Zapłata składek ZUS przed końcem roku korzystna dla podatników

Zapłata składek ZUS przed końcem roku korzystna dla podatników

Opłacenie składek ZUS przed końcem roku

Niwelując skutki wejścia w życie Nowego Ładu mamy dla przedsiębiorców ciekawe rozwiązanie, by chociaż w pierwszym miesiącu nie odczuć zbytnio negatywnych efektów nowych przepisów. Chodzi konkretnie o termin zapłaty składki zdrowotnej za grudzień 2021r.

Termin zapłaty składek ZUS

Do 10. dnia kolejnego miesiąca opłaty składek ZUS dokonują osoby fizyczne, które opłacają składki wyłącznie za siebie, a do 15. dnia kolejnego miesiąca pozostali płatnicy składek. Przepisy jednak nie zabraniają zapłaty składek ZUS wcześniej, ani nie nakazują zapłaty ich w ostatnim możliwym dniu. Jakie możliwości nam to daje? No właśnie takie, że składki ZUS za grudzień, a w tym składkę zdrowotną, można opłacić już w grudniu.

Dlaczego warto opłacić ZUS przed końcem roku?

Mając na uwadze zmianę przepisów od stycznia 2022 roku, a konkretnie brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, a także przepisy mówiące, że odliczenie składki zdrowotnej następuje w miesiącu faktycznej jej zapłaty, warto opłacić składkę zdrowotną jeszcze w grudniu 2021r. Taka czynność umożliwi odliczenie prawie 330,00 PLN od podatku jeszcze na starych zasadach. W przypadku zapłaty składek w styczniu niestety takiej możliwości już nie będzie, mimo, iż składka będzie naliczana jeszcze na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. Jest to realna oszczędność 330,00 PLN podatku dochodowego.

Prawdopodobnie jednak będzie trzeba opłacić pełną wysokość składek (za siebie i ewentualnych pracowników), ponieważ przelew powinien zgadzać się ze złożoną deklaracją DRA.

Zapłać zaległe składki ZUS przed końcem roku

Warto również zwrócić uwagę tym, którzy zalegają z zapłatą składek zdrowotnych, iż uregulowanie ich przed końcem roku pozwoli na ich odliczenie od podatku. W przypadku, gdy składki zostaną uregulowane już po wejściu w życie Nowego Ładu to niestety takiej możliwości odliczenia nie będzie.

Doradztwo podatkowe – Nowy Ład

Jeśli potrzebują Państwo specjalistycznego wsparcia w zakresie zmian w przepisach od stycznia 2022 roku to zapraszamy na konsultacje z naszymi doradcami podatkowymi, którzy po przeanalizowaniu Państwa indywidualnej sytuacji pomogą w wyborze optymalnej formy opodatkowania. Wsparcie uzyskają Państwo po wysłaniu wiadomości na tax@warido.com

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.