Opodatkowanie spółek komandytowych od 2021 roku

opodatkowanie podatkiem CIT spółek komandytowych od 2021 roku

W 2021 roku opodatkowanie spółek komandytowych ulegnie zmianie. Spółki komandytowe staną się podatnikiem podatku CIT. Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć właściciele spółek komandytowych?

Opodatkowanie podatkiem CIT spółek komandytowych

Część spółek komandytowych już od 1 stycznia 2021 stanie się podatnikiem CIT, a część od 1 maja 2021 roku – data uzależniona jest od decyzji spółki co do daty zamknięcia roku podatkowego. Podatek CIT w Polsce wynosi 19%. Spółki komandytowe, których przychody ze sprzedaży w poprzednim i bieżącym roku podatkowym nie przekroczą 2.000.000 EUR* będą mogły skorzystać z obniżonej stawki podatku CIT do 9%. Stawka ta naliczana jest od dochodu spółki, która będzie zobligowana do płacenia miesięcznych zaliczek na podatek CIT.
*jest to główne kryterium, ale nie jedyne.

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych od 2021 roku

W momencie wypłaty zysku przez spółkę komandytową na rzecz jej wspólników zostanie naliczony podatek dochodowy od osób fizycznych, który wynosi 19%. Jeśli więc spółka komandytowa nie będzie upoważniona do zastosowania stawki 9% CIT to pierw zapłaci 19% podatku dochodowego od osób prawnych, a następnie wspólnik spółki naliczy kolejne 19% podatku dochodowego – tym razem od osób fizycznych.

Zwolnienia i odliczenia podatkowe dla wspólników spółki komandytowej 2021

Przewidziane zostały zwolnienia i odliczenia podatkowe dla wspólników spółki komandytowej – inne dla komandytariusza i inne dla komplementariusza.

Komandytariusz, czyli w większości osoba fizyczna, będzie mógł nie uwzględniać w podstawie opodatkowania 50% kwoty przychodu z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej. Kwota ta nie będzie mogła być jednak wyższa niż 60.000 PLN / na jedną spółkę komandytową, której jest wspólnikiem.

Komplementariusz natomiast, czyli w większości spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie mógł odliczyć podatek CIT zapłacony przez spółkę komandytową, ale tylko w wysokości kwoty proporcjonalnej do jego udziału w zysku, który z reguły wynosi 1%.

Kto może skorzystać ze zwolnienia od podatku części przychodu w spółce komandytowej?

Komandytariusz będzie mógł skorzystać ze zwolnienia 50% przychodu pod warunkiem, że nie jest powiązany z komplementariuszem! Przez powiązanie rozumie się m.in. posiadanie 5% udziałów lub zasiadanie w zarządzie spółki z o.o. będącej komplementariuszem.

Podsumowanie

Zmiany podatkowe dla spółek komandytowych przeprowadzą pewnego rodzaju rewolucję w strukturze podziału na formy prawne w Polsce. Sporo spółek komandytowych będzie się zamykać lub przekształcać. 

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące twojej indywidualnej sytuacji to skontaktuj się z nami – nasi doradcy podatkowi chętnie omówią z Tobą Twój indywidualny przypadek. Napisz na tax@warido.com i bądźmy w kontakcie!

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

eksploracja-ksiegowosci

Co to jest eksploracja księgowości?

Precyzyjne zarządzanie księgowością to klucz do sukcesu każdej organizacji. Zarówno właściciele, jak i kierownictwo są zobowiązani do ścisłego monitorowania sytuacji finansowej firmy, aby gwarantować jej trwałość i ekspansję. Niemniej jednak (…)

Czytaj więcej »
otwarcie-biznesu-w-sieci

Otwarcie biznesu w sieci – kluczowe informacje

Uruchomienie własnej firmy to skomplikowany zadanie, związane z dokładnym planowaniem i przygotowaniem różnych aspektów. Jest to klucz do ewentualnej realizacji sukcesu. W kontekście zawiłości biurokratycznych, spotykanych w siedzibach różnych instytucji, cały proces może wywoływać (…)

Czytaj więcej »
ocena-wartosci-firm

Ocena wartości firm

Wycena przedsiębiorstw ma różne cele oraz funkcje. Może służyć jako wsparcie decyzyjne – i umożliwiać podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji – lub jako informacja dla organów udzielających finansowania. Można ją (…)

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej