Czy towar na ekspozycji może być kosztem podatkowym?

czy-towar-na-ekspozycji-moze-byc-kosztem-podatkowym

Spsi treści

Aktualizacja treści z dnia 03.01.2024 r.

Często zdarza się, że wystawiamy towar na ekspozycję, by skłonić klientów do zakupu danego produktu. Czy można jednak towar z ekspozycji zaliczyć do kosztów podatkowych ot tak? Nasze biuro rachunkowe spieszy z odpowiedzią!

Towar zakupiony na ekspozycję a koszty podatkowe

Koszt zakupu ekspozycji w sklepie może kojarzyć się z kosztami reklamy, jednak towar wystawiony na ekspozycję nie zużywa się na cele reklamy, więc nie można go w ten sposób sklasyfikować. Towar taki bowiem można zdjąć z ekspozycji i odsprzedać i dopiero w momencie sprzedaży stanie się on kosztem.

Jak zaliczyć towar z ekspozycji w koszty podatkowe?

Towar z ekspozycji można zaliczyć w koszty podatkowe, gdy spełnia on jeden warunek – będzie stał na tej ekspozycji dłużej niż rok. Wystarczy wówczas oświadczenie, że dana ekspozycja będzie zachęcała do zakupu przez co najmniej rok. Sytuacja taka pozwala traktować ten towar jako środek trwały, który jeśli jego wartość nie przekracza kwoty 10.000 PLN możemy zaliczyć jednorazowo w koszty, a jeśli przekracza kwotę 10.000 PLN to możemy amortyzować, czyli stopniowo pomniejszać jego wartość tym samym ujmując go w kosztach podatkowych.

Jeśli jednak wiemy, że towar na ekspozycji nie będzie stał dłużej niż rok to nie mamy możliwości ujęcia go w kosztach w momencie zakupu lub poprzez amortyzację, a jedynie w momencie jego sprzedaży jeśli taka w przyszłości wystąpi.

Skąd to wiemy? Z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., sygn. 2461-IBPB-1-1.4510.33.2017.1.ZK, który potwierdził takie stanowisko.

Zasady amortyzacji towaru z ekspozycji

Amortyzacja towaru z ekspozycji, którego wartość przekracza 10.000 PLN, odbywa się zgodnie z zasadami amortyzacji środków trwałych. Jest to proces rozłożenia kosztu towaru na okres jego używania, co pozwala na stopniowe ujmowanie w kosztach jego wartości. To podejście jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy chcą optymalizować swoje obciążenia podatkowe, jednocześnie korzystając z ekspozycji towarów wysokiej wartości.

Kiedy towar z ekspozycji staje się kosztem sprzedaży?

W przypadku, gdy towar z ekspozycji nie kwalifikuje się do ujęcia jako środek trwały, czyli gdy nie jest planowane jego długotrwałe wykorzystanie (ponad rok), to staje się on kosztem sprzedaży dopiero w momencie jego odsprzedaży. W ten sposób koszt zakupu towaru jest bezpośrednio powiązany z przychodem ze sprzedaży, co pozwala na właściwe rozliczenie podatkowe tej transakcji.

Dla przedsiębiorców ważne jest prawidłowe ujęcie towaru z ekspozycji w księgach rachunkowych. W przypadku towarów traktowanych jako środki trwałe konieczne jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji, która umożliwi dokładne rozliczenie amortyzacji. W przypadku towarów, które mają zostać sprzedane, ważne jest, aby śledzić ich status i odpowiednio rozliczyć koszty w momencie sprzedaży.

Podsumowanie

Rozliczanie towaru z ekspozycji w kosztach podatkowych wymaga uwzględnienia kilku istotnych kwestii. Decydujące znaczenie ma planowany czas ekspozycji towaru oraz jego wartość. W zależności od tych czynników towar może być traktowany jako środek trwały i amortyzowany, lub jako koszt sprzedaży w momencie odsprzedaży. Prawidłowe ujęcie towarów z ekspozycji w księgowości jest kluczowe dla właściwego rozliczenia podatkowego i finansowego przedsiębiorstwa. Interpretacje indywidualne, takie jak wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dostarczają cennych wskazówek w tym zakresie.

Oferta Warido

Zarządzanie księgowością firmy może być skomplikowane, szczególnie jeśli chodzi o szczegółowe aspekty takie jak właściwe rozliczanie towarów z ekspozycji. Nasze biuro rachunkowe oferuje kompleksową usługę księgowość online, zapewniającą profesjonalne i zgodne z przepisami prawnymi zarządzanie finansami Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoją firmę w drodze do sukcesu!

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

jak-rozliczyc-sprzedaz-nieruchomości-w-budowie-w-ramach-PIT

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości w budowie w ramach PIT?

Rozważania na temat podatków często są kojarzone z kompleksowymi przepisami i niezliczonymi wyjątkami. Jednak szczególnie interesująca staje się ta tematyka, gdy na tapetę wchodzi sprzedaż nieruchomości, która nie została jeszcze ukończona. Jak więc krok po kroku należy rozliczyć taką transakcję w świetle przepisów PIT? Zagłębmy się w ten temat, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Czytaj więcej »
pit-0-twoj-klucz-do-ulg-podatkowych

PIT/O – twój klucz do ulg podatkowych

Jeśli jesteś podatnikiem, który ma prawo do korzystania z ulg podatkowych, załącznik PIT/O może okazać się Twoim najlepszym przyjacielem podczas rozliczenia rocznego. To właśnie w tym dokumencie znajdziesz miejsce na wykazanie wszystkich przysługujących Ci odliczeń. W tym artykule przybliżymy Ci jego rolę i wskażemy, jak z niego skutecznie skorzystać.

Czytaj więcej »
e-doreczenia-od-1-pazdziernika-2024-dla-kogo

E-doręczenia od 1 października 2024 – dla kogo?

Aktualnie korzystanie z e-Doręczeń jest dobrowolne, ale firmy i instytucje publiczne są zobowiązane do wdrażania usługi zgodnie z harmonogramem. Najbliższa data – 1 października 2024 r. to termin wprowadzenia skrzynki e-Doręczeń dla niektórych zawodów zaufania publicznego i urzędów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się dokładnie, kto musi założyć adres elektroniczny przed tą datą.

Czytaj więcej »
jak-obliczyc-ekwiwalent-za-niewykorzystany-urlop-w-2024-roku

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2024 roku?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop to nie tylko obowiązek pracodawcy, ale i pewna forma rekompensaty dla pracownika, który z różnych przyczyn nie mógł wykorzystać przysługującego mu wypoczynku. Jest to rozwiązanie przewidziane w sytuacjach, gdy zakończenie stosunku pracy uniemożliwia wykorzystanie zaległego urlopu. Warto jednak pamiętać, że wypłata ekwiwalentu nie następuje automatycznie w każdej sytuacji – istnieją wyjątki, które należy dokładnie rozpatrzyć.

Czytaj więcej »
czym-jest-wycena-przedsiebiorstw

Czym jest wycena przedsiębiorstw?

Wycena przedsiębiorstw jest procesem złożonym i wieloetapowym, wykraczającym poza zwykłą analizę finansową. Jest to działanie mające za zadanie oszacować wartość gospodarczą podmiotu, który w dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu może pełnić różnorodne funkcje. Czy to w kontekście sprzedaży, fuzji, przejęć, czy strategicznych decyzji zarządczych – wycena przedsiębiorstwa jest fundamentem informacyjnym dla wielu kluczowych decyzji korporacyjnych.

Czytaj więcej »
odliczanie-vat-od-naliczonej-promocji

Odliczanie VAT od naliczonej promocji

W świecie przedsiębiorczości, gdzie konkurencja jest zacięta, kluczowe staje się przyciągnięcie klienta. Wprowadzenie promocji, w tym sprzedaży za symboliczną cenę lub za darmo, to strategia, która może wyróżnić firmę na rynku. Jednak co z VAT? Jak prawidłowo odliczyć podatek przy takich transakcjach, aby pozostać na właściwej stronie prawa podatkowego?

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.