W 2021 roku opodatkowanie spółek komandytowych ulegnie zmianie. Spółki komandytowe staną się podatnikiem podatku CIT. Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć właściciele spółek komandytowych?
Opodatkowanie podatkiem CIT spółek komandytowych
Część spółek komandytowych już od 1 stycznia 2021 stanie się podatnikiem CIT, a część od 1 maja 2021 roku – data uzależniona jest od decyzji spółki co do daty zamknięcia roku podatkowego. Podatek CIT w Polsce wynosi 19%. Spółki komandytowe, których przychody ze sprzedaży w poprzednim i bieżącym roku podatkowym nie przekroczą 2.000.000 EUR* będą mogły skorzystać z obniżonej stawki podatku CIT do 9%. Stawka ta naliczana jest od dochodu spółki, która będzie zobligowana do płacenia miesięcznych zaliczek na podatek CIT.
*jest to główne kryterium, ale nie jedyne.
Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych od 2021 roku
W momencie wypłaty zysku przez spółkę komandytową na rzecz jej wspólników zostanie naliczony podatek dochodowy od osób fizycznych, który wynosi 19%. Jeśli więc spółka komandytowa nie będzie upoważniona do zastosowania stawki 9% CIT to pierw zapłaci 19% podatku dochodowego od osób prawnych, a następnie wspólnik spółki naliczy kolejne 19% podatku dochodowego – tym razem od osób fizycznych.
Zwolnienia i odliczenia podatkowe dla wspólników spółki komandytowej 2021
Przewidziane zostały zwolnienia i odliczenia podatkowe dla wspólników spółki komandytowej – inne dla komandytariusza i inne dla komplementariusza.
Komandytariusz, czyli w większości osoba fizyczna, będzie mógł nie uwzględniać w podstawie opodatkowania 50% kwoty przychodu z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej. Kwota ta nie będzie mogła być jednak wyższa niż 60.000 PLN / na jedną spółkę komandytową, której jest wspólnikiem.
Komplementariusz natomiast, czyli w większości spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie mógł odliczyć podatek CIT zapłacony przez spółkę komandytową, ale tylko w wysokości kwoty proporcjonalnej do jego udziału w zysku, który z reguły wynosi 1%.
Kto może skorzystać ze zwolnienia od podatku części przychodu w spółce komandytowej?
Komandytariusz będzie mógł skorzystać ze zwolnienia 50% przychodu pod warunkiem, że nie jest powiązany z komplementariuszem! Przez powiązanie rozumie się m.in. posiadanie 5% udziałów lub zasiadanie w zarządzie spółki z o.o. będącej komplementariuszem.
Podsumowanie
Zmiany podatkowe dla spółek komandytowych przeprowadzą pewnego rodzaju rewolucję w strukturze podziału na formy prawne w Polsce. Sporo spółek komandytowych będzie się zamykać lub przekształcać.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące twojej indywidualnej sytuacji to skontaktuj się z nami – nasi doradcy podatkowi chętnie omówią z Tobą Twój indywidualny przypadek. Napisz na tax@warido.com i bądźmy w kontakcie!
Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.
Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin
Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.