Obniżka stawek ryczałtu dla niektórych branż

Za nieco ponad tydzień zacznie obowiązywać Polski Ład. Oprócz wyższej kwoty wolnej od podatku oraz zmian w zasadach naliczania składki zdrowotnej przyniesie również obniżkę stawek podatku dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od stycznia 2021 roku mogą z niego korzystać niemal wszyscy mali przedsiębiorcy. Nowelizacja przepisów z 2021 roku obniżyła stawki ryczałtu. W 2022 roku stawki te ulegną ponownej obniżce.  

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej  

Zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej od ryczałtu ewidencjonowanego zostanie wprowadzona od stycznia 2022 roku. Przedsiębiorcy opodatkowani tą formą zapłacą 9% składkę zdrowotną, ale liczona będzie ona od innej podstawy wymiaru.  

Obowiązujące będą trzy podstawy wymiaru: 

 • przy przychodach rocznych do 60 tys. zł – 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 
 • przy przychodach rocznych do 300 tys. zł – 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 
 • przy przychodach rocznych powyżej 300 tys. zł. – 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Trzeba pamiętać również, że od 2022 roku przedsiębiorca nie będzie miał możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.  

Zmieniony zostanie również termin zapłaty składki zdrowotnej: 

 • do 15 dnia następnego miesiąca – dla płatników składek posiadających osobowość prawną, 
 • do 20 dnia miesiąca następnego – dla pozostałych płatników składek. 

Obniżka stawek ryczałtu w 2022

Nowy Ład przewiduje obniżenie stawek ryczałtu dla niektórych branż. Z niższej stawki ryczałtu ewidencjonowanego skorzystają: 

 • lekarze, dentyści, stomatolodzy, pielęgniarki i położne – stawka ryczałtu spadnie z 17 do 14 %, 
 • informatycy, programiści oraz pozostałe zawody z branży IT –stawka ryczałtu spadnie z 15 do 12 %, 
 • usługi inżynieryjne i architektoniczne – w ich przypadku stawka ryczałtu spadnie z 17-15 do 14 %. 

Przepisy Polskiego Ładu dokonują wykreślenia profesji medycznych z listy wolnych zawodów. Po zmianach wszystkie profesje medyczne, które świadczą swoje usługi na podstawie PKWiU z działu 86 od stycznia 2022 roku zostaną opodatkowane według jednej stawki ryczałtu. Wynosić ona będzie 14%.  

Katalog podatników, którzy nie mogą skorzystać z opodatkowania ryczałtem, limit przychodów oraz termin w jakim podatnik ma prawo zmienić formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany pozostanie bez zmian.  

Co zostanie bez zmian? 

Nie zmieni się grupa podatników, która nie może skorzystać z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Są to:  

 • opłacający podatek w formie karty podatkowej, 
 • korzystający z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, 
 • osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wytwarzający wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii). 

Podatnicy, którzy podejmują wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności również nie skorzystają z ryczałtu ewidencjonowanego. Limit przychodów ograniczający opodatkowanie ryczałtem również pozostaje bez zmian.  

Wybór formy opodatkowania  

Każdy podatnik może zmienić formę opodatkowania swojej firmy. W przypadku zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy bądź ryczałt ewidencjonowany przedsiębiorca może dokonać zmiany w terminie do 20 dnia następnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód miał miejsce w grudniu.  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

nowe-przepisy-dla-jednoosobowych-działalnosci-gospodarczych

Nowe przepisy dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Rozpoczęcie nowego roku często wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów, które mogą mieć znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Rok 2024 nie jest wyjątkiem, szczególnie dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zmiany prawne stanowią zarówno wyzwanie, jak i okazję do optymalizacji swoich przedsięwzięć.

Czytaj więcej »
oplata-za-jednorazowe-opakowania-w-gastronomii

Opłata za jednorazowe opakowania w gastronomii

Gastronomia od 1 stycznia 2024 pobiera od konsumentów opłaty za jednorazowe opakowania na wynos wykonane z tworzyw sztucznych. Przepis jest wynikiem zaimplementowania do polskiego prawa unijnej dyrektywy SUP (Single-Use Plastics Directive) zwanej dyrektywą plastikową. Jeżeli właśnie otwierasz na lato restaurację, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązują Cię zasady. Pozwoli Ci to uniknąć kar wynoszących nawet 40 tys. zł.

Czytaj więcej »
leasing-samochodow-osobowych-a-rozliczenia-vat

Leasing samochodów osobowych a rozliczenia VAT

Wakacje składkowe to miesięczny urlop dla przedsiębiorców, kiedy to będą zwolnieni z opłacania większości składek ZUS. Wakacje nie obligują do zawieszania działalności, co znaczy, że można w ich trakcie normalnie pracować i zarabiać. Jeżeli prowadzisz firmę i przyda Ci się oddech od zobowiązań, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do skorzystania z wakacji.

Czytaj więcej »
dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.