Nowy JPK_VAT – obowiązek oznaczania faktur z podmiotami powiązanymi

oznaczanie faktur z podmiotami powiązanymi biuro rachunkowe rybnik

Nowy JPK_VAT obowiązywać będzie od 1 lipca 2020 roku. Nie zmieni się jednak tylko struktura tej deklaracji poprzez jej połączenie z VAT-7 i VAT-7k, ale i dojdzie nowy obowiązek oznaczania faktur z podmiotami powiązanymi. Dlaczego ten przepis naszym zdaniem jest absurdalny? Kim są podmioty powiązane?

Nowy JPK_VAT

O nowym JPK_VAT pisaliśmy już w innym artykule, więc przypomnimy tylko, że obowiązywać on będzie od lipca 2020 roku wszystkich czynnych podatników VAT i nie będzie jego dwuetapowego wprowadzania jak ustalono przed epidemią koronawirusa. Nowy JPK połączy deklarację JPK i VAT-7 tworząć JPK_V7M i JPK_V7K.

Nowy JPK_VAT – oznaczanie faktur z podmiotami powiązanymi

Nowy JPK_VAT będzie nakazywał specjalnego oznaczania faktur, które dotyczą transakcji z podmiotami powiązanymi. Osoby, które nie widzą w tym absurdu z pewnością nie znają definicji podmiotu powiązanego. Przytaczamy ją zatem:

Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 865) za podmiot powiązany uważa się:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:– ten sam inny podmiot lub– małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co
najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niemającą osobowości prawnej i jej wspólników, lubd) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Absurd czy niedopracowane przepisy?

Nowe obowiązki oznaczać będą zatem, że osoba wystawiająca fakturę lub sporządzająca JPK będzie musiała znać wszystkie podmioty powiązane z przedsiębiorstwem, które reprezentuje. Znać będzie również musiała pokrewieństwa do drugiego stopnia zarządu spółki, udziałowców, akcjonariuszy z klientami firmy oraz w przypadku grup kapitałowych wszystkie możliwe powiązania, które mogłyby być zaklasyfikowane jako podmioty powiązane, a także zakłady zagraniczne podatnika, dla którego pracuje.

Podsumowanie

Do obowiązywania nowych przepisów jeszcze zostało trochę czasu, ale jeśli nie zostaną one zmienione to nowy JPK_VAT wprowadzi całkiem nową rzeczywistość wystawiania faktur. Zachęcamy do zapisania się do naszego newsletter’a i bycia na bieżąco!

Grupa Warido
ul. Wodzisławska 358
44-274 Rybnik
tel.: (+48) 537 726 726
email: sekretariat@warido.comFacebooklinkedin

Artykuły zawarte na niniejszej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny oraz poglądowy i nie stanowią porady prawnej. Administrator strony/Warido zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani kwestiami poruszonymi w niniejszym artykule, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego bezpośrednio z nami.

Potrzebujesz wsparcia eksperta w tym zakresie?
Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.

Deklaracja PCC-3

Czym jest deklaracja PCC-3 i kiedy należy ją złożyć?

Zakup mieszkania czy samochodu od osoby fizycznej to przykłady czynności, które oznaczają konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas też ma zastosowanie deklaracja PCC-3. Jak ją wypełnić? Gdzie zapłacić PCC? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące podatku PCC.

Czytaj więcej »
ZSWA ZUS

ZSWA ZUS – zgłoszenie okresów pracy szczególnej

Wraz z początkiem marca wielu pracodawców musi pomyśleć o zgłoszeniu do urzędu pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jeśli Ty także zatrudniasz takie osoby, pamiętaj, że masz czas do końca marca, aby zgłosić stan faktyczny za rok ubiegły. Jak to zrobić?

Czytaj więcej »
Reklama napojów alkoholowych

Reklama napojów alkoholowych

Napoje alkoholowe stanowią szczególny produkt w kontekście emitowania reklam. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że dnia 1 kwietnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie określające wzór nowej zbiorczej deklaracji ZUS DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych.

Czytaj więcej »
Więcej
Więcej