Spis treści
Wakacje już trwają, urlopy są zaplanowane, jednak czy wiesz jakie pamiątki z wakacji można ze sobą bezpiecznie przywieźć do Polski, aby uniknąć przykrych niespodzianek na granicy? Nasze biuro rachunkowe zebrało dla Was najważniejsze informacje!
Jaka może być maksymalna wartość pamiątki z wakacji?
Bez dodatkowych opłat spoza UE można przewieźć towary o wartości: do 300 euro – jeśli podróżuje się samochodem lub pociągiem, do 430 euro – jeśli podróżuje się samolotem lub statkiem. Ocleniu nie podlegają rzeczy, które nabyliśmy w terminalu, w sklepie bezcłowym.
Kawior jako pamiątka?
Kawior legalnie w bagażu można przewozić w opakowaniu do 125 g i koniecznie musi posiadać oryginalną banderolę, przy czym kawioru z ryb jesiotrowatych nie można w ogóle przewozić, ponieważ są zagrożone wyginięciem.
Odzież ze skóry
Torebki, buty lub inne elementy odzieży, które są wykonane ze skóry naturalnej nie mogą być wytworzone ze skóry zwierząt zagrożonych wyginięciem. Produkty powinny zostać zakupione w miejscach, które wydają certyfikat pochodzenia materiału.
Biżuteria
Biżuteria – kolczyki, naszyjniki czy wisiorki choćby z piórem ptaka chronionego albo muszelką koralowca, mogą obciążyć przewożącego dotkliwą karą pieniężną.
Zobacz też:
- Umorzenie zaległości ZUS – jak złożyć wniosek
- Zwolnienie z podatku PCC przy nabyciu samochodu przez spółkę cywilną
Alkohol i wyroby tytoniowe czy to dobre pamiątki z wakacji?
Nie wolno przewozić alkoholu spoza UE, gdy jego ilość jest większa niż:
- 1 litr wyrobów spirytusowych o obj. alkoholu powyżej 22%,
- 2 litry wina alkoholizowanego lub wina musującego (poniżej 22%),
- 4 litry wina niemusującego,
- 16 litrów piwa.
Wyroby tytoniowe są objęte odrębnym limitem, w zależności od tego, czy przewozimy je drogą lądową, czy morską lub lotniczą.
W transporcie lądowym dozwolone jest:
- 40 szt. papierosów albo
- 20 szt. cygaretek albo
- 10 szt. cygar albo
- 50 g tytoniu.
W transporcie morskim oraz lotniczym można przewieźć:
- 200 szt. papierosów albo
- 100 szt. cygaretek albo
- 50 szt. cygar albo
- 250 g tytoniu.
Inne środki płatnicze
Wracając z kraju spoza strefy Schengen, należy dokonać pisemnego zgłoszenia celnego, jeśli są wiezione środki płatnicze w kwocie równej lub większej niż 10 000 euro lub ich równowartość w innej walucie.
Należy także zgłosić złoto lub platynę dewizową, niezależnie od wartości.
Co grozi za niezgłoszenie jednej z powyższej pamiątki z wakacji?
Jeśli zgłoszenie zostanie zaniechane, trzeba być świadomym, że jest popełniane wykroczenie skarbowe, za co grozi grzywna, która może sięgnąć aż 50% przewożonej kwoty, a w dodatku niezgłoszone środki będą skonfiskowane na granicy do wyjaśnienia sprawy.
Aktualizacja treści z dnia 30.07.2024 r.
Zmiany dotyczące e-commerce i platform internetowych
Jedną z kluczowych zmian jest nałożenie większej odpowiedzialności na platformy e-commerce. Operatorzy tych platform będą odpowiedzialni za zapewnienie, że cło i VAT są płacone już w momencie zakupu, a nie dopiero przy otrzymaniu przesyłki (Deloitte United States) .
Nowe kody celne
Zaktualizowano Nomenklaturę Scalona (CN), wprowadzając nowe kody celne dla różnych towarów, co może wpłynąć na klasyfikację przywożonych przedmiotów. Na przykład, odpady z tworzyw sztucznych i części siedzeń w pojazdach mają teraz specyficzne kody, które mogą wiązać się z określonymi stawkami celnymi (MDDP – doradztwo podatkowe) (Portal Księgowych) .
Dokumenty w postaci elektronicznej
Wprowadzono możliwość opatrywania dokumentów celnych zaawansowaną pieczęcią elektroniczną organu celnego. Ponadto, procedura zgłaszania środków płatniczych oraz metali szlachetnych jest teraz bardziej zautomatyzowana (Gov.pl) .
Zmiany w systemach informatycznych
Zaktualizowano systemy informatyczne do obsługi zgłoszeń celnych, w tym wprowadzenie nowej platformy EU Customs Data Hub, która ma uprościć przesyłanie informacji celnych i zarządzanie nimi (DTA Logistics) .
Limity przewozu alkoholu i wyrobów tytoniowych
Nie zmieniły się limity przewozu alkoholu i wyrobów tytoniowych spoza UE, które nadal wynoszą:
- Alkohol: 1 litr wyrobów spirytusowych powyżej 22%, 2 litry wina alkoholizowanego lub musującego, 4 litry wina niemusującego, 16 litrów piwa.
- Wyroby tytoniowe: 40 szt. papierosów (lądowy) lub 200 szt. (morski/lotniczy), oraz odpowiednio mniejsze ilości cygaretek, cygar, i tytoniu (Deloitte United States) (Portal Księgowych) .
Bezpieczeństwo i kontrola eksportu
Wprowadzono nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów oraz kontroli eksportu, co może wpłynąć na przywóz niektórych towarów do Polski. Ważne jest, aby zapoznać się z nowymi regulacjami przed przywozem towarów, aby uniknąć problemów na granicy (DTA Logistics) .
Podsumowując, planując przywóz pamiątek z wakacji do Polski, warto zapoznać się z aktualnymi przepisami celnymi, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Biuro rachunkowe
Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą biura rachunkowego, które „trzyma rękę na pulsie” i dba o to by ich klienci byli na bieżąco poinformowani o zmianach w przepisach to zapraszamy do zakładki „Wycena usług” – przygotujemy Państwu indywidualną ofertę.
WARIDO – biuro rachunkowe Wodzisław Śląski | biuro rachunkowe Żory | biuro rachunkowe Radlin | biuro rachunkowe Jastrzębie Zdrój | biuro rachunkowe Racibórz | biuro rachunkowe Katowice | biuro rachunkowe Pszczyna | biuro rachunkowe Bielsko Biała | biuro rachunkowe Rydułtowy biuro rachunkowe Czerwionka-Leszczyny
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.