w tym składkę zdrowotną, można opłacić już w grudniu.

Dlaczego warto opłacić ZUS przed końcem roku?

Mając na uwadze zmianę przepisów od stycznia 2022 roku, a konkretnie brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, a także przepisy mówiące, że odliczenie składki zdrowotnej następuje w miesiącu faktycznej jej zapłaty, warto opłacić składkę zdrowotną jeszcze w grudniu 2021r. Taka czynność umożliwi odliczenie prawie 330,00 PLN od podatku jeszcze na starych zasadach. W przypadku zapłaty składek w styczniu niestety takiej możliwości już nie będzie, mimo, iż składka będzie naliczana jeszcze na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. Jest to realna oszczędność 330,00 PLN podatku dochodowego.

Prawdopodobnie jednak będzie trzeba opłacić pełną wysokość składek (za siebie i ewentualnych pracowników), ponieważ przelew powinien zgadzać się ze złożoną deklaracją DRA.

Zapłać zaległe składki ZUS przed końcem roku

Warto również zwrócić uwagę tym, którzy zalegają z zapłatą składek zdrowotnych, iż uregulowanie ich przed końcem roku pozwoli na ich odliczenie od podatku. W przypadku, gdy składki zostaną uregulowane już po wejściu w życie Nowego Ładu to niestety takiej możliwości odliczenia nie będzie.

Doradztwo podatkowe – Nowy Ład

Jeśli potrzebują Państwo specjalistycznego wsparcia w zakresie zmian w przepisach od stycznia 2022 roku to zapraszamy na konsultacje z naszymi doradcami podatkowymi, którzy po przeanalizowaniu Państwa indywidualnej sytuacji pomogą w wyborze optymalnej formy opodatkowania. Wsparcie uzyskają Państwo po wysłaniu wiadomości na tax@warido.com

Wypełnij poniższy formularz lub zadzwoń!

Zapraszamy do współpracy!

Wymagana zgoda

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Call Now Button