PIT po terminie – co należy zrobić by uniknąć konsekwencji?

PIT po terminie – co należy zrobić by uniknąć konsekwencji

Na rozliczenie podatku za 2020 rok osoby fizyczne mają czas do 30 kwietnia 2021 roku. Jakie są konsekwencje za złożenie PIT-u po terminie?

Termin na założenie deklaracji rozliczeniowej PIT

W piątek 30 kwietnia mija ostateczny termin składania zeznań podatkowych : PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Dla większości pracowników najważniejszy jest PIT-37.

Jeśli spóźniliśmy się tylko kilka dni z deklaracją PIT, powinniśmy jak najszybciej wywiązać się z tego obowiązku. Urząd nie ma prawa odmówić jego przyjęcia, natomiast można spodziewać się konsekwencji karnych skarbowych.

PIT po terminie – jakie mogą być konsekwencje?

Wysokość kary nakładanej przez urząd zależy od tego, czy będzie to wykroczenie, czy przestępstwo karne skarbowe.

Czy jest to przestępstwo, czy wykroczenie decyduje wysokość niezapłaconej kwoty podatku. Jeśli kwota nie przekroczy pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę, będzie to wykroczenie, powyżej tej kwoty – przestępstwo karne skarbowe.

W ramach kary urzędnicy mogą wystawić mandat o wysokości jednej dziesiątej do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Za PIT po terminie można zapłacić od 200 do nawet 4000 złotych. Można również zostać pozbawionym niektórych przywilejów np. przepadną preferencyjne formy opodatkowania.

Złożenie deklaracji PIT po terminie wydłuży czas oczekiwania na ewentualny zwrot podatku.

Co zrobić, aby uniknąć kary?

Opóźnienie nie musi skutkować poważnymi karami. Należy jak najszybciej powiadomić urząd o niezłożonym w terminie zeznaniu podatkowym i jak najszybciej uregulować należny podatek. Dodatkowo należy złożyć tzw. zawiadomienie dotyczące czynnego żalu. W tym dokumencie musi być zawarty powód oraz okoliczności spóźnienia. Tą informację adresujemy do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Złożenie czynnego żalu powinno nastąpić, zanim urząd skarbowy udokumentuje fakt, że nie złożyliśmy deklaracji na czas.

Rozliczenie PIT w Warido

Już teraz serdecznie Państwa zapraszamy do naszego biura rachunkowego – chętnie rozliczymy Państwa dochody i doradzimy w wątpliwych kwestiach.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

zmiany-w-e-paragonach-2023

Zmiany w e-paragonach 2023

Już od dnia 15 września podatnicy będą mieli możliwość udostępniania paragonów poprzez nową platformę Ministerstwa Finansów – tzw. HUB paragonowy. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach pakietu uproszczeń (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej