Opodatkowanie zakupów spoza UE w 2021 roku

opodatkowanie zakupów spoza UE 2021

Spis treści

Czy twoje biuro rachunkowe poinformowało cię o tym, że od 1 lipca 2021 roku zostaną zaostrzone unijne przepisy dotyczące dokonywania zakupów spoza Unii Europejskiej, czyli np. z Chin, USA czy Rosji. Spore zmiany w prawie celnym zaczęły obowiązywać również od 1 stycznia 2021 roku – teraz wszystkie przesyłki podlegają procedurze celnej i są zgłaszane przez Pocztę Polską do odprawy celnej importowej. Aktualnie towary o wartości do 22,00 EUR są zwolnione z VAT, ale od lipca 2021 roku zwolnienie to zostanie wyłączone. Czy azjatyckie Eldorado w Unii Europejskiej zostanie stłamszone?

Jakie jest aktualnie opodatkowanie VAT tzw. „małych przesyłek” spoza Unii Europejskiej?

Aktualnie dokonując zakupu np. z AliExpress, którego łączna wartość nie przekracza kwoty 22,00 EUR nie zapłacimy podatku VAT – wynika to ze zwolnienia importu towarów do UE do kwoty 22,00 EUR.

Prawo celne dla przesyłek spoza UE od 1 stycznia 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie przesyłki spoza UE podlegają procedurze celnej. Te, których wartość nie przekracza kwoty 150 EUR są zwolnione z opłaty celnej. W przypadku przekroczenia 150 EUR łącznej wartości przesyłki zostaje naliczana opłata celna zgodnie z obowiązującymi stawkami dla konkretnego towaru. Przesyłki do odprawy celnej importowej zgłaszane są przez Pocztę Polską.

Jakie będzie opodatkowanie VAT transakcji spoza UE od 1 lipca 2021?

Polska, podobnie jak pozostałe kraje członkowskie, zobowiązała się do wprowadzenia przepisów usuwających dotychczasowe zwolnienie „małych przesyłek”, czyli nieprzekraczających wartości 22 EUR z podatku VAT. Przepisy będą obowiązywały już od 1 lipca 2021 roku. Cieszą się z tego polskie sklepy e-commerce i tzw. „Allegrowicze”, którzy stracili sporą część klientów na rzecz azjatyckich platform internetowych.

Na przesyłki do kwoty 150 EUR nie zostanie nałożona opłata celna, jednak podatek VAT jak najbardziej zostanie naliczony.

Natomiast przesyłki wysyłane spoza UE od osoby fizycznej dla osoby fizycznej, których wartość nie przekracza kwoty 45 EUR będą zwolnione zarówno z opłaty celnej jak i z podatku VAT na podstawie art. 23, 25 i 26 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z 16.11.2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych.

Podatek VAT będzie naliczany już w momencie zakupu, a jego płatnikiem będzie platforma sprzedażowa – ma to zapewnić uregulowanie wszystkich płatności już w momencie dokonywania zakupu.

Podsumowanie

Pędząca ekspansja azjatyckich platform sprzedażowych na europejskim rynku wydaje się zostać w pewnym stopniu ostudzona poprzez silne uszczelnienie systemu VAT w Unii Europejskiej, a także objęcie procedurą celną wszystkich przesyłek. Jak na zmianę przepisów odpowiedzą tzw. kraje trzecie?

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej