fbpx

Opodatkowanie spółek komandytowych od 2021 roku

opodatkowanie podatkiem CIT spółek komandytowych od 2021 roku

W 2021 roku opodatkowanie spółek komandytowych ulegnie zmianie. Spółki komandytowe staną się podatnikiem podatku CIT. Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć właściciele spółek komandytowych?

Opodatkowanie podatkiem CIT spółek komandytowych

Część spółek komandytowych już od 1 stycznia 2021 stanie się podatnikiem CIT, a część od 1 maja 2021 roku – data uzależniona jest od decyzji spółki co do daty zamknięcia roku podatkowego. Podatek CIT w Polsce wynosi 19%. Spółki komandytowe, których przychody ze sprzedaży w poprzednim i bieżącym roku podatkowym nie przekroczą 2.000.000 EUR* będą mogły skorzystać z obniżonej stawki podatku CIT do 9%. Stawka ta naliczana jest od dochodu spółki, która będzie zobligowana do płacenia miesięcznych zaliczek na podatek CIT.
*jest to główne kryterium, ale nie jedyne.

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych od 2021 roku

W momencie wypłaty zysku przez spółkę komandytową na rzecz jej wspólników zostanie naliczony podatek dochodowy od osób fizycznych, który wynosi 19%. Jeśli więc spółka komandytowa nie będzie upoważniona do zastosowania stawki 9% CIT to pierw zapłaci 19% podatku dochodowego od osób prawnych, a następnie wspólnik spółki naliczy kolejne 19% podatku dochodowego – tym razem od osób fizycznych.

Zwolnienia i odliczenia podatkowe dla wspólników spółki komandytowej 2021

Przewidziane zostały zwolnienia i odliczenia podatkowe dla wspólników spółki komandytowej – inne dla komandytariusza i inne dla komplementariusza.

Komandytariusz, czyli w większości osoba fizyczna, będzie mógł nie uwzględniać w podstawie opodatkowania 50% kwoty przychodu z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej. Kwota ta nie będzie mogła być jednak wyższa niż 60.000 PLN / na jedną spółkę komandytową, której jest wspólnikiem.

Komplementariusz natomiast, czyli w większości spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie mógł odliczyć podatek CIT zapłacony przez spółkę komandytową, ale tylko w wysokości kwoty proporcjonalnej do jego udziału w zysku, który z reguły wynosi 1%.

Kto może skorzystać ze zwolnienia od podatku części przychodu w spółce komandytowej?

Komandytariusz będzie mógł skorzystać ze zwolnienia 50% przychodu pod warunkiem, że nie jest powiązany z komplementariuszem! Przez powiązanie rozumie się m.in. posiadanie 5% udziałów lub zasiadanie w zarządzie spółki z o.o. będącej komplementariuszem.

Podsumowanie

Zmiany podatkowe dla spółek komandytowych przeprowadzą pewnego rodzaju rewolucję w strukturze podziału na formy prawne w Polsce. Sporo spółek komandytowych będzie się zamykać lub przekształcać. 

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące twojej indywidualnej sytuacji to skontaktuj się z nami – nasi doradcy podatkowi chętnie omówią z Tobą Twój indywidualny przypadek. Napisz na tax@warido.com i bądźmy w kontakcie!

Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco.

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

zatrudnianie-obywateli-ukrainy-po-1-lipca-2024-r

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po 1 lipca 2024 r.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zdobyły ogromną popularność jako forma inwestycji. Aktualna wartość Bitcoina wynosi około 245 tysięcy złotych. Choć handel kryptowalutami może przynieść znaczne zyski, ważne jest zrozumienie związanych z tym obowiązków podatkowych.

Czytaj więcej »
nowe-przepisy-dla-operatorow-platform-cyfrowych-2024

Nowe przepisy dla operatorów platform cyfrowych 2024

Od 1 lipca 2024 roku wejdą w życie przepisy nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach dokonujących transakcji za pośrednictwem tych platform. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 23 maja 2024 roku, która wprowadza nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Czytaj więcej »
fuzje-transgraniczne-globalny-sukces-dlafirm

Fuzje Transgraniczne – globalny sukces dla firm

Globalizacja gospodarki oraz dynamiczny rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na ekspansję międzynarodową. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu są fuzje transgraniczne. Proces ten umożliwia przedsiębiorstwom dostęp do nowych rynków, technologii oraz zasobów, które w przeciwnym razie byłyby trudno dostępne. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są fuzje transgraniczne, jakie korzyści przynoszą oraz jakie wyzwania wiążą się z ich realizacją.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.