Oskładkowanie wynagrodzenia członka zarządu

Oskładkowanie wynagrodzenia członka zarządu – od nowego roku członków zarządu z powołania czeka 9-proc. składka zdrowotna. Składkę będzie trzeba liczyć od wynagrodzenia brutto i nie odliczy się jej od podatku. Oznacza to, że od stycznia pensje członków zarządu będą mniejsze, jeśli ich wartość brutto nie zostanie zwiększona. Składkę potrąca spółka i musi ona również zgłosić członków zarządu do ZUS, na formularzu ZUS ZZA do 7 stycznia 2022 roku.  

Powołanie na cenzurowanym  

Członkowie zarządu, którzy otrzymują wynagrodzenie na mocy uchwały wspólników powołujących ich do pełnienia funkcji począwszy od 2022 roku będą mieli wynagrodzenie pomniejszone o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Do tej pory nie musieli odprowadzać żadnych składek, ale Polski Ład wszystko zmieni. Zmiana ta może dotknąć nawet 80% spółek i najbardziej uderzy w średnie i małe firmy.  

Trzeba również pamiętać, że jeśli osoba powołana do pełnienia funkcji np. Członka zarządu na mocy aktu powołania będzie posiadała równocześnie inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, będzie miała opłacaną składkę zdrowotną z każdego z tych tytułów.  

Szansa na uniknięcie nowego obowiązku 

Art. 176 kodeksu spółek handlowych.

 

Powtarzające się świadczenia niepieniężne wspólnika spółki z o.o.
§ 1.Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.
§ 2.Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.

Wynika z niego, że w umowie spółki można zobowiązać wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Takie wynagrodzenie podobnie jak te przysługujące na podstawie powołania jest opodatkowane według skali, ale nadal będzie nieoskładkowane. Z tego wynika, że w niektórych przypadkach, szczególnie, gdy członkami zarządu są te same osoby co wspólnicy, zamiast wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu można by przyznać wspólnikom wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki. Potrzebna jest do tego jednak zmiana umowy spółki.  

Zgoda ZUS-u na pensję za usługi 

ZUS do tej pory nie kwestionował wynagrodzenia za usługi na rzecz spółki, natomiast fiskus przyznawał, że wynagrodzenie wypłacane na podstawie art. 176 KSH jest przychodem z innych źródeł i należy je rozliczać według skali podatkowej, a spółka nie musi od niego potrącać zaliczki na PIT. Zmiana zasad wynagrodzenia nie może naruszać przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. Nie powinno wypłacać się pensji za prowadzenie spraw firmy i kierowanie nią.  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej