Czy towar na ekspozycji może być kosztem podatkowym?

czy towar na ekspozycji może być kosztem podatkowym

 Często zdarza się, że wystawiamy towar na ekspozycję, by skłonić klientów do zakupu danego produktu. Czy można jednak towar z ekspozycji zaliczyć do kosztów podatkowych ot tak? Nasze biuro rachunkowe spieszy z odpowiedzią!

Towar zakupiony na ekspozycję a koszty podatkowe

Koszt zakupu ekspozycji w sklepie może kojarzyć się z kosztami reklamy, jednak towar wystawiony na ekspozycję nie zużywa się na cele reklamy, więc nie można go w ten sposób sklasyfikować. Towar taki bowiem można zdjąć z ekspozycji i odsprzedać i dopiero w momencie sprzedaży stanie się on kosztem.

Jak zaliczyć towar z ekspozycji w koszty podatkowe?

Towar z ekspozycji można zaliczyć w koszty podatkowe, gdy spełnia on jeden warunek – będzie stał na tej ekspozycji dłużej niż rok. Wystarczy wówczas oświadczenie, że dana ekspozycja będzie zachęcała do zakupu przez co najmniej rok. Sytuacja taka pozwala traktować ten towar jako środek trwały, który jeśli jego wartość nie przekracza kwoty 10.000 PLN możemy zaliczyć jednorazowo w koszty, a jeśli przekracza kwotę 10.000 PLN to możemy amortyzować, czyli stopniowo pomniejszać jego wartość tym samym ujmując go w kosztach podatkowych.

Jeśli jednak wiemy, że towar na ekspozycji nie będzie stał dłużej niż rok to nie mamy możliwości ujęcia go w kosztach w momencie zakupu lub poprzez amortyzację, a jedynie w momencie jego sprzedaży jeśli taka w przyszłości wystąpi.

Skąd to wiemy? Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., sygn. 2461-IBPB-1-1.4510.33.2017.1.ZK, który potwierdził takie stanowisko.

Newsletter

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej