Nowy Ład – obowiązek wysyłania ksiąg do urzędu skarbowego

Nowy Ład wprowadza wiele zmian po nowym roku, na które muszą się przygotować przedsiębiorcy. Niektóre rozwiązania zaczną jednak obowiązywać dopiero w 2023 roku. Obowiązkowe będzie przesyłanie ksiąg rachunkowych, a w niektórych przypadkach ewidencje środków trwałych.  

 Obowiązek przesyłania ksiąg rachunkowych 

Nowy obowiązek będzie obejmował osoby fizyczne prowadzące działalność jak i osoby prawne. Osoby fizyczne będą musiały przesyłać księgi rachunkowe co miesiąc lub kwartał oraz po zakończeniu roku podatkowego, a osoby prawne tylko raz w roku. Księgi będą musiały być przekazywane elektronicznie. Niektórzy podatnicy PIT będą musieli przesłać także do urzędu ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.  

Obowiązek komputerowego prowadzenia księgowości 

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, Księgi Handlowe, uproszczone ewidencje, ewidencja przychodów ryczałtowców oraz ewidencja środków trwałych będą musiały być prowadzone wyłącznie z wykorzystaniem programów komputerowych. Z powyższego obowiązku zwolnione będą jedynie podmioty wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy o CIT, czyli głównie organy administracji rządowej i samorządowej. Przedsiębiorca korzystający z papierowych druków będzie zmuszony do posiadania odpowiedniego programu komputerowego.  

Nowe możliwości dla skarbówki 

Skarbówka zyska informacje o wszystkich zdarzeniach gospodarczych, które wystąpiły u podatnika. Oznacza to, że łatwiejsze będzie wychwycenie nietypowych transakcji, czy też takich o znacznej wartości. Ministerstwo Finansów będzie mogło również za pomocą rozporządzenia określić dodatkowe dane, które będzie trzeba wykazywać w ramach JPK_KR.  

 

Obowiązek prowadzenia elektronicznie ksiąg i ich przesyłania wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 roku.  

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.com

Facebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej